Uplynulých sedm dní přineslo řadu zajímavých zpráv, ať už šlo o Bitcoin, altcoiny, DeFi boom nebo stablecoiny, které mohou držet už i americké banky. Přinášíme vám přehled TOP zpráv týdne.
Bitcoin
Počet bitcoinových hodlerů, kteří vlastní alespoň jeden Bitcoin, dosáhl čtyřměsíčního minima. Tato skutečnost však nemusí být nutně medvědím signálem. Je totiž možné, že Bitcoinoví hodleři jen tokenizují své Bitcoiny a přemísťují je do DeFi projektů. Jejich důvěra v Bitcoin by v tom případě přetrvávala. Podrobněji jsme se tématu věnovali zde.
Realizovaná kapitalizace bitcoinu je o 50 procent vyšší, než byla v době, kdy Bitcoin dosáhl své dosud historické maximální ceny 20 tisíc dolarů. Vyplývá to z údajů analytické firmy Glassnode. Více o tom, co je to realizovaná kapitalizace bitcoinu, se dočtete v tomto článku.
Společnost Arcahne Resarch upozornila, že Bitcoin vlastní díky akvizici firmy Microstrategy například i norský vládní penzijní fond či velké správcovské společnosti BlackRock Fund Advisors či Tenguard Group Ing. Více se dozvíte zde.
Už tento rok bychom se měli dočkat pravého bitcoinového ETF. Nepůjde však o ETF na americkém trhu schváleného SEC, což by bylo pro cenu bitcoinu zřejmě extrémně býčí, ale o ETF na Bermudách, které spouští Nasdaq ve spolupráci s brazilským regulovaným správcem fondu Hashdex. Více se dočtete v tomto článku.
Video souhrn TOP zpráv první poloviny týdne:
Bitcoin je v šesti ze sedmi kategorií lepší než zlato, ke kterému je častokrát přirovnáván. Uvedl to na Twitteru šéf a zakladatel známé americké kryptoburzy Gemini Tyler Winklevoss. Více se dozvíte zde.
Bitcoin tento týden zaznamenal výrazný skok v mining difficulty (obtížnost těžby) v důsledku toho, že hashrate (celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC) opět dosáhl nové rekordní hodnoty. Současný nárůst difficulty, která se mění jednou za dva týdny, lze zařadit mezi nejprudší v historii. Těžaře však zdá se negativně neovlivnil, což podtrhuje zdraví tohoto ekosystému.
Michael Saylor ze společnosti Microstrategy v rozhovoru pro Bloomberg mírně vystrašil bitcoinové investory, když naznačil, že kdykoli mohou prodat Bitcoiny, které v průběhu tohoto roku naakumulovali. Jelikož jde o více než 30 tisíc BTC v hodnotě přes 425 milionů dolarů, mohl by takový krok velmi negativně ovlivnit cenu BTC. Saylor však v rozhovoru s Maxem Keizerem ve čtvrtek zdůraznil, že ve firmě Microstrategy jsou nastavení tak, že chtějí přejít na nový bitcoinový standard. Hrozba, že by v dohledné době plánovali prodávat své Bitcoiny, tedy zřejmě není příliš aktuální.
Video souhrn druhé poloviny týdne:
Altcoiny
Pokud by byl hlavním katalyzátorem nového kryptoměnového bullrunu „boom“ kolem DeFi projektů, nemusí to být pozitivní. Upozornil na to v rozhovoru s Anthonym Pomplianem výkonný ředitel Diginex Richard Boyworth.
DeFi projekty jsou méně decentralizované, než si můžete myslet. Vyplývá to ze studie DeFi Watch, která zjistila, že jen 3 z 15 největších DeFi projektů jsou opravdu decentralizované, pokud jde o dopad jejich vývojářů na celý projekt. A i to je z části sporné. Více čtěte zde!
Stablecoiny neboli kryptoměny, jejichž hodnota je vázána na fiatovou měnu (většinou dolar) mohou od nynějška držet federální americké banky. Rozhodl o tom Americký úřad pro kontrolu měn, v jehož čele stojí bývalý zaměstnanec Coinbase. Podrobnosti jsme shrnuli v tomto textu.
Známý bitcoinový býk Tim Draper prozradil, že drží i několik altcoinů. Patří mezi ně Bitcoin Cash, Ripple, Tezos či Aragon.
Mohlo by Vás zajímat
- Center of Alternative Finance z univerzity Cambridge uvedlo, že kryptoměny v současnosti může vlastnit už 100 milionů lidí.
- Podle průzkumu Centrální banky Kanady investovaly do kryptoměn častěji lidé s nižší finanční gramotností. Více se dozvíte zde.
- Zajímá Vás co přinesla Tesla Battery Day? Dozvíte se to z nového videa YouTube kanálu Zaujalo ma.
- Víte, co se děje s vašimi penězi v bankách? Studie Genesis Mining zjistila, že až 38 procent Američanů nemá vůbec ponětí. Tomuto tématu jsme se věnovali zde.