Žaloba SEC vůči Binance, kterou jsme detailně popsali v tomto článku, se týká i potenciální regulační budoucnosti mnoha kryptoměn. SEC v žalobě, kterou podala 5. června k americkému okresnímu soudu, totiž označila až 61 kryptoměn za neregistrované cenné papíry.
Pokud by SEC dokázala tento názor obhájit, de facto by to znamenalo, že tyto kryptoměny vznikly nelegálním způsobem a to by mohlo vést minimálně k tomu, že jejich autoři by mohli čelit vysokým pokutám a jejich obchodování v USA by bylo zakázáno, dokud by se jich „status neschváleného cenného papíru“ nezměnil.
Ze žaloby vyplývá, že na seznamu, kryptoměn, které jsou podle SEC cennými papíry, se nacházejí i známé altcoiny s vysokou tržní kapitalizací jako jsou Solana, Cardano, Polygon, Matic, Cosmos, Sandbox, Decentraland, Axie Infinity či COTI. Cena většiny z nich proto také v posledních hodinách výrazně klesla v rozsahu od 5 do 10 %.
Na seznamu SEC však nefigurují Bitcoin ani Ethereum (ETH). V případě bitcoinu dala SEC vícekrát najevo, že jej považuje za komoditu. U Ethereum však už Gary Gensler (šéf SEC) naznačil, že na tuto kryptoměnu mohou změnit názor a také ji mohou považovat za neregistrovaný cenný papír. To se však zatím podle této žaloby nestalo.
Překračuje SEC pravomoci?
SEC při označování kryptoměn jako cenných papírů podle mnoha analytiků a crypto-friendly právníků překračuje její pravomoci. Krypto průmysl v USA z toho důvodu doslova volá po jasnějších regulacích, které by přesně definovaly, co je to cenný papír a co je to komodita.
Například nový návrh zákona, který byl představen v Kongresu, přichází se zcela novou definicí „digitální komodity“. Otázkou však je, jaké má šance na schválení.
Pro budoucnost altocinů může být důležitý i finální verdikt soudu v kauze Ripple vs SEC. SEC zažalovala Ripple z vydávání kryptoměny XRP jako neregistrovaného cenného papíru, ale Ripple je prý blízko tomu, aby soud vyhrála. Pokud by se tak stalo, mohlo by jít o úlevu nejen pro investory kryptoměny XRP, ale také pro ostatní altcoiny, které mohou mít podobný status jako XRP.
Zdroj: Autor, Cointelegraph.com