Kolektiv známý jako Spice DAO utratil 2,66 milionu EUR ($3,04 milionu) za kopii knihy Duny od Alejandra Jodorowského. Problém je v tom, že chtějí z knihy udělat animovanou show.
Režisér Jodorowský a jeho Duna
V roce 1974 se mexický filmař Alejandro Jodorowsky stal kultovní postavou mezi filmovými nadšenci. Jeho první dva snímky, El Topo a Svatá hora, mísily surrealistické, psychedelické snímky se šílenými zápletkami a tajemnou náboženskou symbolikou, čímž se stal jedním z nejprominentnějších jmen undergroundové kinematografie.
Jeho další práce měla být jeho dosud největší. Francouzské konsorcium zakoupilo práva na Dunu, velmi oblíbený vědeckofantastický román Franka Herberta (a nedávno uvedený na velké plátno), a požádalo Jodorowského, aby jej režíroval.
Salvador Dalí, Mick Jagger a Orson Welles byly jména, o kterých se diskutovalo jako členech v obsazení, Pink Floyd měli udělat soundtrack a konečný scénář byl hotov za 14 hodin. Není překvapením, že žádné studio by nevydalo peníze na jeho financování. Projekt se zhroutil.
Přesto zůstala fascinace ambiciózní vizí projektu, a to natolik, že o ní byl v roce 2014 natočen dokument a vzácná kniha o nenatočeném filmu – obsahující scénář, koncept art a další předprodukční materiály – se stala mezi příznivci Duny sběratelským předmětem.
Spice Dao nakupuje sběratelský kus Duny
Ve skutečnosti je tak žádaná, že se tu a tam jeden z odhadovaných 20 kusů při prodeji zakoupí za velké peníze. A tak tomu bylo na konci listopadu, kdy Christies prodala jednu z kopií za $3 miliony – téměř 100násobek její odhadované ceny.
Čímž se dostáváme postupně k nedělnímu oznámení od Spice DAO, kdy na svém Twitteru uvedli:
„Vyhráli jsme aukci za €2,66 milionu. Nyní je naším posláním:
1. Zveřejnit knihu (v rozsahu povoleném zákonem)
2. Vyprodukovat originální animovanou limitovanou sérii inspirovanou knihou a prodat ji streamovací službě
3. Podpořit odvozené projekty od komunity“
https://twitter.com/TheSpiceDAO/status/1482404318347153413
Pro upřesnění si vysvětlíme, co je to DAO neboli decentralizovaná autonomní organizace. Ve skutečnosti jde o strukturu řízení, kde se každý člen organizace – členství často udělované pouhým nákupem kryptoměny s ním spojené (v tomto případě pojmenované SPICE) – stává osobou s rozhodovací pravomocí ve správě organizace.
Pravidla správy jsou stanovena ve smart kontraktech předem navržených původními organizátory, ale poté o každém rozhodnutí subjektu rozhodují držitelé tokenů. Prezentují se jako protiváha k centralizovaným řízením moderních technologických společností. Je to jako být akcionářem projektu financovaného z veřejných prostředků, ale bez možnosti předat jakékoli rozhodování na výkonného ředitele nebo manažerský tým. (A to je pravděpodobně ten nejmenší problém tohoto modelu.)
Přesto problém se Spice DAO není ani tak filozofický, ale právní.
Je pochopitelné, že zakoupením kopie něčeho nezískáte výhradní práva na zpeněžení jejího obsahu. Jde tu doslova o základní kámen práva duševního vlastnictví, a tudíž velké části kapitalismu.
Takže co Spice DAO vyřešilo? Autorská práva na scénář a ilustrace knihy podle BuzzFeedu vlastní sám Jodorowsky a umělci Jean Giraud a HR Giger. Oba zemřeli v posledním desetiletí. Takže bez vzdání se jejich práv je Spice DAO na mrtvém bodě.
Dokonce i tak by se první čin Spice DAO – „zveřejnit knihu“ – již stal bezpředmětným, protože Jodorowského Duna byla zpřístupněna k procházení v Google Photos před uzavřením aukce.
Tím pádem ve skutečnosti kupci tokenu SPICE v tuto chvíli shromažďují knihu za $3 miliony, která se naposledy prodala za $42 500 v březnu 2019. Možná to není ta nejbláznivější věc, o které jsme v divokých a zrádných vodách krypta slyšeli. Ale rozhodně k ní nemá daleko.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. gizmodo.com, 3. thenextweb.com