Americká výzkumná analytická společnost Chainalysis, která se specializuje na kryptoměny a technologii blockchain, informovala, že za první čtyři měsíce letošního roku pouze 1,3% všech BTC transakcí lze zařadit do kategorie „ekonomických“.
Pod ekonomickými transakcemi si představte ty, které souvisejí s přímým nákupem a prodejem konkrétních služeb. Čili například použití bitcoinu na zaplacení kávy, nájemného, objednání si tenisek z vašeho oblíbeného e-shopu či platbu za ubytování.
Nízký podíl ekonomických transakcí na všech bitcoinových transakcích je podle Chainalsysis jasným důkazem, že Bitcoin je stále především spekulativní aktivum. Bitcoin totiž nadále vykazuje významnou volatilitu, která pohání spekulace investorů investovat do BTC s cílem zhodnocení této investice. Zároveň to však brání tomu, aby byl běžně používán jako platidlo.
Kumulace Bitcoinu, respektive jeho hodlování (dlouhodobé držení) je v přímém konfliktu s vizí budoucnosti kryptoměn jako prostředku, který by mohl nahradit stávající fiatové měny.
,,Hospodářská aktivita Bitconu nadále dominuje burzovním obchodováním. To naznačuje, že případy použití Bitcoinu zůstávají ve spekulativní oblasti a běžné používání bitcoinu na každodenní nákupy ještě není realitou,“ konstatoval v rozhovoru pro Bloomberg Kim Grauer.
Burzy dominují
Společnost Chainalysis přinesla tyto výsledky na základě monitorování aktivity poskytovatelů platebních služeb pro kryptoměny. Například BitPay, který údajně zpracoval loni transakce v hodnotě miliardy dolarů.
Údaje ukazují, že ekonomické transakce měly koncem roku 2017, kdy vrcholil býčí trh, 1,5% podíl na všech transakcích, a následně v roce 2018 během silného bearmarketu padli pod jedno procento. Aktuálně jsou opět někde kolem úrovně 1,5%.
CCO BitPay-u Sonny Singh řekl na margo těchto zjištění, že jejich interní průzkumy potvrzují tyto závěry. Mezi lednem a dubnem tohoto roku transakce na burzách tvořily téměř 90% všech BTC transakcí, což je jen o dvě procenta méně, než během loňského bearmarketu.
zdroj: cointelegraph.com