Guvernér nigerijské centrální banky Godwin Emefiele se pokusil objasnit postoj své instituce vůči kryptoměnám a vyvrátil dřívější tvrzení, podle kterých se digitální aktiva stala v této zemi zcela nelegálními.
Centrální banka Nigérie (CBN) podle informací Cointelegraph, který se odvolává na informace místního zpravodajského periodika TodayNG, prý nikdy nezakázala samotným občanům Nigérie kupovat a prodávat kryptoměny. Mělo jít tedy o mylně zprostředkované informace. Její nařízení se mělo týkat „jen“ zákazu zacházet s kryptoměnami pro místní bankovní instituce.
,,CBN nestanovila omezení používání a neomezuje lidi od obchodování s nimi. Jediné co jsme udělali, že jsme zakázali transakce kryptoměn v bankovním sektoru,“ uvedl zástupce guvernéra CBN Adamu Lametek.
Nařízení centrální banky však vedlo k tomu, že bankovní instituce v této africké zemi byly nuceny zavřít účty firmám, které provozovaly kryptoměnové směnárny nebo nabízely jiné služby související s kryptoměnami. Centrální banka popsala toto rozhodnutí jako preventivní krok, než posoudí možné dopady kryptoměn na místní ekonomiku.
Z uvedeného jasně vyplývá, že v Nigérii aktuálně panuje podobně jako v druhé nejlidnatější zemi světa v Indii velká neshoda v tom, jak přistupovat k digitálním aktivům. Nesouhlas s postojem centrální banky naznačili i někteří zákonodárci v nigerijském senátu, kteří upozornili, že s Bitcoinem nelze bojovat.
Od momentu, co CBN zavedla zmíněný zákaz kryptoměn se v Nigérii začal Bitcoin obchodovat za značnou prémiovou cenu. Zatímco v USA se obchodoval v době psaní článku za 57 349 dolarů, podle směnárny Luno byl v této africké zemi ve stejnou dobu prodávaný až za 97 509 USD.
zdroj: cointelegraph.com