Světová banka, jejímž úkolem je pomáhat s finanční a technickou pomocí rozvíjejícím se zemím, odmítla žádost El Salvadoru o pomoc při přechodu této malé země na přijetí Bitcoinu (BTC) jako zákonného platidla. Argumentovala tím, že Bitcoin není dostatečně transparentní a podle ní negativně ovlivňuje přírodu.
Mluvčí Světové banky k žádosti, kterou nedávno oficiálně potvrdil salvadorský ministr financí Alejandro Zelaya, uvedl: ,,I když nás jejich vláda (El Salvadoru) požádala o pomoc s Bitcoinem, není to nic, co by mohla Světová banka podpořit vzhledem k nedostatkům v dopadu (Bitcoinu) na životní prostředí a také v jeho transparentnosti. „Světová banka následně dodala, že pokud El Salvador bude mít zájem, ráda mu pomůže s jinými segmenty včetně „měnové transparentnosti a regulačních procesů.“
Přečtěte si: El Salvador jako první země legalizoval Bitcoin jako zákonné platidlo
Poznámka:Bitcoin je pouze pseudo-anonymní. Všechny BTC je možné sledovat na blockchainu. Zároveň má otevřený zdrojový kód. Pokud tedy jde o transparentnost, v tomto směru je na tom lépe, než drtivá většina jiných platidel. Je tedy otázkou, jakou formu transparentnosti měla Světová banka na mysli.
Nešlo o překvapení
Odmítnutí pomoci ze strany Světové banky nebylo žádným překvapením a víceméně se očekávalo. Někteří přední představitelé bitcoinové scény přesto na tuto informaci reagovali alespoň na sociálních sítích.
Anthony Pompliano konstatoval, že ,,světová banka zřejmě nepřišla na to, jak vydělat peníze skrz Bitcoin.„ Samson Mow, představitel blockchain firmy Blockstream, byl zjevně pohoršenější, když vyzval k „zaterasení“ Světové banky.
Rozhodnutí El Salvadoru čelí kritice
S ideou legalizovat Bitcoin pochopitelně přichází i početná kritika, obzvláště z řad zastánců tradičního finančnictví.
Například ekonom Steve Hanke konstatoval, že El Salvador může rozhodnutím používat Bitcoin jako své zákonné platidlo „zhroutit svou vlastní ekonomiku“.
Mezinárodní měnový fond (MMF) také vyjádřil obavy z tohoto rozhodnutí, když jeho mluvčí Gerry Rice minulý týden konstatoval, že může vést k množství právních, finančních a makroekonomických problémů.
Rozhodnutí čelilo obrovské kritice i v Číně, jejíž postoj k Bitcoinu je stále méně jasný. Viceguvernér centrální banky Bank of China Wang Yongle upozornil, že volatilita a nedostatek regulace nebo kontroly nad Bitcoinem je „cestou smrti„. Jeho ostrý citát, který v případě čínských představitelů není zcela běžný, se objevil i ve státním čínském plátku The Paper.
zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com