Americký regulátor Komise pro komoditní futures (CFTC) udělil společnosti Tether pokutu ve výši 41 milionů dolarů. Důvodem byl fakt, že Tether uvedl nepravdivé informace o svých finančních rezervách.
Společnost Tether stojí za největším stablecoinem v kryptotrhu USDT a proto je dění kolem jejího fungování ostře sledované. Vzhledem k dlouholeté nejasnosti týkající se krytí emitovaných USDT zároveň vzbuzuje největší obavy, protože případná nesolventnost Tetheru by mohla způsobit na trhu s kryptoměnami velké turbulence.
CFTC a SEC si chtějí i z důvodu těchto potenciálních rizik na emitenty stablecoinů, ať už jde o Tether (USDT) nebo Circle (USDC), výrazněji posvítit. Šéf SEC Gary Gensler avizuje, že trh se stablecoinybude vedle defi hlavním předmětem nových připravovaných regulačních rámců.
Nemluvili úplnou pravdu
Pokud jde o čerstvou kauzu, CFTC uvedla, že 41 milionovou pokutu udělila Tetheru za „nepravdivé nebo zavádějící prohlášení a opomenutí podstatných skutečností v souvislosti se stabilním tokenem USDT.“
Kromě firmy Tether dostala pokutu také její sesterská společnost burza Bitfinex, a to ve výši 1,5 milionu dolarů. Tu dostala za „nelegální OTC maloobchodní komoditní transakce s digitálními aktivy.“
Tether je kontroverzní zejména z důvodu, že velmi nejasně informuje o způsobu, jakým kryje USDT v oběhu. V minulosti tvrdil, že jsou 100% kryty rezervami v bankách. CFTC však nyní dospěla k závěru, že mezi 1. červnem 2016 a 25. únorem 2019 to nebyla pravda.
,,Také jsme zjistili, že Tether nezveřejnil, že do svých rezerv zahrnul i nezajištěné pohledávky a jiná majetková aktiva, a že firma nepravdivě prohlašovala, že budou pod pravidelnými rutinními profesionálními audity, aby prokázala, že stále udržuje 100% rezervy,“ doplnila CFTC.
Samotný Tether později sám přiznal, že USDT nejsou kryty pouze dolary na účtech, ale i jinými aktivy – může jít o dluhopisy, či akciové tituly. To je však potenciální riziko, protože turbulence na trzích mohou způsobit pokles hodnoty těchto aktiv a tím pádem nemusí být USDT vázané na dolar dostatečně kryté. Upozornil na to i šéf FEDu Jerome Powell, který řekl, že při klidném trhu nevidí v existenci stablecoinů větší riziko, ale při turbulencích na trzích to už nemusí platit.
Nejde o první pokutu pro Tether
Tether zaplatil loni pokutu v částce 18,5 milionu dolarů v rámci dohody s newyorským prokurátorem. Šlo o mimosoudní vyrovnání v rámci kauzy, podle které firma Tether poskytla své sesterské společnosti Bitfinex 800 milionů dolarů ze svých rezerv, aby jim pomohla vyřešit finanční problémy. Součástí sporu byla i otázka krytí stablecoinu USDT. Tether se v mimosoudní dohodě zavázal k tomu, že bude podstupovat pravidelný audit jeho finančních rezerv. Vybral si však na to auditora z Kajmanských ostrovů, což obecně vynořuje další otazníky a pochybnou důvěryhodnost těchto dat.
zdroj: decrypt.co