Zatímco kryptotrh mírně oslabuje, cena kryptoměny Solana (SOL) nadále raketově míří nahoru. Projekt, za kterým stojí respektovaný vývojář Anatoly Yakovenko a má silný finanční pozadí posílil za poslední den o téměř 20% a při ceně 117 USD za 1 SOL je již osmou největší kryptoměnou na trhu.
Růst pohánějí spekulace o pálení mincí
Přestože Solana je v oblasti smartchainů mimořádně ambiciózní projekt díky svým výjimečným vlastnostem rychlým transakcím v kombinaci nízkými transakčními poplatky (a na rozdíl od Cardano ať Polkadot už má rozjeté smart kontrakty), zdá se, že poslední prudký růst ceny je spojen zejména se spekulacemi „o příštím oznámení „. To by mělo přijít už dnes, což ladí i s tempem růstu ceny mincí SOL v posledních hodinách.
Fámy o blížícím se důležitém oznámení rozpoutal „tweet“ na Twitter účtu Solana ze dne 27. srpna, který představil novou webovou sekci na oficiálních stránkách s názvem „Igniton„. Součástí tweetu je i animace hořícího zapalovače, co mnozí spojují s možností, že může dojít k úpravě inflační strategie této kryptoměny za pomoci takzvaných coin burn (pálení mincí).
https://twitter.com/solana/status/1431305888967512064
Pálení mincí ve zkratce
Pálení mincí (coin burn) je proces, při kterém se ničí tokeny, díky čemuž se snižuje celkový počet mincí dané kryptoměny v oběhu. Například u Ethereum se díky implementaci EIP 1559 ničí ETH při každém vytěženém bloku v hodnotě zaplacených transakčních poplatků. Kryptoměna Binance Coin (BNB) zas zažívá pálení mincí každé čtvrtletí v hodnotách desítek až stovek milionů dolarů, které jsou za tímto účelem použity z kvartálních zisků burzy Binance.
K pálení mincí však zjednodušeně stačí uvést, že tento proces snižuje celkovou nabídku mincí dané kryptoměny v oběhu, díky čemuž se vytváří potenciální tlak na růst její ceny.
https://www.kryptonovinky.sk/kryptomena-solana-sol-profil-ethereum-killer/
Inflace Solana
Při vzniku kryptoměny Solana se vytvořilo 500 000 000 mincí SOL, ale v oběhu je zatím jen kolem 290 000 000 SOL (zbylé SOL z původně vytvořeného počtu se ještě budou přerozdělovat mezi prvotní investory, nadace, komunitu či vývojářský tým). Je třeba ale zdůraznit, že 500 000 000 SOL tedy není konečný počet mincí této kryptoměny.
Míra inflace Solana je nastavena na úroveň okolo 8%, ale s deflační mírou nastavenou na -14% až -16% ročně s tím, že z dlouhodobého hlediska (horizont 15 let a dále, někdy kolem roku 2036-2037) se počítá s inflací někde na úrovni pod dvěma procenty. Jinak řečeno kolem roku 2037 bude v oběhu kolem 780 000 000 SOL a inflace bude kolem 1,5% ročně. Tak vypadají současná nastavení.
Více o kryptoměně Solana včetně dalších informací o její inflaci si pozorně v našem profilovém článku zde.
Otázkou nyní je, zda záhadný projekt Igniton, který podle webových stránek bude představen již dnes 31. srpna a bude trvat až do 8. září, s sebou nepřinese nový deflační prvek inflace v podobě mince Burnt, jak to naznačuje animace hořícího zapalovače. Spekulace a zřejmě i současný růst ceny je tedy postaven na možnosti, že Solana přistoupí k drastičtějšímu zpomalení inflace.
Může jít také o něco úplně jiného
Z dosud dostupných informací je projekt Ingition zahalen rouškou tajemství. Z webových stránek se toho mnoho nedočtete, ale nadpis webu „Ignition / Build crypto apps that scale“ (budujte kryptoaplikace, které škálují) může naznačovat, že nakonec může jít o něco zcela jiného. To by bylo logické i vzhledem k uvedeným datům, jelikož Ignition nemá být jednorázová záležitost, ale má trvat od 31. srpna až do 8. září. Více se tedy dozvíme už dnes.
Solanu pohánějí i fundamenty
Ačkoliv se zdá, že poslední růst ceny je spojen více s chytrým marketingem, než konkrétní novinkou, Solana má i jiné silné fundamenty, které pohánějí růst její ceny.
Mezi ty nejnovější lze zařadit informaci, že firma Pyth Network zaměřená na real-time přenos dat potvrdila, že již běží live na Solana Proof of Stake blockchainu díky řešení od Solana s názvem Wormhole, které umožňuje snadnou obousměrnou komunikaci mezi blocchainy Solana, Ethereum, Binance Chain, Terra a jejich Defi projekty. Spuštění tohoto protokolu bylo oznámeno také teprve nedávno a mělo silný vliv na růst ceny SOL.
https://www.kryptonovinky.sk/solana-sol-to-the-moon-dopyt-po-defi-most-s-blockchainami-a-uspech-nft/
Solaně se daří i v NFT sektoru, čehož důkazem je úspěch Degenerate Apes, NFT tržiště, na kterém se prodalo 10 000 NFT obrázků opic za rekordních 8 minut. Objemy obchodování byly přes 5,9 milionu dolarů (96 000 SOL) a pro blockchain Solana bylo skvělou reklamou, že celý prodej probíhal extrémně rychle bez náznaků přetížení nebo zpomalení transakcí.
Další doporučené články
Gigant specializující se na zlato investoval do Bitcoinu skrz GBTC
Reconciliation bill je další velký zákon, který bude poutat pozornost kryptokomunity
zdroj: cointelegraph.com