Bitcoinový hashrate dosáhl nového vrcholu
Bitcoinová síť zaznamenala nový historický maximální hashrate, tedy celkovou výpočetní sílu vynaloženou na těžbu BTC, když tato metrika podle dat Blockchain.com poprvé přesáhla 540 exahashů za vteřinu.
Nový rekordní hashrate však paradoxně přináší těžařům větší tlak kvůli poklesu jejich ziskovosti.
Hashrate roste prakticky celý medvědí trh, a v letošním roce, od 1. ledna, stoupl o zhruba 150 %. Čili se více než zdvojnásobil.
Cena a ziskovost hashrate klesají
I když se hashrate Bitcoinu od ledna výrazně zvýšil, ziskovost těžařů poklesla.
Hash cena, ukazatel ziskovosti těžby Bitcoinu, během posledního týdne klesla poté, co upadlo nadšení kolem spekulativních Ordinals Inskpripcí (NFT na BRC-20 tokeny na Bitcoinu).
Podle HashrateIndex se hash cena aktuálně pohybuje na úrovni 0,09 USD za terahash za vteřinu za den, což představuje pokles rentability o 34 % od prosincového maxima.
Graf: odměna za hash pro těžaře BTC za poslední měsíc
Výzvy před halvingem
Hashrate v současnosti roste pro kombinaci dvou klíčových bodů. Prvním je, že v dubnu 2024 se děje halving, který rozdělí odměnu pro těžaře Bitcoinu o polovinu.
Co je to halving Bitcoinu, jak ovlivňuje cenu a deflační otázka
To znamená, že zatímco aktuálně v jednom bloku (cca jednou za 10 minut) vytěží těžaři 6.25 BTC, po halvingu v příštím roce to už bude jen 3,125 BTC. Jinak řečeno vydělají přesně o polovinu méně (v BTC) pokud jde o samotnou odměnu za blok.
K jejich odměně se ještě přičítají transakční poplatky (které se po halvingu nedělí), ale ty tvoří v porovnání se samotnou odměnou za vytěžení bloku jen méně výraznou část jejich celkové odměny.
Těžaři tak mohou být motivováni v současnosti vynakládat maximální úsilí na to, aby před halvingem vytěžili co nejvíce bitcoinů uvědomujíce si, že po halvingu bude jejich odměna o přibližně polovinu nižší.
Druhý důvod rychle rostoucího zájmu o těžbu BTC je přirozený a souvisí s tím, že se očekává výrazný růst ceny BTC v následujícím období. Halvingové cykly totiž tradičně přispívají růstu ceny BTC a k tomu se předpokládá, že v USA povolí spotové Bitcoin ETF již v následujících dnech, což by mělo otevřít dveře pro příliv institucionálního kapitálu do BTC.
Stejně tak není třeba zapomínat na to, že hashrate stoupá i díky tomu, že těžaři postupně zapojují nové stroje pro těžbu BTC, které si již objednali před mnoha měsíci. Již nyní jsou známy objednávky na stroje, které budou zapojovány až ve druhé polovině roku 2024 či v roce 2025, což znamená, že trend růstu hashrate pravděpodobně bude nadále rostoucí, pokud trh s BTC nezažije výrazně negativní turbulence.
Největším rizikem je možnost, že cena BTC po halvingu výrazněji nestoupne. Nebo nedejbože klesne. Pokud by takový scénář přetrvával delší období, mohlo by to vést k tomu, že neprofitabilní těžaři by byli nuceni dotovat svou těžbu z finančních rezerv (v dané době by předělávali doufaje, že se jim těžba v dlouhodobém kontextu vyplatí) a v konečném důsledku by ti nejhorší hospodařící těžaři byli nuceni těžbu vypnout a potenciálně by jim hrozil i bankrot.
Těžba bitcoinu si pamatuje i takové odbobí. V minulosti vedly k tomu, že trh se zbavil nejhůře fungujících těžařů a přál těm, kteří měli nejlépe nastavený money management a těžili nejefektivněji.
I proto jsou těžaři motivováni těžit tam, kde je energie nejlevnější a v mnoha případech se uchylují k těžbě s využitím zelených zdrojů.
Zdroj:cointelegraph.com, Autor