Kryptoměna Solana (SOL) navzdory nedávnému výraznému propadu ceny kryptoměn vytváří v těchto dnech svá historická cenové maxima. Vděčí za to více pozitivním fundamentům, které jsou poháněny i rostoucí oblibou DeFi projektů postavených na tomto blockchainu.
Solana (SOL), která je označována mezi jejími příznivci za „Ethereum killer“, protože díky mechanismu Proof of History zvládne údajně až 65 000 transakcí za sekundu (2000x rychlejší než Ethereum a 40x rychleji než Visa), má v defi projektech na ní budovaných uzamčenou hodnotu již více než 2 miliard dolarů. Pro Solanu je to významný milník, přestože konkurence je ještě výrazně napřed – na Ethereum pouze v rámcia Aave, Compound a Uniswap je „locknutá“ hodnota přes 110 miliard dolarů a na Binance Smart Chain přes 17 miliard USD.
TIP: Přečtěte si náš profil kryptoměna Solana (SOL)
Protokoly DeFi na Solana umožňují podobně jako ty na Ethereum či Binance Smart Chainu uskutečňovat řadu decentralizovaných finančních transakcí – od čerpání půjček, získávání úroků za půjčování kryptoměn až po swapy digitálních aktiv. Solana je však na rozdíl od Ethereum mnohem rychlejší a má nesrovnatelně nižší transakční náklady, což jí poskytuje směrem do budoucnosti (minimálně dokud Ethereum nedokončí přesun na Ethereum 2.0 i se shardingem) výraznou konkurenční výhodu.
Konkurenční tlak na Ethereum dočasně zmírňuje projekt Polygon (MATIC) zaměřený na řešení problémů škálování Ethereum, v jehož rámci je uzamčena hodnota přes 5,2 miliardy dolarů. Pro lepší ilustraci jen projekt Aave, který využívá řešení od Polygon, má uzamčenou vyšší hodnotu, než všechny DeFi projekty na Solana. To však na druhou stranu znamená, že Solana má výrazný prostor pro posilování své pozice i za nezměněných tržních podmínek pokud přesvědčí o svých výhodách vůči konkurenci. Že by se tak mohlo stát naznačuje několik zpráv.
Zprávy pohánějící zájem o Solanu
Mezi fundamenty, které pohánějí tuto kryptoměnu vpřed, lze zařadit několik zajímavých novinek z první poloviny srpna.
Velkou pozornost upoutala decentralizovaná burza na Solana Mango Markets, která skrz první kolo prodeje tokenů MNGO shromáždila do Mango DAO (decentralizovaná autonomní organizace) kapitál v hodnotě 70 milionů dolarů. Jak uvedl portal CoinDesk, běžně v prvním kole financování takových DeFi projektů se očekává výběr jednoho až 15 milionů dolarů, čímž Mango Markets suverénně překonalo očekávání a podtrhlo gradující zájem o DeFi na tomto ekosystému. Za projektem Mango Markets stojí tým Solana a projekt Serum, přičemž podle oficiálních stránek slibuje nejrychleji decentralizované obchodování tokenů za mimořádně nízké poplatky.
Druhou, neméně zajímavou zprávou, je spuštění mainnetu protokolu pro interoperabilitu blockchainů s názvem Wormhole 2.0, který umožňuje snadnou obousměrnou komunikaci mezi blockchainy Solana, Ethereum, Binance Chain a Terra a jejich DeFi projekty (postupně se má přidávat podpora i pro další blockchainy). Jde o produkt z dílny týmu Solana, který byl poprvé představen 8. října 2020. Jeho úkolem má být jednoduché a bezproblémové přesouvání digitálních aktiv napříč různými blockchainy (oběma směry) za pomoci rychlého a nízko nákladového blockchainu Solana. Jinak řečeno uživatelé pomalejších blockchainů (Ethereum) a služeb na nich budovaných budou mít možnost využít rychlé řešení od Solana.
No a do třetice růstu zájmu o Solana určitě pomohly i zprávy o úspěšném spuštění NFT projektu „The Degenerate Ape Academy NFT„, u kterého se přes víkend vyprodala kompletní sbírka 10 000 unikátních opičích NFT za přibližně 8 minut! U toho je nutné zdůraznit, že Solana to umožnila za minimální transakční poplatky – zhruba 0,01 USD a během těchto 8 minut nebyli na jejím blockchainu zaznamenány žádné náznaky zpomalení rychlosti nebo přetížení systému, což výborně demonstrovalo budoucí velký potenciál tohoto blockchainu v NFT segmentu.
zdroje: coindesk.com, forkast.news, mango.markets, decrypt.co