Jednou z nezodpovězených otázek týkajících se budoucí bezpečnosti bitcoinové sítě je tzv. bitcoinová síť. Security Budget. Zdá se však, že zatím tyto obavy nejsou nutné.
Security budget hovoří o tom, zda po dalších halvinzích, čili děleních odměn pro těžaře BTC o polovinu, budou příjmy těžařů dostatečně vysoké na to, aby se udržoval hashrate bitcoinové sítě dostatečně vysoko. Jinak řečeno aby byl bitcoin nadále bezpečný.
Každým jedním halvingem, který se děje zhruba jednou za 4 roky, totiž odměna pro těžaře za vytěžení nového bloku (cca 10 minut) klesne o polovinu. Mezi květnem 2020 a zhruba dubnem 2024 dostávají těžaři 6.25 BTC za 1 blok, zatímco od zhruba dubna 2024 to bude jen 3.125 BTC. V roce 2028 se tento počet opět sníží o polovinu av letech 2032, 2036 a tak dále.
Pokud by však mezitím cena Bitcoinu výrazně nestoupla, znamenalo by to, že těžaři dostávají stále menší odměnu a v konečném důsledku by se jim jednoduše Bitcoin těžit dále nevyplácelo.
Možným řešením, kromě očekávání, že cena BTC vždy za 4 roky stoupne alespoň dvojnásobně (při započtení inflace), je to, že stoupnou příjmy těžařů z transakčních poplatků. Ty jsou totiž druhou částí jejich celkové odměny za práci.
Data z druhého kvartálu 2023 vykreslují této možnosti reálné kontury. Mezi dubnem a červnem 2023 totiž vydělali jen na transakčních poplatcích přibližně 184 milionů dolarů, což je více, než vydělali na poplatcích dohromady za celý rok 2022. Jde zároveň o 270% nárůst oproti prvnímu kvartálu 2023.
Je to dlouhodobě neudržitelný trend?
Méně pozitivní zprávou je, alespoň podle konzervativněji smýšlejících bitcoinerů, že tento růst podpořil zejména šílenství kolem tzv. bitcoinerů. BRC-20 tokenů a Ordinals, neboli bitcoinových NFT.
BRC-20 tokeny, „méně šikovní příbuzní” ERC-20 tokenů z Ethereum, jsou na BTC podobně jako NFT novinkou, která si žádala poměrně významnou míru investičního šílenství a to navzdory tomu, že kryptotrh je stále ve fázi, kterou mnozí označují za medvědí. Toto šílenství následně vedlo k tomu, že transakce spojené s BRC-20 a bitcoinovými NFT zahltily bitcoinový mempool a vedly k vyšším transakčním poplatkům.
Problémové v souvislosti s dlouhodobým řešením Security Budgetu je však to, že je mimořádně sporné, zda tento trend bude dlouhodobě udržitelný. Může se bitcoin při řešení této problematiky spoléhat na to, že obrázky nebo spekulativní tokeny postavené na BTC zaplatí těžaře bitcoinu i za 20 či 30 let? Pokud jejich využití nebude mít větší význam, než aktuální spekulování na růst cen obrázků „opic“ či memecoinů, bude tato šance minimální.
Tématu security budget se nedávno věnoval i známý česky Youtuber Kicom (Bitcoinový kanál) ve dvoudílné sérii. V první části vysvětlil problematiku Security Budgetu, zatímco ve druhé nastínil i jeho možná řešení.
Zdroj: cointelegraph.com