Spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak prohrál soudní spor s Youtube kvůli podvodům s rozdáváním Bitcoinu pomocí využívání jeho jména a podoby. Případ se týká odpovědnosti společností sociálních médií kvůli kontrole obsahu zveřejňovaného uživateli.
Ve včerejším rozhodnutí však soudce státu Kalifornie uvedl, že YouTube a jeho mateřská společnost Google LLC jsou před takovou odpovědností chráněny federálním zákonem.
Podvody s Bitcoinem na Youtube pokračují, zatímco Steve Wozniak prohrává soudní spor
Soudní spor se týkal typické podvodné reklamy, která slibovala, že každý, kdo pošle kryptoměnu na určitou adresu, dostane za odměnu víc kryptoměny nazpátek.
Wozniak proto zažaloval YouTube a tvrdil, že YouTube nejenže neodstranil podvodné reklamy, ale „podstatně přispěl“ k podvodu prodejem cílených reklam, které zvyšují návštěvnost videí, a chybným ověřováním kanálů s těmito YouTube videi. Navíc dodal:
„Pokud by YouTube jednal rychle, aby to v rozumné míře zastavil, teď bychom tady nebyli. Který člověk by viděl takové příspěvky a nezakázal by je okamžitě jako zločince?“
V žalobě Wozniak údajně poznamenal, že problém kryptografických podvodů na YouTube se údajně týká i dalších technologických celebrit, jako je spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates a generální ředitel Tesly Elon Musk.
Steve Wozniak tento soudní spor nakonec prohrál. Bloomberg informoval, že soudce Sunil R. Kulkarni z vrchního soudu v okrese Santa Clara ve středu v předběžném rozhodnutí uvedl:
„Youtube a jeho mateřská společnost, Google LLC, jsou chráněny federálním zákonem, který ochraňuje internetové platformy před odpovědností za obsah zveřejněný uživateli.“
Imunita z článku 230 dlouhodobě chrání velké společnosti
Tyto nekalé praktiky nejsou nic nového. Podvodníci využívají Youtube k zveřejňování videí a tvrdí, že slavní lidé rozdávají Bitcoin nebo jiné kryptoměny, například Ether. Slibují, že třeba zdvojnásobí množství Bitcoinu, které jim sledující zašle. A neznalí lidé jim důvěřují, protože v reklamě vidí známou tvář.
Kromě Wozniaka podvodníci používají jména a podobu generálního ředitele Tesly Elona Muska, generálního ředitele Amazonu Jeffa Bezose, spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a Richarda Bransona. Využili také některé známé lidi v krypto prostoru, například generálního ředitele Coinbase Briana Armstronga a Vitalika Buterina u Etherea. Zprávy o Bitcoinu v červenci loňského roku oznámily, že podvod s rozdáváním Bitcoinu Elonem Muskem uloupil miliony dolarů.
Wozniak a dalších 17 obětí podvodu zažalovali Youtube a Google v červenci loňského roku. V žalobě tvrdili, že by se na jejich případ neměl vztahovat článek 230 zákona o slušné komunikaci, protože Youtube nejenže neodstranil podvodná videa, ale k podvodu „podstatně přispěl“.
Wozniak tvrdil, že platforma pro sdílení videí profitovala z podvodu prodejem cílených reklam, které po chybném ověření podvodných kanálů Youtube přispěly ke sledovanosti podvodných videí.
Soudce Kulkarni však Wozniakovi řekl, že tyto faktory nestačí k překonání imunity stanovené v článku 230. Spoluzakladateli společnosti Apple poskytl 30 dní na revizi jeho stížnosti a případnou úpravu.
Toto aktuální a zatím poslední rozhodnutí soudu přišlo ve stejný den, kdy Google zrušil politiku z roku 2018 zakazující kryptoburzám používat jeho reklamní služby.
Nejedná se o první případ prohry s falešnými reklamami na Youtube. Loni v červenci se YouTube ubránil proti obvinění velké krypto firmy Ripple Labs, s argumentem, že platforma neodpovídá za žádný obsah, ani podvody, poskytovanými třetími stranami.
Zdá se, že s překonáním tohoto precedensu bude mít Wozniak těžkou práci. Pokud vůbec má na jeho změnu, případně obejití a následný úspěch v případu, ještě nějakou šanci.
Zdroje: 1. cointelegraph.com, 2. news.bitcoin.com