Z čerstvé zprávy Cambridge Center for Alternative Finance vyplývá, že Spojené státy americké a Čína si udržují dominantní pozici pokud jde o celkovou výpočetní sílu vynaloženou na těžbu Bitcoinu, neboli hashrate.
- Nejvíce bitcoinů se těží v USA – podle studie Cambridge jde aktuálně 37,84% z celkového koláče hashrate resp. 71 EH/s
- Na druhém místě je Čína s 21,11% podílem (39,6 EH/s) a to navzdory tomu, že těžba bitcoinu resp. Proof of Work kryptoměn je v této zemi oficiálně nelegální
- Třetí je Kazachstán, který si už více než rok drží tuto pozici. Do sítě přispívá 24,8 EH/s (13,22% podíl na celkovém hashratu)
- Za USA, Čínou a Kazachstánem následují Kanada, Rusko, Německo, Malajsie, Irsko a Írán – jejich podíl na celkovém hashratu však v posledních měsících na úkor prvních tří jmenovaných klesl.
- Mezinárodní energetická agentura (IEA) upozorňuje, že Kazachstán je do velké míry závislý na neobnovitelných zdrojích energie jako jsou ropa (více než 50% produkce energie v Kazachstánu), uhlí (28%) a zemní plyn (17%). Bitcoiny těžené v této zemi jsou tak do značné míry závislé na nezelených energii.
- Podíl Kazachstánu na celkovém hashratu stoupl poté, co se do země přestěhovala značná část těžařů BTC z Číny po zákazu těžby PoW kryptoměn z května 2021
- Kazachstán chce hrát v sektoru digitálních měn přední pozici. Prezident Kassym-Jomart Tokayev během mezinárodního fóra Digital Bridge 2022 prohlásil, že chce učinit z této země lídra v oblasti digitálních technologií, ekosystému kryptoměn a jejich regulované těžby.
Zdroj: cointelegraph.com