Stablecoin USDT je nadále častým terčem pochybností o tom, zda je dostatečně kryt rezervami firmy Tether, která je jeho emitentem. Přispěl k tomu i krok soudkyně okresního soudu USA pro Jižní okres státu New York Katherine Polk Faillové.
Zmiňovaná soudkyně totiž v úvodu týdne požádala Tether v rámci soudního sporu, který započal již v roce 2019, aby předložil důkazy, že USDT v oběhu jsou v poměru 1:1 (nebo vyšším) kryty jinými aktivy. Spor se týká žaloby ze strany několika investorů, kteří tvrdí, že iFinex, Tether a jejich mateřská firma Bitfinex v předchozím bullrunu (rok 2018 a dříve) manipulovaly s cenami na kryptotrhu vydáváním nových a nových USDT, čímž přispěly i k nafouknutí ceny BTC.
Poznámka: Jedná se o odlišný spor, než ten, který byl častokrát medializován v souvislosti se žalobou newyorské prokuratury vůči Tetheru. Ten skončil v únoru 2021, kdy Tether souhlasil se zaplacením pokuty 18,5 milionu dolarů a zavázal se k pravidelnému auditu svých rezerv.
Tether požadavek soudkyně splnil
Tether na požadavek soudkyně Katherine Polk Faillové promptně reagoval a uvedl, že její žádost je běžnou součástí soudních sporů. Jinak řečeno není nutné dělat z této zprávy senzaci naznačující, že USDT v oběhu nejsou dostatečně kryty.
,,Už jsme souhlasili s předložením dokumentů dostačujících k vytvoření rezerv na krytí USDT. Tento spor se týkal pouze rozsahu dokumentů, které mají být předloženy. Jako vždy se těšíme, že se v pravý čas zbavíme nepodložených soudních sporů,“ uvedla společnost.
Tzv. „Tether FUD“, jak jsou označovány zprávy týkající se možného nedostatečného krytí USDT jako největšího stablecoinu na kryptotrhu, nejsou ojedinělou věcí, ale v minulosti byly častější, protože firma vůbec nerealizovala nebo zanedbávala své audity. V posledních měsících se snaží být transparentnější a zlepšit si v této věci image, k čemuž přispělo i najmutí jedné z největších účtových firem v Evropě BDO Global, aby její rezervy “kontrolovala”.
Kritici však upozorňují, že nepůjde o plnohodnotné audity a že nejtransparentněji by působilo, kdyby Tether podrobil svá aktiva kontrole jedné z auditorských firem. BIG 4, neboli Deloitte, Ernst & Young, KPMG nebo PricewaterhouseCoopers.
Doplňujeme, že „Tether FUD” naposledy šířil Wall Street Journal, jehož autoři Jean Eaglesham a Vicky Ge Huanová upozornili, že na technickou insolventnost Tetheru chybí ve skutečnosti jen velmi málo.
Zdroj:cointelegraph.com, cointelegraph.com