Při pohledu na žebříček nejhodnotnějších kryptomiěn na trhu nastala výrazná změna. Kryptoměna XRP přišla o svou dlouhodobou třetí pozici, na níž ji nahradil stablecoin Tether (USDT).
Celkové pořadí určuje dolarové vyjádření hodnoty držené v daných kryptoměnách. Zatímco v případě prvního Bitcoinu je to v přepočtu na dolary aktuálně 164 miliard a u druhého Ethereum 22,7 miliardy, třetí XRP má aktuálně kapitalizaci „jen“ 8,61 miliardy dolarů, což je o dvě stě milionů méně, než nová trojka na trhu stablecoin Tether (USDT).
K XRP je třeba poznamenat, že jeho kapitalizace se propadla na současné hodnoty z rekordních 130 miliard dolarů v lednu 2018. V té době XRP bojovalo s Ethereum o druhé místo a cena jednoho XRP se vyšplhala až ke 4 dolarům. Aktuálně si XRP koupíte za 0,19 USD.
Portál Cointelegraph uvádí, že možným problémem XRP může být nezájem drobných investorů o tuto kryptoměnu. Pokud jde o denní objem obchodování, USDT překonává XRP 25-násobně. Je však třeba dodat, že USDT v tomto směru je o něco lepší i ve srovnání s Bitcoinem a trojnásobně trumfne Ethereum. Vděčí za to svému charakteru mince, která je vázána na americký dolar. Obchodníci tedy v USDT často ukotvují své obchody, když přecházejí do stabilnějších pozic.
Návrat XRP na třetí pozici nelze vyloučit. XRP je kryptoměna, které je vyčítána zejména silná centralizace v podobě vazeb na společnost Ripple. Zároveň jde o produkt, který je určen pro současný bankovní systém na rozdíl od mnoha jiných kryptoměn, které se snaží o vytvoření alternativy vůči němu. Fanoušci XRP jsou stále přesvědčeni, že XRP časem dosáhne díky četným spolupracím s bankami a špičkové technologii takovou adopci, která odpálí hodnotu tohoto tokenu na nové rekordní hodnoty.
Pravdou však je, že z pohledu ceny zažívá XRP náročné období. Zatímco Bitcoin je od svého all-time-high, čili nejvyšší hodnoty v mínusu 54%, Ethereum 85% či Litecoin 88%, XRP ztrácí na svůj rekord v podobě ceny 3,40 USD až 94%. Podobně je však na tom například i Cardano (-95,4%) či NEO (-95%).
K USDT naopak třeba napsat, že jde o stablecoin s pochybnou pověstí, jelikož společnost Tether nedokázala udělat nezávislý audit, který by potvrdil, že všechny USDT v oběhu jsou opravdu kryté dolary, jak tvrdí. Jediný plánovaný audit byl zrušen samotnou firmou a Tether loni dokonce přiznal, že dolarů je krytých zhruba jen 70% USDT. Zbytek krytí zajišťují jiné zdroje. Mimo to třeba doplnit, že Tether a jeho sesterská firma burza Bitfinex (mají stejné vedení) byly vícekrát obviněni z manipulace trhu během bullrunu v roce 2017, což pochopitelně popírají.
zdroj: cointelegraph.com