V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
Bitcoin ETF od VanEck a SolidX se opět nedočká ze strany Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) definitivního verdiktu. Její předkladatel, burza CBOE BZX Equity Exchange, ho už několik týdnů před deadlinem stáhla bez vysvětlení důvodu. Podrobnosti a možné důvody se dočtete zde.
Zdá se, že když cena stagnuje, zájem o Bitcoin výrazně klesá. Naznačují to data z Google Trends, které informují o tom jak v průběhu času stoupá a klesá zájem o vyhledávání konkrétního klíčového slova na stupnici od 1 do 100. Bitcoin je aktuálně na čísle 6 ze 100, přičemž 100, tedy maximální zájem, dosáhl v prosinci 2017. Více se dočtete v tomto článku.
Počet bitcoinových adres, na kterých je alespoň 10 Bitcoinů, dosáhl nového rekordu. Pokud vás zajímá, kolik jich je a kolik existuje adres s více než 100, 1000 resp. 10 000 BTC, dozvíte se to v tomto článku.
Významného milníku dosáhl SegWit. Pomocí této aktualizace Bitcoin core ze srpna 2017 se poprvé realizovalo více než 50% bitcoinových transakcí. Díky Segwitu se podařilo zmenšit velikost transakcí tím, že se z nich odstranila data podpisu a zvýšila se kapacita bloku.
Pozitivně naladěn ohledně Bitcoinu, ale určitě ne v souvislosti s globální ekonomickou situací, je šéf burzy BitMEX Arthur Hayes. Ten přes týden prohlásil, abychom se připravili na brzký růst Bitcoinu na cenu 20 tisíc dolarů, k čemuž mu pomohou intervence ze strany FEDu o kvantitativním uvolňování.
Vedoucí partner kryptoměnové investiční společnosti Blocktown Capital James Todaro jmenoval 5 faktorů, na základě kterých předpokládá v následujících letech další výrazný růst ceny bitcoinu. Pokud vás zajímá, které to jsou, otevřete si tento článek.
Předseda SEC Jay Clayton opět naznačil, že cenou bitcoinu je možné manipulovat a pokud se regulace v tomto směru nepohnou vpřed, Bitcoin se na významnou světovovou burzu typu NASDAQ či NYSE nedostane.
Tom Lee z Fundstrad Advisors má velké očekávání od Bakktu, který spustí své obchodování s Bitcoin futures vázanými na reálné BTC už v pondělí. Lee se domnívá, že Bakkt výrazně zvýší důvěru institucí v kryptoměny.
Zajímá vás, jakým způsobem se dá měnit Bitcoin? Víte, co je to softfork a hardfork a jaký je mezitím rozdíl? Pokud vás toto téma zajímá, viz nové zdařilé video od Kicoma z Bitcoinového kanálu.
Altcoiny
Směnárna Conbase ve svém blogu zveřejnila seznam 17 kryptoměn, které podrobně studuje a mohly by se objevit v její nabídce. Na rozdíl od předchozích oznámení tohoto typu jde o kryptoměnyy, které ještě nebyly spuštěny. Patří mezi ně i kryptoměna telegramu. Podrobnosti se dozvíte zde.
Problém s nejasným koncem se rýsuje pro anonymní kryptoměny. Spouštějí ho nové nařízení Financial Action Task Force (FATF), které žádají od kryptoměnových burz povinnou identifikaci obou stran, které realizují transakce v hodnotě přes 1000 dolarů. Z tohoto důvodu již jihokorejský OKEx přistupuje k ukončení veřejné obchodovatelnosti akcií šesti kryptoměn, které chrání anonymitu uživatele – Monera, Dash, Zcash, Horizen a Super Bitcoin a podobný krok avizuje i další jihokorejská burza UpBit. Nařízení FATF přijdou do platnosti do léta 2020 a je otázkou, jak se k těmto nařízením postaví největší kryptoměnové burzy a jak to ovlivní budoucnost altcoinů zaměřených na soukromí.
Týden byl opět horký v souvislosti s kryptoměnou Libra od Facebooku. Představitelé největší sociální sítě a Libra Association o ní mluvili se zástupci 26 centrálních bank. Přestože ze strany regulátorů existují velké pochybnosti a chtějí proti Libře bojovat, šéf projektu David Marcus zopakoval, že Libra nepředstavuje pro finanční systém žádné riziko, není to nová měna ohrožující suverenitu států a přes všechny problémy ji chtějí uvést na trh již v příštím roce. Mezitím se Gabrielle Rabinovitchová z PayPalu vyjádřila na adresu spolupráce Paypalu s Librou velmi opatrně a upozornila, že účast PayPalu na tomto projektu je zatím jen nezávazná.
Boj proti stablecoinům vyhlásilo Německo. Návrh jehož cílem je zabránit, aby se staly alternativními jmény a ohrožovaly suverenitu státu, už prošel i rukama kabinetu Angely Merkelové. Předpokládá se, že iniciativa souvisí zejména s příchodem kryptoměny Libra.
Měli byste vědět
- Americká verze burzy Biannce názvem Binance.US se chystá na spuštění. Nebude však dostupná v 13 amerických státech, včetně Floridy, Washingtonu nebo New Yorku. Binance.US oznámila, že se bude snažit čím dříve získat povolení i v těchto amerických státech.
- Průzkum na britských solventních mileniálech, kteří se narodili mezi lety 1981 až 1996, zjistil, že z daných vzorků mileniálů až 20% investovalo i do kryptoměn. Podrobnosti se dočtete v tomto článku.
- Zajímavý průzkum udělala i ING – jeho výsledkem je zjištění, že většina Evropanů ví o kryptoměnách jen velmi málo. Podrobnosti se dočtete zde.
- Severní Korea údajně plánuje vytvořit vlastní kryptoměnu, ačkoli od jejího spuštění je zatím velmi daleko. Cílem je využít tuto kryptoměnu na obejití amerických sankcí.
- Turecko si stanovilo za primární cíl na příštích 5 let vybudování blockchainové infrastruktury, která by měla pomoci v různých odvětvích
doporučujeme:
https://www.kryptonovinky.sk/pravidelny-nakup-bitcoinu-najlepsi-sposob-ako-byt-v-pluse/
https://www.kryptonovinky.sk/navod-tipy-a-rady-nakup-bitcoin-kryptomeny/