Emitent největšího stablecoinu USDT, společnost Tether, oznámila, že nenapodobí krok konkurenční firmy Circle, která stojí za druhým největším stablecoinem USDC, a neplánuje zmrazit adresy smart kontraktů ze seznamu OFAC, které jsou součástí sankcí spojených s mixérem kryptoměn Tornado Cash.
Tether ve sdělení uvedl, že „OFAC zatím neuvedl, že od Tetheru očekává zmrazení adres sekundárního trhu, které jsou zveřejněny na seznamu SND od OFAC nebo jsou provozovány osobami, které by měly být sankcionovány OFAC,“ a pokračoval:
,,Žádné americké donucovací orgány nebo regulátoři takovou žádost navzdory našemu každodennímu kontaktu s americkými orgány činnými v trestním řízení nepodal, přičemž jejich žádosti vždy poskytují přesné podrobnosti.“
Tether také uvedl, že zmrazení adres nebo peněženek by mohlo být velmi rušivým a bezohledným krokem. ,,Mohlo by to upozornit podezřelé osoby na jejich vyšetřování donucovacími orgány, způsobit likvidace nebo opuštění finančních prostředků a ohrozit další vyšetřování.“
Zajímavé je, že právě k takovému kroku přistoupila firma Circle, která zmrazila adresy držící hodnotu kolem 75 000 ve stablecoinu USDC, protože zmiňované adresy se ocitly na sankčním seznamu OFAC. Tether komentoval rozhodnutí konkurence takto:
,,Pokud byl krok USDC reagovat na černou listinu smart kontraktů Tornado Cash realizován bez pokynů amerických úřadů, byl předčasný a mohl ohrozit práci dalších regulačních a donucovacích orgánů po celém světě.“
Doplňujeme, že z emitentů centralizovaných stablecoinů na sankční seznam OFAC aktivně reagoval jen Circle (emitent USDC), zatímco Paxos, USDT či decentralizovanější DAI, za kterým stojí MakerDAO, nereagovaly nijak.
Před pár dny jsme psali, že rozhodnutí Circle reagovat na sankční seznam OFAC mohlo vést k tomu, že kapitalizace USDC klesla o přibližně 3 miliardy dolarů. Někteří investoři se totiž pravděpodobně rozhodli přesunout svá aktiva z prevenčních důvodů do USDT.
Zdroj:cointelegraph.com