V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) zamítla žádost společnosti Bitwise Asset Management o schválení Bitcoinu ETF. Přední představitel této společnosti přitom jen dva dny před verdiktem SEC prohlásil, že jsme k prvnímu ETF na Bitcoin nejblíže v historii. Po zamítnutí Bitwise oznámila, že se bude pokoušet o opětovné schválení. Její stanovisko si můžete přečíst zde.
Bezpečnost Bitcoinu je v poslední době častokrát diskutovaným tématem zejména z důvodu, že představitelé altcoinů, které obhajují koncept PoS (Ethereum či Cardano) častokrát rádi tvrdí, že jejich PoS bude ještě bezpečnější. Největší hrozbou pro Bitcoin je potenciální 51% útok. A právě k němu se vyjádřili zakladatel Litecoinu Charlie Lee a devepoler BTC Gregory Mawxell. Oba se shodli na tom, že toto riziko by šlo odstranit jedině centralizovaným prvkem, což v případě BTC není představitelné. Více se dočtete v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/charlie-lee-u-bitcoinu-nemozte-odstranit-riziko-51-utoku-bez-toho-aby-ho-centralizovali/
Přední představitel společnosti Blockstream Samson Mow řekl, že současná velikost bitcoinového bloku nemusí být v budoucnu zapotřebí. Počítá přitom s tím, že technologie Lightning Network uspěje se svou adopcí a výrazně odlehčí první vrstvu.
Poměrně hodně se mluvilo o tématu, které kryptoměny jsou cenné papíry a které ne. Bitcoin ním určitě není. Potvrdil to šéf Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Jay Clayton, který zároveň poznamenal, že kdyby byl Bitcoin cenným papírem, mohlo by to mít velké následky.
Společnosti Tether a Bitfinex čelí v New Yorku podané soudní žalobě z důvodu, že se měli během předchozího bullrunu dopustit manipulování ceny Bitcoinu skrz svůj stablecoin USDT. Tato obvinění však odmítají a tvrdí, že poškozují jejich dobré jméno.
Zájem o psaní slova Bitcoin s použitím hashtagu (#) dosáhlo na Twitteru v posledním týdnu své nové minimum (méně než 9000 tweetů za den). Analytici si však myslí, že slovo Bitcoin již natolik zlidovělo, že lidé k němu hashtag přidávají jen málokdy na rozdíl od roku 2017, kdy bylo použijte více než 150-tísíc krát za den.
Až téměř 7% všech bitcoinů v oběhu se nachází na peněženkách největších světových kryptoburz. Ty jsou dá se říci největšími bitcoinovými hodlery-ERMI a BTC výrazně akumulují už 2 roky.Více se dočtete zde.
A na závěr pochvala pro Bitcoin od šéfredaktora magazínu Forbes Stevea Forbese: ,,(Bitcoin) je velmi důležitý při pomáhání lidem v obtížných situacích na celém světě. Obrací se vládám, které vás chtějí ovládat, nechají vás hladovět a ubližují vám.“
Altcoiny
Používání decentralizovaných aplikací ve třetím čtvrtletí 2019 výrazně kleslo. Uvádí to studia DAPP.com, která sledují blockchainy Ethereum, EOS, Steem, Tron, Tomo Chain, IOST a Blockstack.
O kryptoměně Cardano jsme si opět povídali s Jaromírem Tesařem. Ten se společně s Lukášem Bártou stali prvními ambasadory tohoto projektu na československé kryptoměnové scéně. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.
Dvě zajímavé zprávy se týkají Ethereum. Hlavní představitel této kryptoměny Vitalik Buterin řekl, že po přechodu na algoritmus Proof of Stake se stane Ethereum mnohem bezpečnějším, než je Bitcoin. A předseda CFTC Heath Tarbert tento týden poprvé v historii uvedl, že Ethereum je komodita a ne cenný papír.
Psalo se poměrně hodně i o kryptoměně GRAM, tedy tokenu postaveném na blockchainu Telegram Open Network (TON), za kterým stojí populární aplikace Telegram. Na trh by měl být uveden již koncem měsíce. GRAM je jednou z nejočekávanějších kryptoměn s velkou perspektivou a podle společnosti Decentral Park Capital má potenciál stát se do 5 let TOP10 kryptoměnou. Gramu však podkopává sebevědomí Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC), která tvrdí, že jde o neregistrovaný cenný papír.
Asociaci stojící za kryptoměnou Facebooku Libra – Libra Association – opustili během tohoto týdne kromě PayPalu už i Mastercard, Visa, Stripe a Ebay. Všechny firmy vycouvaly pravděpodobně z důvodu sílících regulačních tlaků. Více se dozvíte zde.
https://www.kryptonovinky.sk/libra-association-opustaju-dalsie-styri-firmy/
Vedle špatných zprávách o odchozích společnostech z Libra Association „podkopal“ tento projekt i šéf Ripple Brad Garlinghouse. Myslí si, že Libra nemá šanci přijít na trh dříve než v roce 2023. Hlavní představitelé Facebooku přitom hovoří už o druhé polovině roku 2020.
Německý ministr financí Olaf Sholz je vůči Libře také velmi skeptický, ale uvítal by evropskou digitální měnu. Zmiňuje se název E-euro.
Bývalá federální prokurátorka a aktuální partnerka v Andressen Horowitz Katie Huanova řekla, že případné blokování kryptoměny Libra americkou vládou by mohlo mít důsledky pro národní bezpečnost. Byl by to podle ní nebezpečný precedens, neboť technologický progres by se zastavil dříve, než by byl vůbec vybudován.
A o Libře bude mluvit už 23. října před Sněmovnou reprezentantů USA šéf Facebooku Mark Zuckerberg.
Doporučujeme:
https://www.kryptonovinky.sk/pravidelny-nakup-bitcoinu-najlepsi-sposob-ako-byt-v-pluse/
https://www.kryptonovinky.sk/navod-tipy-a-rady-nakup-bitcoin-kryptomeny/