Stablecoiny se staly pevnou součástí trhu s kryptoměnami. Představují jednoduchou vstupní bránu pro nákup kryptoměn. Rovněž díky vzniku DeFi sektoru je jejich využití možné i na pasivní příjem, ne jen na nákupy kryptoměn. Avšak rostoucí popularita stále více láká i regulátory, kteří často nemají kladný vztah k ideologii stablecoinů.
Lámou rekordy
Jak můžete vidět na grafu níže, kapitalizace stablecoinů roste v podstatě neustále. Rostoucí množství stablecoinů v oběhu často značí růst kryptoměn, protože hlavně velcí investoři nakupují nejdříve stablecoiny, za které následně nakupují kryptoměny. Na Twitter účtu Whale Alert se často objevují tweety, které oznamují vytvoření někdy až stovek milionů USD nových stablecoinů. Taková oznámení se však stala předmětem různých spekulací, přičemž i samotný Tether byl několikrát obviněn z manipulace trhu.
Možné regulační problémy
Stablecoiny a jejich rostoucí popularita však leží v žaludku velkým státním finančním institucím i regulátorům. Je to z důvodu, že státy a banky nemají žádný dozor ani moc nad danými stablecoiny. Představitelé ECB dokonce prohlásili, že stablecoiny představují otevřené riziko pro suverenitu státních měn.
Problém stablecoinů totiž spočívá v tom, že kloužou regulačními trhlinami. Nejsou klasifikovány jako bankovní vklady, takže FED a Úřad kontrolora měn mají omezenou schopnost dohlížet na ně. SEC má určitou pravomoc, pokud jsou definovány jako cenné papíry, ale to je věcí aktivní diskuse. Regulační orgány nyní zkoumají své možnosti, kterých je hned několik. Nejpravděpodobnějšími jsou:
– Považovat je za cenné papíry: Vlády by mohly označit stablecoiny za cenné papíry, což by přineslo vyšší požadavky na jejich zavedení. Předseda SEC, Gary Gensler během nedávného zasedání zákonodárcům řekl, že stablecoiny mohou být také cennými papíry, což by jeho instituci poskytlo širší moc. Co se týče SEC, nedávno jsme vás informovali o tom, že SEC hrozí krypto směnárně Coinbase žalobou, pokud spustí jejich nový lending produkt založený na USDC. Více o tomto tématu si můžete prohlédnout v tomto článku.
– Považovat je za banky: Vzhledem k nedostatku v dohledu nad peněžními fondy by mnoho nadšenců finanční regulace upřednostnilo, kdyby byly stablecoiny považovány za bankovní vklady. Pokud by se tak stalo, tokeny by mohly být předmětem dohledu bankovního regulátora, jakým je například Úřad kontrolora měn.
– Snažit se je vytisknout pomocí CBDC: Pokud byste měli digitální dolar, nepotřebovali byste stablecoiny, nepotřebovali byste kryptoměny. Toto jsou tvrzení finančních institucí, které do popředí tlačí digitální měny centrálních bank. To by však pro běžného uživatele znamenalo, že každý nákup žvýkaček, každá splátka za byt, vše by mohly banky sledovat a díky digitálnímu světu i různě omezovat a regulovat. Toto je z pohledu krypto komunity nejnepřijatelnější možnost. Lidé by ztratili i poslední kousek soukromí a nezávislosti, který jim zůstal.
– Regulace založená na společné dohodě: Z pohledu komunity je to nejpřijatelnější možnost. V případě, že poskytovatelé stablecoinů najdou společnou řeč se státními a regulačními orgány a dohodnou se, mohou z toho profitovat obě strany.
DeFi CeFi lending
Rozmach decentralizovaných financí otevřel doširoka brány stablecoinům. Vznik lending platforem, které nabízejí služby podobné bankám totiž nabízí široké využití i pro stablecoiny. Zatímco v bance získáte roční úrok okolo 0,01%, v lending sektoru můžete na stablecoinech získat bez problémů i 10%. Samozřejmě celý lending prostor nestojí jen na stablecoinech a můžete úročit i jiné kryptoměny, nyní se však konkrétně zaměřujeme na tuto oblast. Jak už jsme výše psali, SECu se nelíbí lending, protože plně obchází tradiční bankovnictví a banky tak přicházejí o nemalé zisky.
Na výběr máte decentralizovaný lending – DeFi nebo centralizovaný lending CeFi. Rozdíl je, jak již název napovídá, v tom, že při centralizovaném lendingu máte nějakou správcovskou platformu, která se chová jako banka a spravuje půjčky, úroky, odměny a podobně narozdíl od těch decentralizovaných.
Největší decentralizovanou lending platformou je aktuální Aave s celkovou hodnotou zamčených prostředků ve výši 14 miliard USD. Na druhé straně, největší centralizovanou lending platformou je Celsius s prostředky ve výši přes 24 miliard USD. Na Celsiu můžete úročit různé kryptoměny jako BTC, ETH, stablecoiny a mnoho dalších za úrok až přes 10%. Noví uživatelé mohou aktuálně získat bonus až 110 dolarů zdarma. Více detailů a návod na tuto platformu naleznete v odkazu níže.
https://www.kryptonovinky.sk/celsius-wallet-urocte-svoje-kryptomeny-bez-starosti-az-do-10-rocne/
Přečtěte si zajímavé novinky
Transakční poplatky na síti ETH jsou obrovské – Jak fungují a kdy jsou nejnižší
Binance má další problémy – Je vyšetřována kvůli možné manipulaci cen
Používáte Telegram? Dávejte si pozor na podvodníky – Poznáte je jednoduše
zdroj: Medium