V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
V předchozích týdnech se hodně mluvilo a psalo o tom, že Bitcoin se stává jakýmsi bezpečným rájem a vhodnou investicí v době, kdy zuří geopolitické a makroekonomické nepokoje. Zatímco například Tom Lee uvedl, že Bitcoin je již na 100% „safe heaven“, tento týden minimálně dva respektování odborníci byli v této otázce skeptičtější. Vedoucí mimoburzovního prodeje (OTC) na kryptoburze Kraken konstatoval, že trh s kryptoměnami je pouze v začátcích a označovat Bitcoin za bezpečný přístav je zatím velmi předčasné, ačkoli má k tomu dobře nakročeno. Mnohem kritičtější byl Peter Schiff, známý bitcoinový kritik, který uvedl, že Bitcoin v testu, zda je bezpečným útočištěm, po tomto týdením pádu ceny opět selhal a potvrdilo se, že nejlepší investicí v nejistých časech je zlato.
Podle analytika, který je na Twitteru známý pod přezdívkou Skew, má Bitcoin jen sedmiprocentní šanci dosáhnout 20 tisíc dolarů už do konce tohoto roku. Odvolává se přitom na data, která získal z derivátových platforem LedgerX a Deribas, kde si mohou investoři vsadit na tuto příležitost. Podrobnosti se dočtete zde.
Bitcoinová síť dosáhla v tomto týdnu nového milníku – podle agregátoru údajů Coinmetrics.io se k 25. srpnu 2019 takzvaný realizovaný tržní strop bitcoinu stal dalším významným ukazatelem, který vykazuje silný býčí signál. Realizovaný tržní strop (realized market cap) je alternativním způsobem pro výpočet tržní kapitalizace Bitcoinu. Více se dočtete v tomto článku.
Jay Clayton, Šéf americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC), v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že kvůli bitcoinu a jiným kryptoměnám SEC nebude přistupovat ke změně zákona o cenných papírech a ti, kteří si mysleli, že tak učiní, jen zbytečně plýtvali energií. V souvislosti s Bitcoinem konstatoval, že ho nepovažuje za cenný papír, ale mnoho jiných kryptoměn, které vznikly v rámci ICO, má tyto rysy.
Zajímavý názor, se kterým se neztotožňuje většina bitcoinové komunity, která by uvítala u bitcoinu větší anonymitu, přednesl Jesse Spiro ze společnosti Chainalysis. Myslí si, že transparentnost bitcoinových transakcí dodává Bitcoinu důvěru a pomáhá to celému sektoru kryptoměn. Nevadí mu ani to, pokud budou některé bitcoinové adresy, které byly spojeny s nelegální činností, označované a zařazeny na černou listinu. Myslí si, že na Bitcoin by to negativní dopad nemělo.
Miliardář Mike Novogratz, šéf Galaxy Digital, si zatím z pádu ceny Bitcoinu těžkou hlavu nedělá. Uvedl, že BTC je tento rok v býčí náladě, což demonstruje 200-procentní nárůst jeho hodnoty. Nyní však potřebuje čas na konsolidaci, během kterého očekává příliv dalšího institucionálního kapitálu. ,,Instituce, které přijímají dlouhodobá rozhodnutí, se musí ujistit, že mají vše zajištěno, že mají seřazeny své kachničky a pomalu a jistě vstupují…,“ naznačil další scénář.
Společnost Coin Metric vypracovala studii, podle níž celkové tržby bitcoinových minerů (těžařů) dosáhly již hodnoty 14 miliard dolarů a to navzdory masivnímu nárůstu Hashrate sítě – což je faktor, který snižuje ziskovost těžby – je pro bitcoinové minery ve hře více peněz, než kdykoliv předtím . Podrobněji jsme se tomuto tématu věnovali zde.
Altcoiny
Snad nejžhavějším tématem posledních dní mimo Bitcoinu byla Čínskou lidovou bankou (PBoC) připravována čínská národní kryptoměna. Podle informací, s nimiž přišel Forbes, ji PBoC nejprve distribuuje mezi 8 velkých čínských institucí včetně online gigantů Tencent a Alibaba. Forbes informoval i o tom, že uvedená by mohla být na trh již v listopadu tohoto roku, což však následně vyvrátil deník The Global Times, který má silné vazby na komunistickou stranu Číny. Předpoklad, že PBoC bude chtít kryptoměnu uvést na trh dříve, než přijde Libra, však zůstává platný.
Tradičně se mluvilo i o kryptoměně Libra, kterou by měl příští rok uvést na trh Facebook (ačkoli regulační překážky mu možná uvedení produktu pořádně oddálí). V souvislosti s ní dokonce američtí zákonodárci navštívili Švýcarsko, aby zjistili, jak plánují švýcarské orgány regulovat tento projekt. Ze svých zjištění velmi spokojeni nebyli.
