Bitcoin má stále silné fundamenty, roste jeho hashrate, mining difficulty a dobře jsou naladěni i investoři. Zajímavé novinky však přicházejí i ze světa altcoinů. Obzvláště v souvislosti s Polkadotem, Ethereum či Librou. Přinášíme vám tradiční víkendový souhrn.
Bitcoin
Dan Held z burzy Kraken vyjmenoval pět důvodů, proč předpokládá, že Bitcoin už vstoupil nového bullrunu. Má jít o údaje o UTXO, počet BTC držených na peněženkách, efekt halvingu, růst inflace fiatových měn a růst globálního dluhu. Podrobněji jsme se tématu věnovali zde.
Čína má v současnosti výrazný vliv na těžbu Bitcoinu, protože z této země pochází 65% až 70% celkového hashrate neboli výpočetní síly vynaložené na jeho těžbu. Informace z tohoto týdne však naznačují, že tento podíl by se mohl alespoň z části zmenšit, protože v provincii Vnitřní Mongolsko zřejmě přijdou místní těžaři o zvýhodněnou cenu elektřiny. Více se dočtete zde.
Bitcoin je stále ve výborné kondici. Vyplývá to z údajů o hashrate a také o úpravě mining difficulty, která od halvingu stoupla o dalších 9%, čímž se vyvrátily jakékoliv teorie o tzv. spirále smrti, která měla podle skeptiků přijít po květnovém halvingu.
Bratři Winklevossovci, kteří stojí v čele burzy Gemini a kdysi stáli i u vzniku Facebooku, si myslí, že Bitcoin v dohledné budoucnosti může překonat cenu 500 tisíc dolarů, čímž by překonal v kapitalizaci zlato. Důvod je prostý – byť má Bitcoin se zlatem podobné vlastnosti, v některých detailech je ještě lepší – je digitální, snadno převoditelný a má přesně definované konečné množství. To je vlastnost, kterou nemá ani zlato, protože nikdo neví, kolik ho skutečně existuje a zda se v budoucnu nebude těžit například i mimo naši planetu.
Společnost Glassnode si myslí, že Bitcoin má potenciál růstu na své ceně i díky tomu, že v trhu je stále více stablecoinů. Ve srovnání s rokem 2019 a obdobím, kdy Bitcoin atakoval cenu 14 tisíc dolarů, je v oběhu aktuálně trojnásobek mincí, které kopírují hodnotu fiatových měn. Tématu jsme se věnovali zde.
Šéf Ryanairu Michael O’Leary se velmi kriticky vyjádřil na adresu Bitcoinu a řekl, že by do něj neinvestoval ani cent. Důvodem jeho negativního postoje k nejznámější kryptoměně však podle všeho je zejména skutečnost, že byl spojován s podvodným investičním schématem, která se prezentovala jako investice do Bitcoinu. Více se dočtete zde.
Altcoiny
Společnost Snowfork pracuje na „mostě“, který propojí Ethereum a Polkadot blockchain, z čehož budou výrazně čerpat obě kryptoměny. Nemá jít přitom jen o převoditelnost konkrétních mincí napříč blockchainami, ale i funkčnost smart kontraktů, což může výrazně pomoci i Ethereum. Více se dozvíte zde.
Kryptoměna Polkadot má prý velký prostor pro další růst. Uvedla to společnost Spartan Black, která spravuje hlavní kryptoměnový fond sídlící v Asii. Tento projekt má údajně perspektivní šanci dostat se až mezi tři kryptoměny s největší tržní kapitalizací. V jeho prospěch má hrát aktivní komunita vývojářů, rostoucí tempo nových projektů či mimořádně kvalitní vývojářský tým.
Průměrná denní hodnota transakcí stablecoinu Tetheru předběhla za poslední měsíc hodnotu všech transakcí Bitcoinu a také transakcí, které se realizují skrz službu PayPal. Podrobněji jsme se tématu věnovali zde.
O kryptoměnu centrálních bank (CBDC = Central bank digital currency) je zdá se stále větší zájem. Potvrzují to i údaje z Google Trends, z nichž vyplývá, že vyhledávání CBDC má výrazně vzestupný trend připomínající vývoj vyhledávání Bitcoinu v roce 2017 a kryptoměny Libra v roce 2019.
Podle nejnovějších statistik už Aave (LEND) předběhl MakerDAO a stal se nejpopulárnějším projektem decentralizovaného financování postaveného na Ethereum blockchainu.
Libra Association získala do funkce šéfa právnického oddělení Stevena Bunnela, který byl bývalým generálním poradcem amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti. Bunny je specialistou na ochranu osobních údajů, což je aspekt, na kterém si musí dát Libra Association obzvlášť záležet, pokud chce úspěšně spustit svou kryptoměnu v jejímž čele stojí Facebook.
Mohlo by vás zaujmout
- Americká pobočka burzy Biannce s názvem Bbinance.US rozšířila pole své působnosti už i na Floridě. Aktuálně je funkční v 38. amerických státech, ale stále není dostupná například v New Yorku, Texasu či Washingtonu
- Mexická finanční zpravodajská jednotka uvedla, že špinavé peníze se v této zemi perou zejména přes velké banky z tzv. skupiny G7, přičemž praní peněz skrz kryptoměny je zařazeno jen do kategorie „vznikajících rizik“
- Jerome Powell stojící v čele americké centrální banky FED potvrdil, že počítají s inflací nad dvě procenta. Více se dočtete zde.