Nová studie z dílny National Bureau of Economic Research tvrdí, že méně než 1% největších bitcoinových hodlerů kontroluje více než čtvrtinu všech bitcoinů (BTC) v oběhu.
Soukromá nezisková výzkumná organizace National Bureau of Economic Research vydala práci, ve které tvrdí, že 10 0000 největších bitcoinových investorů (rozuměj 10 000 největších BTC adres), respektive 0,01% všech držitelů bitcoinu, vlastní dohromady 5 milionů BTC, což představuje přibližně 18,9 milionů dosud vytěžených BTC. Wall Street Journal k tomu dodal, že částka, kterou drží zhruba 1% největších hodlerů, činí kolem 232 miliard dolarů.
Chtějí dokázat, že Bitcoin není decentralizovaný
Cílem studie provedené Antoinette Schoarem z MIT School of Management a Igorem Makarovem z London School of Economics bylo dokázat, že Bitcoin není tak decentralizovaný, jak se obecně prezentuje ze strany bitcoinové komuinity. ,,Přestože existuje již více než 14 let a je kolem něj velký šílenství, stále platí, že jde o velmi koncentrovaný ekosystém,” zhodnotil Shoar.
Wall Street Journal k jejich zjištěním doplnil, že největší BTC hodleři mají pod kontrolou v bitcoinové síti větší ekvivalent „hodnoty“ než kontrolují nejbohatší americké domácnosti v poměru vůči americkému dolaru. Odvolal se přitom na údaje FEDu, které tvrdí, že 1% nejbohatších Američanů vlastní asi třetinu celého „dolarového bohatství“.
,,Tato zpráva může být pro kryptoměnovou komunitu alarmující, protože hlavní zastánci bitcoinu propagují decentralizaci jako jeden z největších principů bitcoinové sítě,” doplňuje k tomuto tématu redaktorka portálu Cointelegraph Helen Partzová.
Studie na některá fakta zapomíná
Tvářit se, že distribuce Bitcoinu je přerozdělení rovným způsobem mezi „všechny investory“ by bylo naivní a nelogické. Je zřejmé, že existuje několik bitcoinových velryb, které sedí na opravdu velké hodnotě „bitcoinových peněz“ a jednoduše řečeno i bitcoin má své „boháče“, podobně jako dolar, či jiné měny.
Způsob realizace zmiňované studie však má zjevně i své mouchy a obchází několik důležitých faktů. Prvním z nich je skutečnost, že zhruba 1 milion BTC se nachází na adresách patřících Satoshimu Nakamoto, tedy záhadnému tvůrci Bitcoinu, který za sebou zanechal poslední digitální zmínku ještě v roce 2011. Od té doby se jeho bitcoiny nepohnuly a je velmi pravděpodobné, že se ani nikdy nepohnou. Onchain analytické platformy počítají s jeho bitcoiny jako s navždy ztracenými. ,,Satoshiho coiny samy o sobě představují 5% bitcoinů v oběhu,” upozornil Mati Greenspan. ,,Postupem času je vlastnictví bitcoinu navrženo tak, aby bylo stále distribuovanější. V případě fiatu to funguje přesně naopak,“ dodal.
Nejde přitom ovšem jen o tento jeden milion BTC, který má Satoshi. Několik studií odhaduje, že počet BTC, které jsou navždy ztraceny, protože prvotní investoři k nim ztratili přístup v době, kdy ještě neměl bitcoin určenou cenu nebo byla velmi nízká (podcenili jejich bezpečnou úschovu), je v rozmezí od 3 do 4 milionů BTC ( řadí se sem i satoshiho BTC).
Poznámka: První čtyři roky existence bitcoinu se těžilo až 50 BTC každý jeden blok (zhruba 10 minut), což znamená, že vzniklo 7200 BTC každý den. Byli i tací, kteří těžili bitcoin jen na zkoušku a vůbec neřešili jejich bezpečnou úschovu. Byly medializovány mnohé případy, kdy se nešťastní prvotní těžaři BTC snažili najít své staré počítače.
Do velké míry se tedy zmiňovaných 10 000 nejbohatších bitcoinových adres překrývá právě s adresami, na kterých jsou ztraceny bitcoiny (rozuměj bitcoiny, které se pravděpodobně nikdy nepřesunou).
Shrnutí
Tato čísla neznamenají, že bitcoin je distribuován dokonale, ale pokud se zohlední zmiňovaná fakta, není to až tak katastrofální, jak to tvrdí zmiňovaná studie. Kromě toho jsou povzbudivá čísla o vývoji počtu malých bitcoinových adres. Počty těch, na kterých je méně než 0.01 BTC respektive méně než 0.1 BTC, stále vytvářejí nová historická maxima, což naznačuje větší adopci BTC ze strany retailu. Mezitím postupně klesá počet bitcoinů na adresách velryb, tedy velkých hráčů.
Zdroj: Kryptonovinky, cointelegraph.com