Z nejnovějšího dokumentu od Brendana Malonea, bývalého analytika amerického FEDu, vyplývá, že nelze srovnávat stablecoiny s bankovními vklady z hlediska rizika. Stablecoiny jsou kryptoměny s hodnotou stabilní vůči určitému aktivu, obvykle fiat měně.
Malone diskutuje o rizicích stablecoinů pro finanční systém. Upozorňuje na to, že americká legislativa by mohla integrovat kryptoměnové platby do stávajících bankovních struktur. Tvrdí, že riziko stablecoinů je nižší než riziko bankovních vkladů a odlišuje se od rizika peněžních tržních fondů.
Stablecoiny nevytvářejí rizika jako banky
Malone říká, že banky jsou vystaveny riziku transformace splatnosti, když přijmou krátkodobé vklady a poskytnou dlouhodobé půjčky. Toto riziko vyžaduje stálou zprávu. Nedávný příklad tohoto rizika byl kolaps Silicon Valley Bank v březnu letošního roku.
Podle Malonea stablecoiny navázané na fiat měnu nevytvářejí podobná rizika, protože jejich rezervy jsou kryty krátkodobými pokladničními poukázkami a jsou odděleny od aktiv vydavatele.
„Federální předpisy prováděné podle nové legislativy mohou vyžadovat konkrétní bezpečnostní opatření. Pokud tomu tak je, pak na rozdíl od bankovních vkladů nebude existovat žádná nesouladnost trvání mezi krátkodobými závazky (držitel stablecoinu může kdykoli požádat o vyrovnávání) a dlouhodobými nebo rizikovými aktivy,“ uvedl Malone.
Stablecoiny mají jiný účel než peněžní tržní fondy, říká Malone. Používají se hlavně jako platební prostředek, nikoli jako investiční možnost.
„Pro největší stablecoiny navázané na americký dolar, držitelé nedostávají žádný výnos založený na rezervách. Spíše se stablecoiny používají jako ekvivalent hotovosti,“ napsal.
Přísné regulace nejsou vhodné
Dokument varuje, že regulace stablecoinů bez zohlednění jejich jedinečnosti může vést k přísnému dohledu nad vydavateli stablecoinů. Takový dohled by mohl omezit konkurenci.
„Regulační zábrany mohou pomoci udržet důvěru ve stablecoiny jako formu peněz a zajistit, že moc určovat náš systém peněz nepadne do rukou několika tržních účastníků,“ uvádí dokument.
Zároveň zdůrazňuje, že legislativa by měla řešit specifická rizika technologie a umožnit inovace.
Od roku 2022 bylo v americkém Kongresu předloženo více než 50 návrhů týkajících se digitálních aktiv. Některé z nich se snaží regulovat stablecoiny, jako například Stablecoin TRUST Act a Stablecoin Innovation and Protection Act.
Zdroj: cointelegraph.com