Společnost Unstoppable Finance tvrdí, že kryptoměna Solana (SOL) je decentralizovanější, než tvrdí její kritici.
V blogovém příspěvku Unstoppable Finance je uvedeno několik argumentů, podle kterých je Solana decentralizovanější než její konkurenční projekty.
Prvním argumentem je počet aktivních validátorů blockchainové sítě, druhým tzv. Nakamoto koeficient a třetím podpora pro pořízení hardwaru pro validátory, o kterém se tvrdí, že je příliš drahý a tudíž ne každému dostupný.
Pokud jde o počet aktivních validátorů, firma Unstoppable Finance tvrdí, že je jich více než u většiny ostatních blockchainů s výjimkou Ethereum. Pokud jde o Nakamoto koeficient, metriku, která měří distribuci stakovaných tokenů a jejich decentralizaci, je mnohem vyšší než například u Cosmos a Near Protocol.
Graf: počet aktivních validátorů podle dat Ultimate
Avšak hardware potřebný k tomu, aby se mohl někdo stát validátorem Solany je drahý, což omezuje zapojení se méně solventních entit a tím i decentralizaci celé sítě. Firma Unstoppable však argumentuje, že Solana již vytvořila program k pronájmu serverů, který se na tento problém specializuje.
Co se nelíbí kritikům?
Kritiky nedostatečné decentralizace Solana však tyto argumenty nepřesvědčily. Ve prospěch jim hraje několik zkušeností z minulosti. Například při předchozích výpadcích této sítě bylo zjevné, že její restart je koordinován v úzkém kruhu validátorů. Šokovaly také zprávy o tom, že v rámci DeFi projektu Solend vznikla iniciativa, která se snažila násilně převzít kontrolu nad peněženkou největší velryby, aby nedošlo k likvidaci její pozice a tím pádem krachu celého protokolu.
Solaně je také vyčteno to, že při vzniku této kryptoměny značnou část mincí získali její tvůrci a VC firmy, což znamená, že mají nad celou sítí významnou kontrolu.
Známá je zejména infografika o distribuci tokenů při vzniku jednotlivých altcoinů od firmy Messari, kde je u Solany vidět, že až 48% tokenů získali insiders (původní zakladatelé a jím blízké entity), zatímco u Ethereum, Cardano, Cosmos či Tezos byl podíl tokenu insiders významně nižší.
ň
Kritici nedostatečně decentralizovaných kryptoměn tvrdí, že v takových případech jde o sítě, které jsou naprosto stejné jako jakýkoli tradiční finanční systém. Pokud je nějaká skupina schopna provést změny v účetní knize nebo koordinovat útok na nějakou konkrétní peněženku, význam kryptoměny se totiž zcela vytrácí.
Zdroj: cointelegraph.com