V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií CCID zveřejnilo v pořadí již svůj čtrnáctý rating kryptoměn. Bitcoin se opět nedostal ani do první desítky, skončil až jedenáctý. CCID hodnotí kryptoměny podle tří základních kritérií. Bitcoin vyhrál v jedné z nich. Více se dočtete v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/cinsky-rating-kryptomien-prve-miesto-nezmenene-bitcoin-stale-nizko/
Nedávný prudký nárůst ceny bitcoinu o 43%, který byl historicky nejvýraznějším jednodenním nárůstem hodnoty BTC od května 2011, byl podle známého propagátora investicí do zlata Petera Schiffa plánovaný takzvanými bitcoinovými velrybami. Ty podle něj takto „nakrmili“ bitoinové hodlery, aby zůstali věrní Bitcoinu a nezačali ho prodávat. Velryby tak mohou pokračovat v ukrajování si svých zisků.
Bitcoin ve čtvrtek oslavil 11. výročí vzniku Bitcoin Whitepaper, slavného dokumentu, který popsal tuto decentralizovanou síť. Více se dozvíte zde.
Známý krypto analytik Willy Woo publikoval na Twitteru příspěvek, ve kterém vyzdvihl význam první žádosti o Bitcoin ETF ze strany bratrů WInklevossových. Jejich podání na Americkou komisi pro cenné papíry a burzu z roku 2017 zásadním způsobem ovlivnilo volatilitu Bitcoinu, která měla od roku 2012 klesající tendenci.
Ruská mining firma Russian Mining Company (RMC), kterou vlastní místní internetový ombudsman, má v plánu vytvořit novou farmu na těžbu bitcoinu s ambicí pokrývat až 20% celosvětové těžby nejznámější kryptoměny. Její majitel Dmitrij Marinčev má blízko ke Kremlu, ale v minulosti ho kritizoval například za blokování služby na zasílání šifrovaných zpráv Telegramu.
Altcoiny
Nejznámější představitel Ethereum Vitalik Buterin se zeptal komunity, za jakých okolností by souhlasili s drastickým zásahem do blockchainu Ethereum v podobě zvrácení již realizovaných transakcí. Mělo by jít o hypotetický zásah v případě velkého hacku, kterým by byli poškozeni mnozí držitelé ETH. Komunita mu dala jasný signál, že by s něčím takovým v žádném případě nesouhlasila. Více se dočtete zde.
https://www.kryptonovinky.sk/buterin-dostal-od-ethereum-eth-komunity-jasnu-odpoved/
Kryptoměna XRP zaznamenala v průběhu tohoto týdne výrazný – více než dvojnásobný nárůst denních transakcí, které aktuálně atakují historická maxima z konce roku 2017. O možných důvodech a bullish prognózách pro cenu XRP se dočtete zde.
5 zemí Evropské unie – Německo, Nizozemsko, Francie, Itálie a Španělsko – se postavili plánované kryptoměně Facebooku Libra. Chtějí prosadit, aby byla zakázána v celé EU. Podrobnosti jsme shrnuli v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/5-krajin-europskej-unie-sa-postavilo-libre-chcu-ju-zakazat/
Zatímco Němci jsou proti Libře, německé banky v rámci asociace Bankenveerband reprezentující více než 200 soukromých komerčních bank, lobbují za to, aby vznikla kryptoměna Evropské unie kontrolovaná centrální bankou ECB.
V úvodu týdne se objevila zpráva, že většinu hashrate Bitcoin Cash měl pod kontrolou přes 24 hodin jeden jediný miner, což výrazně zpochybnilo bezpečnost celé sítě této kryptoměny.
Předcházející týden avizoval šéf Tronu (TRX) Justin Sun oznámení obrovské novinky v podobě spolupráce s velkou společností s tržní hodnotou přes 100 miliard dolarů. Nakonec se ukázalo, že jde o Samsung, který se rozhodl přidat do svého blockchain rozhraní Keystore podpory pro Tron Dapps a support pro APIs, které podporují TRX transakce.
Významný představitel čínské ekonomie Huang Qifan, který je místopředsedou Čínského centra pro mezinárodní hospodářské výměny (CCIE), je přesvědčen, že Čínská centrální banka vyhraje závod o první digitální měnu vydanou centrální bankou.
Měli byste také vědět
- Burza BitMex šokujícím způsobem poslala do světa databázi emailů jejích zákazníků, kteří tak čelí bezpečnostnímu riziku. Kromě toho byl hacknutý i účet BitMEXU na Twitteru. Útočníci na něm zveřejnili status naznačující brzký hack burzy.
- Praha patří mezi města s největším počtem provozů akceptujících platbu Bitcoinem, respektive jinými kryptoměnami. Vyplývá to z údajů CoinMap a Icodata.io. Jednoznačným lídrem je však hlavní město Slovinska Ljubljana. Více se dočtete zde.
- Hodně se mluvilo o změně postoje Číny ke kryptoměnám. Objevily se však i varovné články informující, že zájem Číny aplikovat technologii blockchain v národním hospodářství nemusí znamenat, že budou podporovány i samotné kryptoměny.
- Zajímavý průzkum, který inicioval portál CryptoSlate, zjistil, že drtivá většina Američanů neví, kdo ovládá FED, čili americkou centrální banku. Více se dočtete zde.
- Společnost Bakkt, která minulý měsíc konečně spustila trading Bitcoin futures kontraktů vázaných na reálné BTC, plánuje v úvodu roku 2020 spustit vlastní mobilní aplikaci, kterou se bude dát platit Bitcoinem přímo u maloobchodních prodejců. Vše by mělo začít spoluprácí se Starbucks.
- Čínský mining giganti Canaan Creative a Bitmain mají zájem stát se veřejně obchodovanými společnostmi na americkém trhu. Obě firmy měly podat žádost na Americkou komisi pro cenné papíry a burzu. V případě Canaan Creative jde o oficiálně potvrzenou žádost, zatímco v případě Bitmainu zatím jen o neoficiální zprávy.
- Německý parlament vydal stanovisko, v němž konstatoval, že Bitcoin není reálným platidlem, protože Bitcoin splňuje pouze omezenou část funkcí, které se od peněz očekávají.