Zpráva o tom, že společnost Tesla, kterou vede Elon Musk, koupila Bitcoiny (BTC) za 1,5 miliardy dolarů, byla středem pozornosti kryptoměnových médií i v průběhu posledních 24 hodin. V tomto článku vám shrneme ty nejpodstatnější novinky související s touto historickou akvizicí.
Někteří tradiční investoři to nechápou
Ne všichni jsou z koupě Bitcoin firmou Tesla nadšení. Mnozí tradiční investoři se po zjištění této informace spíše „chytali za hlavu“ v domnění, že považovat Bitcoin za hedge vůči inflaci a jako rezervní měnu je absurdní hloupost.
V rozhovoru pro Financial Times se v takovém duchu vyjádřil například Jerry Klein, výkonný ředitel Treasury Partners, který konstatoval, že „neexistuje důvodů pro to, aby směřovaly korporátní peníze do Bitcoinu.“
Kritický byl i Campbell Harvey z Duke University v Severní Karolíně, který označil tuto aktivitu firmy Tesly za „velmi neobvyklou a riskantní“ a že „v žádném případě nebude sloužit jako pojištění firmy vůči turbulencím na trhu.“
Většina kritiky tuto koupi souvisí s vysokou cenovou volatilitou Bitcoinu a také s faktem, že BTC se v březnu 2020 propadl při pádu tradičních trhů po vypuknutí pandemie koronaviru ještě výrazněji, čili v onom okamžiku nepotvrdil, že by měl sloužit jako forma ochrany majetku.
Portál CoinDance však jako protiargument ukázal tabulku, která demonstruje výkonnost Bitcoinu vůči dolaru za poslední den, sedm dní, 30 dní, 6 měsíců, rok, 2 roky a tak dále:
,,Firmy, které převádějí své dolary na Bitcoin, vyměňují nevýkonné aktivum (hotovost) za nejvýkonnější aktivum. Bitcoin se rok co rok poslední dekádu zhodnocoval o přibližně 230%. Raději budu mít volatilní zhodnocení na úrovni 230% ročně, než stabilní odpis na úrovni 15 až 20% ročně,“ obhajoval krok Tesly šéf firmy Microstrategy Michael Saylor.
Jsou tweety Elona Muska na hraně zákona?
Nedávno jsme vás informovali o závěrech studie, jejímž výsledkem bylo, že „tweety“ Elona Muska o Bitcoinu a kryptoměně DogeCoin výrazně ovlivňují hodnotu těchto aktiv. Portál decrypt se z tohoto důvodu zeptal odborníků z právnického sektoru, zda je to v pořádku z pohledu zákona. Musk totiž už jednou dostal od Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) pokutu 20 milionů dolarů, když na Twitteru uvedl svou cenovou predikci akcií Tesla.
V době, kdy už Tesla oficiálně vlastní i Bitcoin, může Musk při dalších vyjádřeních o Bitcoinu si ještě více „zahrávat s ohněm“. Pravdou však je, že i Jack Dorsey z firmy Square či Michael Saylor z Microstrategy také častokrát tweetly o Bitcoinu a jejich firmy drží BTC již delší dobu.
,,Generální ředitelé firem, které mají významný podíl v bitcoinu, by měly být velmi opatrní, než budou mluvit o svých Bitcoinech způsobem, kterým by mohly ovlivnit dění na trhu. Musí si být jisti, že jejich aktivita nebude považována za manipulativní nebo klamavou v kontextu s právem týkajícím se komodit nebo cenných papírů,“ upozornil Preston Byrne z naší firmy Anderson Kill.
Byrne také konstatoval, že pokud by měly v SEC nebo v CFTC podezření, že jde o manipulaci, mohli by právně jednat. SEC sleduje zejména kryptoměny, které jsou vnímány jako cenné papíry (především ERC-20 tokeny) a CFTC se může soustředit například i na Bitcoin.
,,Soudy předpokládají, že většina čtenářů internetového obsahu – zejména na fórech, jako jsou Twitter – nevnímají příspěvky vážně,“ uvedl Eric Goldman, který je profesorem práva na univerzitě v Santa Clara naznačující, že i díky tomu se vyhnul Donal Trump soudním sporům, které souvisely s jeho kontroverzními tweety během působení ve funkci prezidenta USA.
Goldman však připustil, že SEC a CFTC mohou velmi podrobně sledovat aktivity, které mají jasné náznaky pump and dump schématu, při které někdo propaguje produkt s cílem zvýšit jeho cenu, aby ho mohl následně výhodněji prodat. V případě Muska, který použil slovo Bitcoin s hashtagem, to však vidí takto: ,,Toto pravděpodobně nebylo nikde blízko této linie (nezákonnosti).“
Musk udělal pro Bitcoin velkou věc, tvrdí Charlie Lee
Zakladatel kryptoměny Litecoin (LTC) Charlie Lee se také vyjádřil ke koupi Bitcoin firmou Tesla.
