Světová banka naznačila, že je znepokojena z iniciativ Středoafrické republiky vedoucích k uzákonění bitcoinu jako zákonného platidla. Dříve se na podzim 2021 k takovému kroku odhodlal El Salvador.
Středoafrická republika (CAR) se koncem dubna stala druhým státem na světě, který učinil z bitcoinu (BTC) zákonné platidlo. Oznámil to prezident této chudé saharské země Faustin-Archange Toudéra, kterým následně 24. května představil plán založení prvního kryptomenového hubu v zemi pojmenovaného „Sango“.
Krypothub Sango má být právním centrem pro podnikání s kryptoměnami a má zahrnovat řešení pro hospodářskou politiku spojenou s digitálními aktivy, zda nulové zdaňované příjmů právnických osob v souvislosti s nimi.
Světová banka o ničem nevěděla
Háček je v tom, že v oficiálním dokumentu popisujícím tento hub Středoafrická republika informovala, že na jeho financování použije 35 milionů dolarů, které získala v rámci rozvojového fondu pro digitalizaci veřejného sektoru od Světové banky. A to je problém, protože Světová banka s tím nesouhlasí.
,,Schválený grant nesouvisí s žádnou iniciativou v oblasti kryptoměn. Světová banka nepodporuje Sango,” zní reakce mluvčího Světové banky, kterého citoval Bloomberg.
Světová banka v prohlášení dodala, že projekt Sango finančně nepodpoří a také se kriticky vyjádřila k rozhodnutí země učinit z BTC zákonné platidlo: ,,Máme obavy týkající se transparentnosti, jakož i potenciálních důsledků pro finanční začlenění, finanční sektor a veřejně finance obecně, stejně jakož i environmentální nedostatky.“
The World Bank said they're not supporting the Central African Republic's new #Bitcoin initiative.
They’re scared.
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) May 25, 2022
Konkurence pro CFA frank?
Adopce Bitcoinu Středoafrickou republikou však nepobouřila jen Světovou banku, která byla kritická i když tak učinil El Salvador. Proti chuti je například i guvernérovi Banky středoafrických států (BEAC) Abassovi Mahamatu Tollihovi.
Ten krátce poté, co prezident Stedoafrické republiky podepsal zákon o přijetí BTC jako zákonného platidla, adresoval ministrovi financí této země ostrý dopis, ve kterém naznačil, že „hlavním cílem Středoafrické republiky je vytvořit středoafrickou měnu mimo kontrolu BEAC, která by mohla konkurovat nebo nahradit zákonnou měnu, což ohrozí měnovou stabilitu v daném regionu.“
Hlavní měnou v regionu je CFA frank, který má být vázán na euro a je používán v několika afrických státech. Jeho popularita však podle informací Cointelegraph v regionu klesá, zatímco zájem o kryptoměny raketově roste. Zpráva kryptoměnové burzy Kucoin uvedla, že objemy krypto transakci v Africe se v roce 2021 zvýšily o více než 2500%.
Problémem Středoafrické republiky je zejména jeho velké manko, pokud jde o digitální začlenění. Internet má jen něco mělo přes 7% celkové populace, což je zhruba 350 000 lidí. Z tohoto pohledu je i samotná adopce bitcoinu ve Středoafrické republice extrémně omezená.
Zdroj:cointelegraph.com