Bitcoin bojuje o cenu 10 tisíc dolarů, Ethereum má problémy se škálováním, tým stojící za Cardano spojuje síly s Hyperledger, ratingy kryptoměn či zájem institucí. Je tady týdenní přehled TOP zpráv ze světa kryptoměn.
Bitcoin
Přední analytik Bloombergu Mike McGlone konstatoval, že pokud Bitcoin nezačne v dohledné době výraznější bullrun, bude se muset něco pořádně pokazit. Podle jeho názoru, který podložil několika silnými důvody, je ideální čas na to, aby odstartoval nový růstový cyklus. Podobně to nedávno konstatoval i Peter Brandt. Více se dočtete zde.
Přes týden jsme se opět po čase podívali na aktuální skóre Weiss Crypto Ratingu, tedy ratingu kryptoměn společnosti Weiss Ratings, která se v úvodu roku 2018 jako první rozhodla udělovat hodnocení kryptoměnovým projektům. Jedničkou je nadále Bitcoin (rating A-), ale pokud vás zajímají i dílčí výsledky, ktere hodnotí technologii, adopci, či míru podrobnosti, tak je najdete v tomto článku.
Nikita Zhavoronkov, který je autorem mnoha textů, ve kterých se věnuje blockchain technologii a škálovatelnosti, publikoval studii, na jejímž základě se domnívá, že do pěti let předběhne Bitcoin v kapitalizaci jiná kryptoměna neboli Bitcoin přijde o své vedoucí postavení. Nejblíže k tomu má Ethereum. Podrobnosti naleznete zde.
Spoluzakladatel Blockfyre Simon Decic očekává, že Bitcoin bude v novém bullrunu atakovat cenu 150 tisíc dolarů a Ethereum najde strop kolem ceny 9000 USD. Bitcoin by tedy podle něj mohl udělat přibližně 1400 procentní růst. Top skokany budou i některé špičkové altcoiny jako Chainlink, Tezos či VeChain, ale nepředpokládá, že se zopakuje altcoinový run z roku 2017, kdy rostly prakticky všechny kryptoměny.
Instituce mají aktuálně ohledně Bitcoinu jiný sentiment, než běžný retail. Naznačuje to článek CryptoSlate, podle kterého malí investoři očekávají spíše korekci ceny, dokud instituce akumulují Bitcoin, protože věří, že může být hedgem před očekávanou inflací. Podrobněji jsme se tématu věnovali v tomto textu.
Altcoiny
Ethereum tento týden vícekrát předběhlo v celkových poplatcích zaplacených za transakce běžného lídra této statistiky Bitcoin, což naznačují jeho problémy se škálováním. Vyřeší to spuštění nové generace Ethereum 2.0 a s ním souvisejícího konceptu Proof of Stake? Psali jsme o tom zde.
Charles Hoskinson stojící v čele kryptoměny Cardano konstatoval, že adopce kryptoměn bude i o politickém boji, protože mnozí představitelé současných systémů by je nejraději zakázali. Více se dozvíte zde.
Společnost IOHK pracující na Cardano se přidala do open-source komunity Hyperledger, v rámci společnosti si sdílejí mezi sebou důležité poznatky o blockchain technologii. IOHK věří, že právě spolupráce napříč různými projekty pomůže k adopci této nové technologie a také prospěje vývoji Cardano. Podrobnosti naleznete zde.
Kryptoměny Zcash a Dash prý nejsou tak anonymní, jak se může na první pohled zdát. Společnost Chainalysis je zařadila do svého portfolia a tvrdí, že v případě obou dokáže sledovat většinu jejich transakcí. Více čtěte zde.
Hodnota kryptoměny MakerDAO v tento týden výrazně posílila. O možných důvodech růstu jsme psali zde.
Zajímavou studii zveřejnila společnost CoinMetrics. Tentokrát se zaměřila na stablecoiny a jejich centralizaci z pohledu přerozdělení celkové kapitalizace na peněženkách. V tomto směru je bohatství nejpřerozdělěnější u trojky na trhu stablecoinu Tether (USDT). Až 5 předních stablecoinů drží více než 80% své kapitalizace na šesti nebo méně peněženkách. Více se dozvíte v tomto článku.
Největší americká směnárna Coinbase zveřejnila seznam 18 kryptoměn, u nichž uvažuje o jejich zalistování do své nabídky. Seznam daných projektů najdete v tomto textu.
Měli byste vědět
- Společnosti Bakkt a Galaxy Digital spojují síly, aby pokryly institucionální poptávku po investicích do kryptoměn. Více se dočtete zde.
- Libra Association stojící za kryptoměnou Libra přijala do pozice šéfa oddělení pro dodržování předpisů zkušeného Sterlinga Dainese, který dosud působil v Credit Suisse. Dainese má přispět k tomu, aby Libra splňovala všechny regulační podmínky
- Šéf burzy Binance Changpeng Zhao konstatoval, že burzy, které chtějí přežít, musí myslet globálně a neorientují se jen na jeden region, ve kterém působí většina jejich týmu