Ministerstvo financí USA se v novém balíku sankcí vůči ruské federaci zaměřilo i na ruského poskytovatele kryptoměnových těžebních (mining) služeb společnost BitRiver a několik jejích dceřiných firem.
Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí informoval, že podnikl patřičné kroky vůči firmě BitRiverAG a jejím 10 dceřiným společnostem, které sídlí v Rusku a specializují se na těžbu kryptoměn. Jedná se o vůbec první sankce, které jsou zaměřeny na společnost těžící Bitcoin.
OFAC naznačil, že tyto firmy jsou v rukou „ruských státních příslušníků”, kteří jsou spojováni se sankčními seznamy a americké firmy a občané mají zákaz s nimi obchodovat.
Podle zveřejněných informací se OFAC domnívá, že BitRiver a jeho dceřiné firmy pomáhaly obcházet sankce ruským subjektům, což naznačuje, že kryptoměny mohly sehrát určitou roli při snaze ruské vlády obejít americké sankce.
BitRiver provozuje serverové farmy, které prodávají kapacitu pro těžbu Bitcoinu a jiných kryptoměn na mezinárodní úrovni. ,,Rusko má komparativní výhodu v těžbě kryptoměn díky energetickým zdrojům a chladnému podnebí. Avšak těžební společnosti spoléhají na dovážené počítačové vybavení a fiat platby, což je činí zranitelnými vůči sankcím. USA se zavázaly zajistit, že žádné aktivum, bez ohledu na to, jak je složité, se nestane mechanismem pro Putinův režim ke kompenzaci vlivu sankcí,“ oznámila OFAC.
Americký orgán také varoval Američany, aby nepoužívali digitální aktiva způsobem, který by mohl hrát ve prospěch subjektů se sídlem v Rusku a také potvrdil, že zasáhl vůči ruské darknet tržnici Hydra a kryptoměnové směnárně Garantex, která byla spojována s ruskými ransomware útoky a dlouhodobě nedodržovala zásady KYC a AML.
Ještě před ruskou invazí na Ukrajinu chtěla Ruská centrální banka zakázat těžbu kryptoměn v zemi, ale ruský prezident Vladimir Putin konstatoval, že Rusko má určité benefity z těžby Bitcoinu a proto je spíše za regulaci tohoto sektoru. Po začátku války se následně objevilo několik dalších zpráv z řad ruských politiků a regulátorů, které naznačují, že Rusko směřuje spíše k regulaci kryptoměn a jejich těžby než k jejich zákazu. Nejnovější z nich je vyjádření ruského daňového úřadu FTS, který naznačil, že ruské podniky by mohly akceptovat kryptoměny jako platidlo.
Zdroj:decrypt.co