Wash trading, čili činnost, která vede k realizaci falešných obchodů, kdy investor současně prodává a nakupuje stejné finanční zdroje, aby uměle zvýšil aktivitu na trhu (volume), je dlouhodobým problémem obchodování s kryptoměnami. Nejnovější studie Blockchain Transparency Institute (BTI) však naznačuje, že situace se mírně zlepšuje.
Situace se zlepšuje
BTI po pololetí publikovala nové vydání své studie, v níž se věnuje „wash tradingu“ resp. objemu „fake volume„. Oproti předchozím výsledkům došlo na burzách s kryptoměnami k pokroku, protože podíl wash tradingu na celkovém volume klesl.
,, Od začátku roku 2019 se wash trading u 40 největších burz zredukoval o 35,7% procent. Proces sdílení našich údajů s mnoha z těchto burz přinesl vylepšené mechanismy k identifikaci wash trading obchodů, což vedlo k jejich poklesu,“ informovala společnost.
Zdá se, že burzy sídlící v USA a Japonsku jsou v tomto směru nejdůvěryhodnější. Nejčistší údaje o obchodování reportují podle BTI Coinbase, Kraken, Poloniex a UpBit. Naopak burzy OKEx a Bibox z Jižní Koreje mají podle BTI největší podíl na této nekalé praktice. ,,Důvodem může být několik faktorů, z nichž jsou hlavními právní a regulační normy v těchto zemích. Přísnější regulační rámce však ne vždy vedou k nejčistším burzám,“ upozorňuje BTI.
Graf: Burzy s největším podílem „fake volume“
Pohled na jednotlivé kryptoměny
Zajímavým zjištěním je, že na 40 sledovaných burzách jsou objemy obchodování s Bitcoinem stále až z 50% falšované. Altcoiny jsou na tom ještě hůře – Ethereum má 75% falešných obchodů, XRP 55% či Litecoin 74%. Většina falešných obchodů pochází z burz OKEx, Bibox a Huobi.
Až 80% fake volume má trading s Ethereum Classic, Monera a Dash. Naopak méně než 25% fake volume se eviduje u Binance Coin, LEO a Maker Dao.
Vliv na cenu bitcoinu
Společnost Bitwise Asset Management, která se tímto tématem zabývala v souvislosti se svou žádostí o schválení Bitcoinu ETF, vidí v těchto závěrech i pozitiva. Americkou komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) se totiž snaží přesvědčit, že cenu bitcoinu neovlivňují neregulované burzy, které falšují své volume (prý až 95% celkového volume trhu) a tedy ve skutečnosti nemají zásadní vliv na cenotvorbu bitcoinu. Naopak na regulovaných burzách se odchylka v obchodované ceně bitcoinu neustále zmenšuje. Více jsme se tomuto tématu věnovali v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/bitwise-argumentuje-sec-bitcoin-je-regulovany-trh-s-velkym-rozmerom/
zdroj: bti.live