Facebook mezitím najal kvůli Libře lobbistickou firmu FS Vector, která se ve Washingtonu specializuje na dodržování regulačních předpisů, veřejnou politiku a obchodní strategii ve fintech sektoru.
Ken Webber ze společnosti Ripple, která stojí za kryptoměnou XRP, konstatoval, že je mimořádně důležité, aby světové univerzity otevíraly více vzdělávacích programů zaměřených na blockchain a digitální měny. Poptávka po pracovních místech v tomto sektoru totiž výrazně přesahuje nabídku. Studie společnosti Coinbase však zjistila, že univerzity dělají v tomto směru pokrok. Z 50 nejlepších světových univerzit má alespoň jednu třídu se zaměřením na tento sektor již 56% z nich.
Na očích byla i kryptoměna Basic Attention Token (BAT). A to hned ze tří důvodů. Získala podporu ve vlajkové lodi Samsungu v smartphone Galaxy S10, blockchainový prohlížeč Brave, ve kterém slouží jako hlavní nativní token, rozšířil svou službu Brave Rewards už i na Vimeo a Reddit a Brave dokončuje krypotměnovou peněženku Brave Wallet.
BiTorrent, nejznámější torrentová služba, kterou od minulého roku vlastní TRON (TRX), začíná s interním testováním své platformy pro live streaming založený na blockchain technologii. Platforma BitTorrent Live podporuje živý videoobsah a službu okamžitých zpráv. Využití si v ní najde nativní token BitTorrent (BTT). Více se dočtete zde.
Veřejné testování dlouho očekávaného blockchainu Telegram (TON), se kterým přijde ruku v ruce i kryptoměna Gram, by mělo být zpřístupněno již 1. září. Informoval o tom ruský portál Znalosti, který citoval anonymního investora tvrzením, že se dozvěděl tuto informaci přímo od vývojářského týmu. Projekt TON je decentralizovaná platforma pro aplikace a zasílání zpráv, kterou vyvinul tým stojící za open source messengerem Telegram.
Měli byste také vědět …
- Craig Wright, kontroverzní postava, která o sobě tvrdí, že je Satoshi Nakamoto, musí podle verdiktu soudu odškodnit rodinu nebohého bývalého partnera Davida Kleimana 500 000 BTC. Zatím je však sporné, zda bude moci nařízení soudu splnit (sporný je jeho přístup k privátním klíčům těchto Bitcoinů) a obavy také vyvolává skutečnost, že rodina Kleimana by musela tento příjem v hodnotě miliard dolarů zdanit 40%, což by teoreticky mohlo vést k prodeji množství nabytých BTC.
- Obchodování s kryptoměna se v Portugalsku nebude danit a po výměně kryptoměn za fiatové peníze nebude nutné zaplatit žádnou daň z příjmu
- Klienti společnosti Bakkt, která 23. září spustí dlouho očekávané Bitcoin futures vázané na reálné BTC, budou již od 6. září moci realizovat vklady do Bakkt Warehouse.
- Přední představitel burzy Binance tvrdí, že burza se poučila z chyb Facebooku v souvislosti s kryptoměnou Libra a bude při uvedení svého produktu Venus (který může být přímou konkurencí Libry) mnohem důslednější v souvislosti s dodržováním regulačních otázek.
- Burza Binance už příští měsíc spustí futures trading. Kromě toho spustila projekt Binance X, který je zaměřen na pomoc blockchainovým vývojářům.
- Čínské Ponziho schéma PlusToken, které obralo investory o téměř 3 miliardy dolarů, využilo v srpnu na výběry zejména burzu Huobi. Rozsah podvodu PlusToken údajně převyšuje nejznámější kryptoměnový scam BitConnect.
- Podle Neila Walse, který je vedoucím globálního program boje proti kyberkriminalitě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu, kryptoměny komplikují boj proti praní špinavých peněz, protože poskytují kriminálníkům vrstvu ochrany navíc.
- Jihokorejský gigant Samsung rozšířil ve své vlajkové lodi smartphone Samsung Galaxy S10 podporu pro další tři stablecoiny – TrueUSD (TUSD), Maker (MKR) a USD Coin (USDC). Celkově podporuje už 33 kryptoměn.
- Solventní Indové podle průzkumu, který realizoval Huru Indie, mají tendenci v sektoru kryptoměn upřednostnit Bitcoin před investicí do jiných kryptoměn
Pokud se vám líbí naše články sledujte nás na Facebooku.