V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
9 let. To je prý doba, která ještě musí uplynout, aby Bitcoin vyrovnal v tržní kapitalizaci zlato. Alespoň tak to vidí zakladatel jedné z prvních čínských kryptoburz Bobby Lee. Upozorňuje však, že kvantitativní uvolňování v USA by mohlo toto tempo urychlit. Více se dozvíte zde.
Možná ještě před měsícem by to bylo nepředstavitelné. Čínská zpravodajská služba čili organizace, která se přímo zodpovídá čínské vládě, publikovala pozitivní článek o Bitcoinu. Označila ho dokonce za první úspěšnou aplikaci technologie blockchain. A právě blockchain bude v příštích letech pro Čínu prioritou.
Podle Tima Drapera bude pro adopci a růst ceny Bitcoinu klíčová technologie Lightning Network, která umožní nejen Bitcoin držet jako cenné aktivum, ale i aktivně ho používat jako platidlo. Podrobnosti najdete zde.
Tom Lee z Fundstat Advisors přišel s další predikcí. Tentokrát si myslí, že cena 25 tisíc dolarů za jeden Bitcoin do konce roku 2022 je velmi reálná. Bitcoin však musí zdvojnásobit počet svých uživatelů. Přirovnal ho k akciím FAANG, tedy k pěti největším technologickým gigantům. Více se dozvíte zde.
Spolupráce maloobchodního čínského giganta Alibaba se společností Lolli vede k tomu, že zákazníci, kteří si pomocí aplikace od Lolli nakoupí na Alibaba zboží, dostanou cashback v Bitcoinu v podobě až 5% hodnoty zakoupeného zboží. Více se dočtete zde.
Šéf burzy Binance Changpeng Zhao si myslí, že rozhodnutí Číny přijmout technologii blockchain výrazně prospěje adopci kryptoměn v čele s Bitcoinem a Ethereum.
Šéf FEDu Jerome Powell přiznal, že růst amerického dluhu je neudržitelný. Jen pro ilustraci FED v noci ze 14. listopadu vytlačil dolary v celkové hodnotě rovné současné ceně 12,7 milionu současných Bitcoinů.
Co potřebují instituce, aby vstoupili do sektoru kryptoměn a tedy hlavně do Bitcoinu? Na konferenci Blockshow Asia 2019 byly vyjmenovány 3 základny faktory. Podrobnosti najdete zde.
Altcoiny
Bitcoinový vývojář Udi Wertheimer šokoval krypotměnovou veřejnost prohlášením, že Tron už příští rok velmi pravděpodobně předčí v tržní kapitalizaci současnou dvojku na trhu Ethereum. Uvedl k tomu hned několik důvodů. Více se dočtete zde.
Agentura Weiss Ratings si myslí, že kryptoměna Cardano je lepším projektem než EOS. U Cardana vyzdvihuje skutečnost, že stakingu se bude moci zúčastnit jakýkoli držitel ADA tokenů bez ohledu na to, kolik jich drží. EOSu zas vyčítá zejména silnou centralizaci.
Vývojáři pracující na kryptoměně Grin dostali od anonymního dárce štědrý dar v podobě 50 Bitcoinů. Zakladatel kryptoměny litecoin Charlie Lee následně trochu nechtěně rozvířil spekulaci, že anonymním dárcem byl samotný zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Podrobněji jsme se tématu věnovali zde.
Přední představitel kryptoměny Ethereum Joseph Lubin doufá, že Čína otevře svou národní kryptoměnu světu, čili nebude fungovat pouze v rámci silně centralizované zóny. Číně dokonce nabízí pomocnou ruku.
Podle Samsona Mowa ze společnosti Blockstream jsou stablecoiny výborným nástrojem pro tradery, ale nemyslí si, že uspějí jako platební prostředek. Jejich význam vidí i pro Bitcoin, přičemž v souvislosti s ním je označil za jakýsi mezistupeň adopce.
Justin Sun z Tronu přiznal, že získal podíl v burze Poloniex, která je podle reportů jedenáctou největší burzou s kryptoměnami na světě. Čínský podnikatel však upozornil, že jeho akvizice v Poloniexu nemá s Tronem nic společného (zatím).
Měli byste také vědět
- Coinmarketcap, tedy nejsledovanější stránka informující o cenách kryptoměn a objemech na burzách, zveřejnila novou metodiku výpočtu reálné likvidity burz. Více se dozvíte zde.
- Platforma Bakkt spouští vlastní custody řešení pro bezpečnou úschovu kryptoměn, čímž ještě více pomůže institucionálním investicím.
- V jihoamerických zemích Argentině a Venezuele dosahuje obchodování s Bitcoiny rekordních objemů a to přesto, že v těchto zemích zmítajících se v inflační krizi je nákup Bitcoinu zakázán, nebo výrazně omezen
- Americký FinCEN zvyšuje tlak na kryptoburzy. Budou muset přistoupit k ukončit veřejnou obchodovatelnost akcií anonymních kryptoměn? Tématu jsme se věnovali zde.
- Podle Johna MCAFEEHO není povinností soukromých krypto-firem, aby bojovaly proti zneužívání kryptoměn na nelegální činnost.
- Platební procesor PayPal zrušil podporu pro pornostránky Pornhub. Ta nyní bude muset najít nový způsob, jak bude vyplácet herce vydělávajících přes tuto platformu. Je to příležitost pro Bitcoin?
- Čína po spuštění digitální verze své měny juanu neplánuje zakázat klasické papírové peníze
- Největší kanadská banka Royal Bank of Canada, která loni zablokovala svým zákazníkům nákupy kryptoměn přes její služby, se rozhodla jako první banka v zemi spustit vlastní kryptosměnárnu
- Tunisko se stane pravděpodobně vůbec první zemí, která spustí svou národní kryptoměnu e-dinar a to díky spolupráci se startupem Universa. Jeho ředitel však upozornil, že nejde o kryptoměnu v pravém slova smyslu
- Čínský mining gigang Canaan Creative realizuje tento měsíc IPO, po kterém se stane první čínskou firmou obchodovanou v USA, která se zabývá těžbou Bitcoinu
- Karta Coinbase Card je dostupná v dalších 10 evropských zemích. Jak jsou na tom Slovensko a Česko se dozvíte zde.