V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
Centrální banky brzy nebudou akumulovat jen zlato, ale přistoupí i k investicím do jeho digitální alternativy – tedy do bitcoinu. Takovým odvážným prohlášením nás přes týden překvapil známý bitcoinový propagátor Anthony Pompliano. Uvedl to v reakci na zprávy, podle nichž centrální banky v současnosti vykazují historicky největší akvizici zlata, aby se pojistili proti rizikům souvisejícím s americkým dolarem.
https://www.kryptonovinky.sk/pompliano-centralne-banky-zacnu-po-zlate-nakupovat-aj-bitcoin/
Portál Cointelegraph v úvodu týdne zpracoval článek, ve kterém uvedl 3 důvody, proč by měla cena bitcoinu navzdory 33% korekci dále růst. Důvody jsou dlouhodobě nedotčené bitcoiny, start bullrunu během kapitulace minerů a blížící se halving. Více se dozvíte v tomto článku.
Poslední dva týdny se hodně mluvilo o blížícím se spuštění produktu LedgerX, který měl uvést na trh historicky první Bitcoin futures vázané na reálné bitocoiny, čímž by předběhl i častěji zmíněný Bakkt. Jak se nakonec ukázalo, americká Komise pro komoditní futures (CFTC) povolení pro LedgerX na tento produkt zatím neudělila. Zajímavé na celé věci je zejména to, jak LedgerX „živil“ šíření této falešné zprávy a neuvedl ji na pravou míru. Tématu jsme se věnovali v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/ledgerx-nema-povolenie-na-fyzicky-vysporiadene-bitcoin-futures-preco-zavadzal/
Přestože poslední bitcoiny budou vytěžené až v roce 2140, v tomto týdnu bylo vytěženo již 85% všech, které budou kdy existovat. Mnohé z těch, které již vznikly, jsou však nenávratně „ztracené“ v tom smyslu, že jejich majitelé k nim ztratili privátní klíče a tak se s nimi už nikdy nebude dát manipulovat. Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali zde.
Přes týden pokračovaly v USA veřejně diskuse na téma kryptoměn a blockchainu. V úterý jsme vás informovali o tom, jak několik amerických senátorů otevřeně přiznalo jejich potenciál a význam. To nejpodstatnější jsme shrnuli zde.
Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) mezitím plánuje spustit na blockchainech Bitcoinu, Ethereum a XRP vlastní uzly (nody) a to přesto, že existuje mnoho volně dostupných nástrojů, pomocí kterých může sledovat jejich aktivitu. Cílem SEC je, aby mohla lépe sledovat rizika a zlepšit dodržování předpisů v kryptoproestoru. Podrobnosti najdete zde.
Po pár týdnech se opět vyjádřil k ceně bitcoinu miliardář Mike Novogratz z Galaxy Digital. Prohlásil, že cena bitcoinu podle něj už nikdy neklesne pod 5000 dolarů. Zároveň však přiznal, že by byl pořádně nervózní, kdyby se propadla pod 6000 USD.
Na závěr bychom v souvislosti s bitocinem rádi upozornili na milé video, které vzniklo z produkce portálu Cointelegraph. Jeho redaktorka Molly Jane Zuckermanová udělala zajímavý simulovaný rozhovor s bitcoinem, který měl ilustrovat to, jak by bitcoin přibližně odpověděl na zajímavé otázky, kdyby byl konkrétní osobou s vlastní myslí. Video si můžete prohlédnout zde.
Altcoiny
Zajímavou myšlenku směrem ke kryptoměně Ethereum přinesla ve svém novém reportu na institucionální investory zaměřena směnárna SFOX. Ta totiž konstatovala, že Ethereum má blízko k tomu, aby již nebylo vnímané jako klasický altcoin. Podrobnosti o důvodech, proč si to myslí, jsme shrnuli v tomto článku.
Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (CCID) vydalo v pořadí třináctý rating kryptoměn. Opět, podobně jako posledních pár měsíců, je vítězem pořadí EOS. Druhé skončilo Ethereum a třetí Tron. Překvapující je umístění bitcoinu, který skončil až na jedenácté příčce. Celkově hodnocených bylo 37 projektů podle tří faktorů – technologie, aplikace (použitelnosti) a kreativity. Podrobnosti a celé pořadí tohoto ratingu v tomto našem článku.
https://www.kryptonovinky.sk/cina-vydala-novy-rating-kryptomien-bitcoin-chyba-v-top10/
Kdy konečně přijde altcoinová sezóna? Dočkáme se jí vůbec? K této otázce se na Twitteru vyjádřil šéf burzy Binance Changpeng Zhao: ,,Rozdíl mezi altcoinovou sezónou v roce 2017 a tou, která přijde nejblíže, je v tom, že v té nové to nebude jen o whitepaper. Projekty další altcoinové sezóny budou mít produkty a uživatele. Stále půjde o rizikovou investici, avšak tento průmysl je již mnohem zdravější.“
I v tomto týdnu se hodně hovořilo o kryptoměně Libra. Facebook ve své čtvrtletní zprávě, kterou adresoval Americké komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) připustil možnost, že jeho kryptoprojekt nakonec nikdy nespatří světlo světa. Důvodem jsou velké regulační překážky a nejasné zákony. Podrobnosti najdete zde.
Brad Garlinghouse, šéf Ripple (XRP), je mezitím vůči Facebooku velmi kritický. Myslí si, že způsobem jakým byl napsán whitepaper Libry a to, jak byla prezentována, bylo škodlivé pro celý kryptoprostor a Facebook jednoduše zašel příliš daleko. Ripple dokonce zaslalo zákonodárcům otevřený dopis, ve kterém je vyzývá, aby neházeli všechny kryptoměny do jednoho kbelíku.
Odlišný názor na Libru a Facebook má společnost Bitwise Asset Investments, která v tomto roce žádá o povolení na první Bitcoin ETF. Myslí si, že iniciativa Facebooku posunula kryptoměny o tři roky dopředu.
Zajímavou spolupráci uzavřel projekt PundiX s jihokorejským technologickým gigantem Samsungem. Ten bude v rámci své Blockchain Wallet podporovat integraci kryptoměnové peněženky od PundiX – XWallet.
Blockchainový prohlížeč Brave začal nabízet svým uživatelům možnost „tipovat“ (odměňovat) tvůrce obsahu na Twitteru nativními tokeny Basic Attention Token (BAT). Touto formou je přes Brave již delší dobu možné odměňovat příspěvky na YouTube, Twitch a brzy by se této funkcionality měli dočkat i Reddit, GitHub či Vimeo.
Mohlo by vás také zajímat …
- Přes týden se opět hovořilo o aplikaci Square Crypto, kterou připravuje díky investicím ze strany šéfa Twitteru Jacka Dorseyho tým bitcoinových developerů a specialistů na UIX. Apliklace Square Crypto zaměřena především na Bitcoin by prý mohla být gamechangerem v tom, jak bude vnímáno používání bitcoinu na denní bázi.
- V Indii se intenzivně hovoří o zákonu, který by měl zakázat všechny kryptoměny. Na stranu kryptoměn a blockchainu se však postavila významná indická obchodní organizace Nesscom, která upozorňuje na rizika tohoto kroku. Více se dozvíte zde.
- Do trhu s kryptoměnami pomalu, ale jistě, vstupuje obrovský americký broker TD Ameritrade, který spustil novou směnárnu The Pit, která by měla být propojena s peněženkami na blockchain.com.
- Až třetina amerických investorů se zajímá o bitcoin, což je údajně přibližně 21 milionů lidí. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala společnost Grayscale. Více se dozvíte zde.
Pokud se vám líbí naše články sledujte nás na Facebooku.