Firmy vedené třemi výraznými postavami bitcoinového světa – Blockstream Adama Backa, Block Jacka Dorseyho a Tesla Elona Muska spojují síly, aby těžily Bitcoin zeleným způsobem.
Cesta firem BlockStream a Block vedoucí ke 100% zelené a zároveň efektivní těžbě Bitcoinu započala loni, kdy Block (dříve Square) oznámil partnerství s firmou Adama Backa a věnoval do jejich společného projektu 5 milionů dolarů.
Cílem je, aby společný provoz solární těžby bitcoinu, která vznikne v Texasu, využívala fotovoltaická zařízení a takzvaně zařízení Megapack, jejichž dodavatelem bude podle čerstvých informací firma Tesla. Její solární pole bude mít výkon 3,8 megawattů (MW) a 12 megawatthodinová (MWh) baterie vygeneruje těžební energii 30 petahashů za sekundu.
BREAKING: Tesla, Block and Blockstream team up to mine #Bitcoin off solar power in Texas pic.twitter.com/HBNEYaSs04
— Blockworks (@Blockworks_) April 8, 2022
Při takovém výkonu a při současném BTC hashratu se odhaduje, že toto zařízení by mohlo být schopno vytěžit přibližně 4,11 BTC měsíčně.
Portál DeCrypt vysvětluje, že v porovnání například s provozem RIOT Blockchain o výkonu 300 MW, který má ve Whinstonu, bude tato těžební farma velmi malá. Jen pro ilustraci společnost RIOT Blockchain po dobudování nového areálu bude schopna generovat až 750 MW.
Chtějí demonstrovat, že bitcoiny lze těžit ekologicky i efektivně
Cílem spolupráce Blockstream a Block s využitím solárních palnelů Tesla však není okamžité vybudování největšího severoamerického zařízení pro těžbu Bitcoinu. Primárním cílem je demonstrace, že těžit Bitcoin lze efektivně i se 100% obnovitelnou, tedy zelenou energií.
,,Jde o krok vedoucí k prokázání naší teze, že těžba bitcoinů může financovat energetickou infrastrukturu s nulovými emisemi a budovat ekonomický růst pro budoucnost,“ řekl Adam Back v rozhovoru pro zpravodajskou stanici CNBC během konference Bitcoin 2022 v Miami, která se konala mezi 6. až 9. dubnem.
Blockstream po zahájení těžby veřejně zpřístupní informační panel, který bude komukoli poskytovat volně dostupná data týkající se výkonu tohoto provozu a jeho efektivnosti. Klíčové metriky budou zahrnovat výkon, počet vytěžených bitcoinů, výkon úložiště, celkovou dobu provozu, či informace o výdajích a celkové návratnosti. Tato data mají být přístupná 24 hodin denně 7 dní v týdnu z jakéhokoli prohlížeče a posloužit mají k vyhodnocení, zda je využívání solární energie opravdu vhodné pro těžbu Bitcoinu.
Některé studie však naznačují, že těžba BTC pomocí solárních panelů nemusí být zisková ani přes téměř bezplatné náklady na elektřinu. Portál Cointelegraph připomněl při tomto tématu i nedávná vyjádření hlavního marketingového ředitele Braiins Kristiana Csepcsara, který poukázal na skutečnost, že při hodnocení ekologického dopadu se není třeba zaměřovat jen na tvorbu samotné energie v dané době, ale také na to, jakým způsobem vznikaly solární panely. Při jejich výrobě se totiž používá několik škodlivých chemikálií.
Zdroj:decrypt.co,cointelegraph.com