Během panelové konference, kterou mezi 16. a 17. červnem organizoval Federální rezervní systém (FED) s názvem „O mezinárodních úkolech amerického dolaru“, z níž FED 5. června zveřejnil zápis, proběhla zajímavá diskuse i o tématu kryptoměn v čele s CBDC a stablecoiny.
„Panelisté“ zastupující experty na měnovou politiku dospěli k převážnému názoru, že digitální měna americké centrální banky (CBDC v režii FEDu) by drasticky nezměnila globální měnový systém a také se nedomnívají, že CBCD jiných zemí (například CBDC čínského juanu od čínské PBoC) by mohly výrazně ohrozit americký dolar. Naznačily však, že dolarové stablecoiny, čili kryptoměny, které kopírují hodnotu amerického dolaru, by mohly roli dolaru jako globální rezervní měny dokonce posílit.
Mezi řečníky panelové diskuse byli ředitelka iniciativy digitální měny na MIT Neha Narula, vedoucí výzkumu v Bank of International Settlements Hyun Song Shin, hlavní investiční stratég společnosti Bridgewater pro správu aktiv Rebecca Pattersonová a vedoucí výzkumu FX Research z banky HSBC Paul Mecklel.
Stablecoiny mohou pomoci posílit roli dolaru
Tato čtveřice se víceméně shodla na tom, že CBDC, které aktuálně vznikají, mají tendenci více se soustředit na vlastní domácí maloobchodní trh, a proto je není třeba považovat za hrozbu pro mezinárodní statut dolaru. FEDu také poznamenal, že množství a rozsah používání CBDCs na přeshraniční platby je značně omezené, což naznačuje, že pro dolar nepředstavují v současnosti žádnou hrozbu.
Rozvoj kryptoměn jako takových by však mohl ovlivnit mezinárodní úlohu dolaru, pokud dojde jejich přijetí institucionálními investory. Narážely tím zejména na stablecoiny ve střednědobém horizontu za předpokladu, že by „nové soubory služeb strukturovaných kolem těchto aktiv byly spojeny s dolarem “.
Z několika vyjádření z letošního roku je zřejmé, že USA chtějí stablecoiny spíše regulovat, než je zakazovat. Vyzvala k tomu například i Ministryně financí Janet Yellenová. Pokud by regulace vedly k tomu, že emitenti stablecoinů jako jsou USDT či USDC byly pod přísnějším dohledem (zejména pokud jde o způsob krytí těchto aktiv), mohlo by to podpořit jejich adopci a využití jako platidla. V konečném důsledku by však stále šlo jen o tokenizovanou verzi dolaru, který by si tak mohl upevnit svoji pozici hlavní rezervní měny.
Už jen krůček k BTC?
Širší adopce stablecoinů však může představovat pro fiatové měny (jako je i dolar) i jakousi pandorinu skříňku. Paolo Ardoino , CTO společnosti Tether, která stojí za největším stablecoinem USDT, se již několikrát nechal slyšet, že adopce USDT vytváří most přímo k bitcoinu. Vlastněním stablecoinu jako je USDT či USDC je to totiž už jen krůček k možné koupi decentralizovaného bitcoinu či jiné kryptoměny, která není pod kontrolou žádné centrální instituce, regulátora či vlády.
ZdroJ: cointelegraph.com