Když El Salvador oznámil, že legalizuje Bitcoin jako své zákonné platidlo, což následně expresně rychle i udělal, začali se ozývat politici z jiných rozvojových zemí, kteří volají po obdobném kroku i v rámci jejich jurisdikcí.
Minulý týden jsme vás informovali o připravovaném zákonu, který by mohl přilákat těžaře Bitcoinu do Paraguaye, ale zdá se, že ještě dále by mohla zajít africká země Tanzánie. Její prezidentka Samia Suluhu Hassanova totiž v pondělí vyzvala centrální banku, aby začala intenzivně zkoumat kryptoměny.
Hassanova to však neřekla na způsob politiků západních zemí, kteří když už vyzývají centrální banky v souvislosti s kryptoměnami jednat, myslí to tak, aby omezily jejich vliv. Hassanova naopak chce, aby centrální banka Tanzanie dělala kroky k jejich adopci.
,,Jsme svědky vzniku nových cest napříč internetem. V celém našem regionu, včetně Tanzanie, jsme ještě neakceptovali, nebo nezačali používat tyto nové cesty. Žádám centrální banku, aby začala pracovat na tomto vývoji. Centrální banka by měla být přichystána na změny a neměla by být zastižena jako nepřipravená,“ upozornila.
President of Tanzania 🇹🇿 calls on the central bank to prepare for the "use of cryptocurrency"
"We have witnessed the emergence of new journeys through the internet…My call to the central bank, is to start working on that development."pic.twitter.com/sRjcrU87hN
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) June 13, 2021
Jak uvádí portál Cointrelegraph, subsaharská Afrika je druhou největší oblastí podle objemů P2P obchodování Bitcoinu s týdenními objemy zhruba 16,5 milionu dolarů.
Největší podíl na těchto objemech má Nigérie, která se v tomto směru umísťuje hned na druhém místě za USA s objemy okolo 8,5 milionu dolarů týdně. Pokud jde o africký kontinent, následují Keňa, Ghana a Jihoafrická republika. Tanzanie je sedmá s objemy okolo 90 tisíc dolarů za uplynulých sedm dní.
Z afrických zemí se v souvislosti s Bitcoinem nejčastěji zmiňuje Nigérie, ze které přicházejí mnohé protichůdné informace od pokusu vlády omezit jakékoliv obchodování nejznámější kryptoměny, až po iniciativy, které by mohly vést k jeho legalizaci. V tomto směru je Nigérie dost těžko čitelná podobně jako Čína. Adopci Bitocinu v této zemi však nedávno svými tweety výrazně podpořil Jack Dorsey, šéf firem Twitter a Square, který vidí v Africe pro adopci Bitcoinu obrovské příležitosti.
zdroj: cointelegraph.com