Dominance stablecoinů vázaných na americký dolar (USD) na trhu prošla v uplynulém roce určitými změnami. Zatímco většina z nich má klesající tendenci, Tether se vyšplhal zpátky na své historické maximum. Vyplývá to z údajů společnosti CoinGecko.
Většina stablecoinů v poklesu
Za posledních 12 měsíců klesl tržní podíl USD Coinu společnosti Circle z 34,88 % na 23,05 % (v době psaní tohoto článku). Tržní podíl Binance USD se ve stejném období propadl z 11,68 % na 4,18 %. Podíl Dai na trhu s kryptoměnami byl na úrovni 3,66 %, což je pokles ze 4,05 % v květnu 2022.
Tether (USDT) mezitím získává na síle. Tržní dominance tohoto stablecoinu v současnosti dosahuje 65,89 %, přičemž před rokem to bylo 47,04 %. Jeho tržní kapitalizace se vyšplhala na 83,1 miliardy USD, zatímco tržní kapitalizace USDC klesla z maximální hodnoty 55 miliard USD na pouhých 29 miliard USD.
Generální ředitel společnosti Circle, Jeremy Allaire, v nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg, obvinil ze snížení tržní kapitalizace stablecoinu zásah regulačních orgánů Spojených států v oblasti kryptoměn. Zdá se, že současné prostředí ve Spojených státech je pro Tether prospěšné.
Bankovní krize v USA vedla k tomu, že USDC se v březnu zbavil svých rezerv v hodnotě 3,3 miliardy USD. Ty uvízly v Silicon Valley Bank, které regulační orgány zavřely. Navzdory ujištěním společnosti Circle trh na tuto zprávu rychle zareagoval, což způsobilo depeging USDC vůči dolaru.
Regulace zejména pro stablecoiny
S rostoucím propojením krypto prostoru a tradičních financí se stablecoiny stávají stále populárnějšími. Zpráva, kterou nedávno zveřejnil Evropský výbor pro systémová rizika, zdůraznila potřebu větší transparentnosti na trhu digitálních aktiv, zejména v případě stablecoinových rezerv.
Společnost Tether byla v uplynulých letech ostře kritizována za nedostatečnou transparentnost. Kryptoměnová firma, kterou vlastní společnost iFinex se sídlem v Hongkongu, dostala v roce 2021 pokutu 18,5 milionu dolarů od newyorské generální prokuratury. Důvodem bylo údajné zkreslování fiatového krytí svých rezerv. Součástí urovnání byla i povinnost emitenta stablecoinů zajistit větší finanční transparentnost.
Vedení společnosti Tether se proti negativním obviněním ohradilo na Twitteru. Kromě toho se společnost snaží snížit svou expozici vůči bankovnímu systému po krachu banky Silicon Valley Bank. Z její nejnovější auditorské zprávy vyplývá, že Tether v prvním čtvrtletí 2023 stáhl z bank více než 4,5 miliardy USD. To vedlo k podstatnému snížení rizika protistrany v podmínkách přetrvávající globální hospodářské nejistoty.
Společnost také zvýšila své americké státní pokladniční poukázky na více než 53 miliard USD, což představuje 64 % jejích rezerv. V kombinaci s dalšími aktivy je nyní USDT kryt z 85 % hotovostí, peněžními ekvivalenty a krátkodobými vklady.
Podobný krok udělala i společnost Circle. Provozovatel stablecoinu údajně upravil své rezervy s cílem zmírnit riziko v souvislosti s makroekonomickou nejistotou a již nedrží státní dluhopisy se splatností po začátku června.
Zdroj: cointelegraph.com