V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
Slyšeli jste o pravidle 10 dní? Upozornil na něj známý bitcoinový býk a zakladatel společnosti Fundstrat Advisors Tom Lee. Na Twitteru poukázal na to, že bitcoinu se v každém kalendářním roce od roku 2013 nejvíce daří v 10 dnech, během kterých dosahuje jednoznačně největšího zhodnocení. Jelikož předpovědět, kdy tyto dny nastanou, je prakticky nemožné, nejlepší strategií je podle něj hodlovat. Podrobnosti se dočtete zde.
Ovlivnilo spuštění platformy Bakkt negativním způsobem cenu Bitcoinu? Podle Binance Research, tedy výzkumného oddělení největší burzy s kryptoměnami Binance, ano. Odůvodnění jsme shrnuli zde.
90 tisíc dolarů za jeden Bitcoin po halvingu. Takto velmi optimisticky vidí budoucnost Bitcoinu německá banka BayernLB, která zveřejnila zprávu, ve které srovnávala zlato s Bitcoinem.
A co řeknete na 1 000 000 BTC za Bitcoin do konce roku 2020? Tuto šílenou predikci řekl John McAfee již v roce 2017 a tento týden v rozhovoru pro Forbes zopakoval, že je stále platná.
K ceně bitcoinu se v rozhovoru pro Cointelegraph vyjádřil i Tone Vays, který si myslí, že hodnota nejznámější kryptoměny by mohla letos klesnout k ceně okolo 5000 dolarů. Hodnoty magických 100 000 USD by zas mohl dosáhnout někdy kolem roku 2023. Vays se vyjádřil i k altcoinům, Bakktu či vlivu halvingu. Výběr toho nejzajímavějšího z celého rozhovoru jsme shrnuli zde.
https://www.kryptonovinky.sk/rozhovor-st-vaysom-bitcoin-moze-dosiahnut-100-000-v-roku-2023/
Altcoiny
Zajímavý týden má za sebou kryptoměna Cardano, která spouští testnet Shelley, v rámci kterého budou mít držitelé ADA tokenů konečně příležitost zapojit se do stakingu. Charles Hoskinson tak dá se říci dodržel slib, který dal komunitě v dubnu 2019, kdy prohlásil, že fáze Shelley bude do konce roku, byť jen ve formě testnetu. Cardano mezitím chválí Weiss Ratings, agentura, která jako první začala udělovat kryptoměnám ratingy. Více se dočtete v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/rusny-tyzden-cardano-chvalospevy-no-aj-nedodrazany-slub/
Nečekaně nízkou pokutu dostala společnost Block.One od Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) za realizaci neregistrovaného prodeje cenných papírů. Ta totiž posoudila ICO kryptoměny EOS a SEC za to potrestala Block.One pokutou 24 milionů dolarů. Háček je však v tom, že Block.one na vývoj EOS vybral celkem přes 4 miliardy USD.
Jelikož posuzování toho, které kryptoměny lze chápat jako cenné papíry, a které ne, je pro regulátory a burzy stále mimořádně obtížné, směnárny Coinbase a Kraken zakládají řadu, která bude kryptoměny z tohoto pohledu hodnotit.
Až 30 obchodních párů se rozhodla delistovat ze své nabídky burza Binance. Důvod je jednoduchý – prakticky se neobchodovali. Binance dokonce zrušila i obchodní páry ke kryptoměnám, kterým realizovala IEO, tedy prvotní prodej v rámci burzy. Více se dočtete zde.
Horkým tématem týdne byla tradičně Libra, tedy kryptoměna, kterou připravuje Facebook. Top událostí bylo to, že z Libra Association vystupuje společnost PayPal, což znamená, že počet členů se snížil na 27. PayPalu údajně vadily regulační nejasnosti a negativní reakce zákonodárců na tento projekt. Americké banky se mezitím obávají, že Libra vytvoří jakési stínové bankovnictví, čímž je může reálně ohrozit.
https://www.kryptonovinky.sk/americke-banky-sa-obavaju-ze-libra-vytvori-tienove-bankovnictvo/
Libra naopak vůbec netrápí Švýcarsko. Tam mají spíše strach z kryptoměn, které nelze kontrolovat, tedy jsou decentralizované.
Binance se stala nejlépe hodnoceným „super reprezentantem“ ekosystému kryptoměny Tron (TRX). Největší kryptoburza na trhu získala více než 12 miliard hlasů, zatímco blockchain komunita Sesamesed.org skončila druhá a BeatzCoin, za níž stojí samotný Tron, třetí.
FED by měl zvažovat vytvoření digitalizované verze amerického dolaru. Alespoň to naznačují členové Výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů Spojených států French Hill a Bill Foster, kteří poslali šéfovi federálního rezervního systému (FED) Jerome Powellovi dopis, ve kterém se ho ptají, zda existují nějaké plány FEDu na vytvoření národní americké digitální měny.
Prezident Federální rezervní banky ve Philadelphii Patrick Harker uvedl, že digitální měny kontrolované centrálními bankami se stanou nezbytností a Spojené státy by v tomto směru měly sehrát vedoucí úlohu.
Měli byste také vědět
- Na rozdíl od Facebooku společnost Apple prý vlastní kryptoměnu nepřipravuje. Uvedl to její CEO Tim Cook.
- Chicagská burza Chicago Mercantile Exchange (CME) zatím nemá v plánu nabízet fyzicky kryté Bitcoin futures, jak to udělala společnost Bakkt
- Wash trading, nekalá metoda, kterou burzy uměle navyšují objemy obchodování, aby působily likvidnější (fake volume), klesl ve srovnání s minulým měsícem o téměř 36%. Uvedl to Blockchain Transparency Institute (BTI).
- Na trh přichází nový stablecoin vázán na americký dolar USD Digital (USDD). Stojí za ním bývalí zaměstnanci společnosti JPMorgan, Intel a Trust Token.
- Hráč NBA Spencer Dinwiddie, který chtěl tokenizovat svou smlouvu v hodnotě 34 milionů dolarů, to nakonec neudělá. Brání mu v tom společenská smlouva hráčů NBA.
Doporučujeme:
https://www.kryptonovinky.sk/pravidelny-nakup-bitcoinu-najlepsi-sposob-ako-byt-v-pluse/
https://www.kryptonovinky.sk/navod-tipy-a-rady-nakup-bitcoin-kryptomeny/