Bitcoin po halvingu zápasí s vyššími poplatky a centralizovanější těžbou, ale mezitím přichází několik zajímavých zpráv týkající se aktuální nálady na trhu. Zajímavé novinky oznamují i známé altcoiny. Vítejte při pravidelném týdenním souhrnu TOP zpráv ze světa kryptoměn.
Bitcoin
Byl by Bitcoin při masivním celosvětovém výpadku elektriky odolnější běž bankovní systém? Andreas Antonopoulos si myslí, že jednoznačně ano. Na druhou stranu upozorňuje, že aktuálně jsou největší hrozbou pro Bitcoin, především pro jeho cenu, neuvážené nebo podlé kroky světových politiků. Více v tomto článku.
Čerstvé informace naznačují, že institucionální zájem o Bitcoin v poslední době výrazně roste. Portálu Cointelegraph to potvrdilo nezávisle na sobě několik zdrojů. Pokud vás téma oslovilo, více se dozvíte zde.
Matt Hougan ze společnosti Bitwise konstatoval, že Bitcoin je aktuálně ve velmi dobré formě a vstupuje do nové éry. Poukázal přitom na několik trendů, které posilují vnitřní hodnoty kryptoměn. Podrobnosti najdete v tomto článku.
Respektovaná firma Andresen Horowitz specializující se na rizikový kapitál se domnívá, že Bitcoin vstupuje do svého čtvrtého cyklu, který může vést k dalšímu výraznému růstu tohoto trhu.
Ve středu jsme publikovali článek, ve kterém jsme poukázali na to, že aktuálně ovládají více než 50% hashrate celé sítě Bitcoinu jen tři největší mining pooly. Dva z nich patří Bitmainu, v důsledku čehož klesl takzvaný Nakamoto koeficient na hodnotu dva. Více se dozvíte zde.
Stále více lidí vybírá bitcoiny z burz. Podle nejnovějších informací, které publikovala společnost CryptoQuant, jsou aktuální rezervy Bitcoinu na 17 největších burzách na nejnižší úrovni od listopadu 2018. Naznačuje to, že stále více lidí spoléhá na růst ceny BTC a aktuálně nemá v úmyslu své kryptoměny prodávat.
Tuur Demeester ze společnosti Adamant Capital uvedl, že cena 50 tisíc dolarů za Bitcoin není v budoucnu vůbec nereálná. Spíše se domnívá, že by mohla být i vyšší.
Analytická společnost The TIE, která loni zaujala svou studií o nereálných číslech kryptoměnových burz ohledně jejich zobchodovaných objemů, tvrdí, že podle její analýzy je sentiment na trhu s kryptoměnami aktuálně nejvyšší od roku 2017, kdy vrcholil poslední bullrun.
Ne často a většinou jen velmi okrajově se ke kryptoměnám vyjadřuje Elon Musk stojící za firmami SpaceX či Tesla. Musk však nejnověji zaujal vyjádřením, v němž konstatoval, že Bitcoin aktuálně vypadá vedle kroků FEDu, tedy americké centrální banky, velmi solidně. Více se dozvíte v tomto článku.
Poplatky za transakce bitcoinu se v posledních týdnech výrazně zvýšily. Této nepříznivé fundamentální zprávě jsme se věnovali zde.
Zajímá vás poměr aktivity na blockchainu Bitcoinu oproti blockchainu Ethereum či XRP? Otevřete si tento článek.
Altcoiny
O altcoinech jsme si povídali s Adamem Kracíkem. Tématem bylo Ethereum, Cardano, DeFi, ale i stablecoin Tether či token krytý zlatem od Paxos.
Čekáte, že se naplno rozběhne altcoinový bullrun? Analytik Josh Rager naznačil, kam by se měla propadnout dominance Bitocinu na trhu s kryptoměnami, aby měli ostatní digitální měny prostor na výraznější růst. Více se dočtete zde.
Stále pozitivnější zprávy přicházejí v souvislosti s kryptoměnou Ethereum. Ryan Sean Adams poukázal na 3 důležitá pozitiva pro tento projekt, které se udály v průběhu posledního týdne. Více informací zde.
Společnost IOHK, která stojí za vývojem kryptoměny Cardano, se připojuje k projektu Hyperledger & W3C, který se specializuje na případy podnikového využití blockchainu. Hlavní představitel Cardano a generální ředitel IOHK Charles Hoskinson věří, že tato spolupráce pomůže všem stranám, protože budou sdílet mezi sebou své cenné znalosti. Hoskinson tento týden také uvedl, že Cardano pracuje na mikročipu, který by přiblížil krypto více reálnému světu. Více se dočtete zde.
Měli byste vědět
- Burza Binance má nadále nejreálnější a nejvyšší objemy obchodování. naznačují to nové údaje od společnosti Bitwise, která aktualizovala svůj model pro výpočet reálného volume kryptobrz očištěného o tzv. „Fake objemy“.