Rok 2021 doprovázen pozitivní náladou na kryptotrhu byl také rokem, během kterého expandovala těžba Bitcoinu k novým historickým maximům. Množství těžařských společností vstoupilo na burzy a řada z těch největších si půjčovala peníze na další expanzi a realizovala IPO.
Mnohé firmy specializující se na těžbu BTC si zároveň objednávaly za miliony dolarů nejnovější a nejefektivnější modely těžebních zařízení (ASIC minerů), které jim však byly doručeny mnohem později a tak je začaly zapojovat do provozu až v tržně mnohem méně přívětivém období.
Cena 1 BTC, od které se odráží odměna pro těžaře, se totiž v roce 2022 postupně propadla až k úrovním, kdy se průměrné náklady na vytěžení 1 BTC vyšplhaly nad ni. Tedy samozřejmě jak pro koho.
Tyto okolnosti vedly ke skutečnosti, že druhá polovina roku 2022 začala být pro odvětví těžby Bitcoinu mimořádně náročná. Těžaři začali ve velkém prodávat své bitcoinové rezervy, aby uměli splácet své podlužnosti a někteří dokonce museli vyhlásit bankrot.
Příkladem takového neúspěšného příběhu je společnost CoreScientific, svého času největší těžař BTC s podílem na zhruba 5 % celosvětového hashrate (celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC), který v prosinci 2022 zbankrotoval.
Náklad vs. cena BTC
Pro zdraví bitcoinových těžařů je prvořadé, aby se jim dařilo těžit BTC přinejhorším „alespoň za náklady“. Výpočet minimální ceny BTC, při které není těžař v mínusu, je však náročný.
V první řadě je třeba si uvědomit, že každý těžař má odlišné vstupní podmínky – někdo má výhodnější cenu za energii, někdo zas výhodněji nakoupil ASIC minery, nebo má ty nejefektivnější, čili vygeneruje více hashrate než konkurent při stejné spotřebě. Do toho všeho vstupují i další proměnné, jako jsou například dluhy firmy a její rezervy.
Přesto existují modely, které se snaží vypočítat, při jaké ceně za za 1 BTC se stále vyplatí těžit „celému trhu“.
Podle portálu macromicro.com na takové cenové úrovni není Bitcoin ani dnes, ačkoli v posledních týdnech výrazně posílil. Portál totiž uvádí, že průměrné náklady na vytěžení 1 BTC jsou dnes 24 400 dolarů, zatímco cena BTC je kolem 23 000 USD. Jinak řečeno trh stále v průměru těží pod cenou.
Jiný zdroj, na který se odkazuje portál Cointelegraph, uvádí, že ziskovost těžby BTC v prvních 20 dnech letošního roku stoupla o více než 20 %. V přepočtu na Terra hash (TH/d) stoupla z 0,06 USD na 0,078 USD, což naznačuje, že těžařům se díky růstu ceny dýchá přece jen lépe. Jen pro ilustraci před rokem to bylo mnohem víc – 0,22 USD.
Vyšší cena, ale i větší boj o každý BTC
„Problémem“ je, že ačkoli cena BTC stoupla, což na první pohled je pro těžaře dobrá zpráva, změnily se i „konkurenční podmínky“. Hashrate, tedy celková výpočetní síla vynaložená na vytěžení bitcoinu, totiž také stoupl, což znamená, že ačkoli cena je vyšší, i boj o nové bitcoiny je intenzivnější a tudíž těžaři se v průměru opět dostávají k předešlým limitům.
Podle portálu blockchain.com při 7denním klouzavém průměru je hashrate dnes na úrovni 273 EH/s. Dva dny dozadu, tzn. v pátek, byl na čísle 276 EH/s, což bylo nové historické maximum.
Mimochodem růst hashrate k novým a novým historickým maximům je specifikem tohoto medvědího trhu. Ovlivněno je to právě změnou povahy celého těžebního průmyslu, jelikož v předešlých cyklech bylo mezi těžaři mnohem méně veřejně obchodovaných společností a méně těch, které si naobjednávaly měsíce předem drahá těžební zařízení (která zapojují až nyní).
Těžařům se dnes určitě dýchá lépe, než v listopadu či první polovině prosince, ale jejich podnikání je nepochybně stále „na hraně“. Růst ceny BTC je samozřejmě pozitivní, ale doprovodný růst hashrate zisky těžařů limituje.
Situace bude pro těžaře optimističtější, až se cena BTC vyšplhá ještě o několik tisíc dolarů výše za předpokladu, že hashrate nebude růst ještě rychlejším tempem. V opačném případě, při pesimistickém scénáři, který počítá s tím, že dno BTC možná ještě nebylo nalezeno, bude nadále hrozit, že mnozí těžaři se budou obávat o svou holou existenci.
Halving za rok a 95 dní
Cena BTC bude zajímavá i v kontextu s pomalu se blížícím halvingem, čili denními odměny pro těžaře BTC o polovinu ze současných 6.25 BTC na 3.125 BTC v 1 bloku. Halving se uskuteční kolem 27. dubna 2024, tedy za 1 rok a 95 dní.
Pokud by se do onoho dne cena BTC výrazněji nezměnila, těžařům by klesla odměna v dolarovém vyjádření ze dne na den až o celou polovinu. To by pravděpodobně vedlo k výraznému poklesu hashrate a krachu mnoha minerů.
Netřeba však panikařit. Bitcoin dosud vždy před halvingem začal posilovat na ceně a rostl i v následujících měsících po něm. Například v případě předchozího halvingu v květnu 2020 byla cena BTC kolem 8500 USD – rok předtím stál 6400 USD a rok po halvingu, tedy v květnu 2021, již přes 30 000 USD.
Zdroj: Autor, Cointelegraph, Blockchain.com