,,Myslím, že je to obrovská věc. Když prodejci začnou přijímat Bitcoiny aniž by je prodávaly, začněme se postupně vymaňovat z fiat systému a postupně přejděme do oběhové ekonomiky, ve které obchodníci přijímají kryptoměny platí kryptoměnami a utrácejí kryptoměny B2B (business-to-business).“
Lee zároveň uvedl, že jde o zlomový okamžik historie nejznámější kryptoměny, protože do ní investoval nejbohatší člověk na světě. ,,Musk vložil 7% z pokladny Tesla do Bitcoinu. Mnohé společnosti ho budou nyní následovat, protože budou mít větší důvěru v Bitcoin, když vidí Elona Muska a Teslu.“
Cramer: Rizikem pro firmy je nevlastnit Bitcoin
Jim Cramer, zakladatel TheStreet.com a moderátor populární relace Mad Money na CNBC, včera po akvizici Tesly konstatoval v Squawk Box: ,,Každý správce (firemní) pokladny by měl navštívit správní radu a říci: Měli bychom dát alespoň malou část naší hotovosti do Bitcoinu? Zdá se, že je to zajímavý způsob, jak se zajistit vůči zbytku prostředí. Je to hezké zajištění vůči nekrytým fiatovým měnám.“
Cramer následně dodal: „Myslím, že je téměř nezodpovědné nezahrnout jej (Bitcoin).“
Populární investor a moderátor však upozornil, že firmám nedoporučuje, aby daly do Bitcoinu velké částky. Bitcoin by měl být jen částí jejich celé skládačky. Sám se označuje za tradičnějšího investora, pokud jde o zajišťovací možnosti a proto preferuje hlavně zlato, ačkoli i on drží nějakou část svého portfolia v BTC.
Bitcoin už nepřímo vlastní i JP Morgan či Goldman Sachs
Koupě Bitcoinu firmou Tesla se postarala o zajímavou skutečnost. Nepřímými vlastníky těchto Bitcoinů se totiž staly také dvě firmy, které v minulosti kryptoměny výrazně kritizovaly.
Jde o firmy JP Morgan Chase a Goldman Sachs. V případě JP Morgan Chase dodnes rezonují v paměti zejména vyjádření jejího šéfa Jamieho Dimona, který tvrdil, že Bitcoin je obrovská bublina, podvod a Ponziho schéma (je však třeba uznat, že v JP Morgan koncem minulého roku už přiznali potenciál Bitcoinu konkurovat zlatu).
JP Morgan Chase a Goldman Sachs jsou držiteli akcií Tesla, což znamená, že nyní jim nepřímo připadá i nějaká část zmiňovaných Bitcoinů. JP Morgan vlastní od loňského roku 0.92% všech akcií Tesla a Goldman Sachs přibližně 1,14%.
Dalšími firmami, které tímto způsobem získaly svůj podíl na této akvizici jsou Capital Research & Management (5,51%), Vanguard Group (4,38%), Baillie Gifford (3,66%), BlackRock Fund Advisors (3.51%) a Fidelity Management (1.52%).
Zejména dvě poslední zmiňované firmy mají k Bitcoinu blízko. Fidelity spravuje nemalou část Bitcoinu pro své klienty a BlackRock jako největší správci aktiv na světě podle všeho už v dohledné době spustí vlastní Bitcoin futures, jelikož už požádali SEC o povolení tohoto produktu.
Senátorka Lummisová pozvala Muska do Wyomingu
Nákup bitocinů firmou Tesla si všimla i senátorka státu Wyoming Cynthia Lummisová, která je známou fanynkou Bitcoinu. Elona Muska a firmu Tesla dokonce vyzvala, aby se přestěhovala do tohoto amerického státu. Zdůraznila, že Wyoming má nejlepší zákony v celých Spojených státech, co se týče digitálních aktiv.
Hey @elonmusk, I hear Wyoming is one of the most business friendly states in the nation and has the best laws for digital assets in the US. Ever think about relocating? https://t.co/ro2nLRIXq9
— Senator Cynthia Lummis (@SenLummis) February 8, 2021
,,Tesla je zejména o inovacích a je skvělé vidět, že tento americký úspěšný příběh uznává hodnotu digitálních aktiv. Pokud by Elon Musk nebo jeho společníci někdy potřebovali nový domov, nemohou najít lepší místo než Wyoming,“ vzkázala.
zdroje: decrypt.co, decrypt.co, decrypt.co, cointelegraph.com, decrypt.co