V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
Horkým tématem tohoto týdne byl záhadný propad hashrate při těžbě bitcoinu, který 23. září klesl oproti předchozímu dni o zhruba 40%. V následujících dnech se však opět vrátil na původní hodnoty a koncem pracovního týdne dokonce vytvořil nové rekordy. hashrate vyjadřuje odhadovanou výpočetní sílu, která je využívána při těžbě bitcoinu. Čím je hashrate vyšší, tím je síť bezpečnější. Vyšší hashrate je zároveň signálem, že v potenciál růstu ceny bitcoinu věří více těžařů. Více se dočtete zde.
Co mohlo způsobit pád ceny bitocinu z více než 10 tisíc dolarů na současných přibližně 8 000 USD? Portál Cointelegraph vybral několik důvodů, které mohly mít na tento propad největší vliv.
https://www.kryptonovinky.sk/cointelegraph-co-mohlo-sposobit-pad-ceny-bitocoinu/
Společnost Bitwise Assets Management, která čeká na konečné stanovisko americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) ohledně žádosti o schválení historicky prvního Bitcoinu ETF, tvrdí, že trh s Bitcoinem je mnohem regulovanější, než se domnívá SEC a tudíž není důvod se domnívat , že cena bitcoinu je snadno manipulovatelná. Tématu jsme se věnovali podrobněji zde.
Další žádost o schválení Bitcoin ETF, tentokrát ze strany Wilshere Phoenix, se verdiktu nedočkala. SEC totiž využila právo prodloužit dobu potřebnou k posouzení žádosti o další týdny. V případě žádosti Bitwise Assets Management se však musí rozhodnout nejpozději v polovině října.
Významného milníku dosáhl Lighning Network, protokol druhé vrstvy, který je navržen tak, aby poskytoval možnost realizace vysokorychlostních bitcoinových transakcí. Počet Lightning Network (LN) uzlů, respektive nodů, se podle statistické stránky 1ml, která se zabývá touto problematikou, poprvé dostal nad magickou hranici deseti tisíc.
V pondělí byla spuštěna dlouho očekávaná platforma Bakkt, na níž se spustily historický první Bitcoin Futures kontrakty vázané na reálný Bitcoin. Tento produkt však zatím velký zájem investorů nezpůsobil, co se mohlo podle některých analytiků podepsat i na propadu ceny bitocinu. Jiní se domnívají, že Bakkt bude mít na trh vliv z dlouhodobějšího hlediska a soudit jeho potenciál na základě úvodních pár dní je nesprávné.
Zajímavou studii zveřejnila společnost Blockchain Transparency Institute (BTI), která informovala, že až 50% obchodů s Bitcoinem je falešných, protože mnohé burzy využívají podvodnou taktiku známou také jako „wash trading“ (vytvářejí falešné objemy obchodování – fake volume). U jiných menších kryptoměmn je procento ještě výrazně vyšší. V článku se dozvíte podrobnosti a například i to, které burzy jsou v tomto směru nejdůvěryhodnější.
https://www.kryptonovinky.sk/studia-50-obchodov-s-bitcoinom-je-fake-ktore-burzy-su-najcistejsie/
Ohrozí kvantové počítače bezpečnost bitcoinu? Spekulace, podle které má Google zařízení, které lze považovat za počáteční kvantový počítač, spustil ohledně tohoto tématu zajímavou diskusi. ,,Nic to neznamená, protože kvantový průlom společnost Google je určen pro primitivní druh kvantové práce s počítačem, která není nikde blízko toho, aby mohla rozbít kryptografii. Stále nevíme, zda je možné škálovat kvantové počítače. Je docela možné, že přidání qbitov bude představovat exponenciální náklady,“ uvedl v sérii tweetů na toto téma Peter Todd, respektovaný cryptographer a ex-Bitcoin developer.
Altcoiny
Datum spuštění čínské národní kryptoměny je stále neznámý. ,,Čínský výzkum a vývoj digitální měny dosáhl pozitivního pokroku, ale země zatím nemá harmonogram zavedení digitální měny. Potřebujeme ji zkoumat, testovat, hodnotit a předejít tím rizikům,“ uvedl guvernér čínské národní banky (PBoC) Yi Gang.
Kryptoměna Binance Coin, která loni zaznamenala výrazný nárůst své hodnoty, je aktuálně na svém 6-měsíčním minimu. Zatímco k 22. červnu se obchodovala za přes 40 dolarů, aktuálně je její cena jen něco přes 15 USD. Binance Coin zatím nepomáhají ani silné fundamenty burzy Binance, která neustále přichází s novými službami, ať už jde o lending, staking, margin trading nebo spuštění americké pobočky.
Možnost stakingu kryptoměny Cardano (ADA), která chystá dlouho očekávaný přechod na fázi Shelley, by měla být dostupná v listopadu, avšak zatím jen v rámci testnetu (Spuštění mainnetu se očekává až začátkem příštího roku). Stakingu na testu by měly mít možnost zúčastnit všichni držitelé ADA. Informoval o tom Facebook kanál Cardano CZ / SK.
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg přiznal, že přístup Facebooku při zavedení kryptoměny Libra na trh se liší od postupu, který by firma zvolila před 5 lety. Tématu Libra jsme se věnovali více zde.
Podle prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho nedokážou stablecoiny nahradit současné peníze. uvedl to v rámci listu, který ohledně tohoto tématu adresoval poslankyni europarlamentu Eve Kailimové.
Měli byste vědět
- Burza Biannce spustila svou americkou verzi Binance.US – nabízí na ní mnohem méně obchodních párů než na své hlavní platformě, ale zákazníky z USA láká na zajímavé bonusy. Více se dočtete zde.
- V Německu byla otevřena plně regulována kryptoburza BSDEX, za níž stojí druhá největší německá burza Boerse Stuttgart Group. Expandovat by měla postupně v celé EU.
- Bývalý představitel FEDu Simon Potter si myslí, že návrh Marka Carneyho z Bank of England pokusit se vytvořit kryptoměnu kontrolovanou centrálními bankami, která by nahradila dolar v pozici rezervní měny, je nesmysl
- Venezuelská centrální banka zvažuje držení kryptoměn Bitcoin a Ethereum. Údajně je chce využít k obcházení amerických sankcí
Doporučujeme:
https://www.kryptonovinky.sk/pravidelny-nakup-bitcoinu-najlepsi-sposob-ako-byt-v-pluse/
https://www.kryptonovinky.sk/navod-tipy-a-rady-nakup-bitcoin-kryptomeny/