Co jsou hardwarové peněženky?
V předchozích článcích jsme si vysvětlili, že kryptoměnové peněženky, které nám umožňují držet kryptoměny ve „vlastní úschově“, dělíme do dvou základních kategorií na takzvané horké a studené.
Za horké peněženky obecně považujeme ty, které jsou připojeny k internetu, tedy jsou online. Jedná se zejména o softwarové peněženky, které používáme v mobilech nebo na desktopovém zařízení (PC).
Tyto peněženky jsou většinou zdarma a snadno dostupné, ale mají své bezpečnostní limity. Z tohoto důvodu jsou vhodné pouze pro držení kryptoměn v menší finanční hodnotě. Nejznámější softwarové peněženky jsme jmenovali a porovnali v tomto článku.
Studené peněženky, jak to již naznačuje předchozí text, fungují offline. To znamená, že seed (privátní klíč ke krypto peněžence), který je alfou a omegou bezpečnosti takové peněženky, se nachází „mimo internet“. Laicky řečeno hacker ho nemá jak odhalit, což činí studené peněženky mnohem vhodnější pro bezpečnou úschovu kryptoměn vyšší hodnoty.
V této kategorii dominují v retailovém segmentu právě hardwarové peněženky, které jsou přizpůsobeny běžným uživatelům.
V tomto článku si řekneme ty nejznámější a porovnáme je.
Nejznámější HW peněženky
Hodnotit jsme se rozhodli čtyři nejznámější hardwarové peněženky, za kterými stojí dvě firmy – česká společnost Satoshi Labs (Trezor) a francouzská firma Ledger.
Satoshi Labs stojí za peněženkami Trezor One a Trezor Model T, zatímco Ledger za modely Ledger Nano S a Ledger Nano X.
V následujících odstavcích se je pokusíme porovnat podle ceny, podpory kryptoměn, bezpečnosti a uživatelské zkušenosti, přičemž na konci uvedeme finální verdikt.
Podle ceny
Aktuální ceny z oficiálních e-shopů (16.1.2023):
Trezor Model T: 217 dolarů
Trezor Model One: 68 dolarů
Ledger Nano X: 149 dolarů
Ledger Nano S Plus: 79 dolarů
Cenově nejvýhodnějším řešením je sáhnout po peněžence Trezor Model One. Není to ani překvapující, jelikož Trezor One byla vůbec první hardwarová peněženka na trhu.
Obrázek: Trezor Model One v bílé a černé
Trezor One narozdíl od svého modernějšího bratra (Trezor Model T) nemá dotykový displej a ani všechny bezpečnostní prvky (například podporu Shamir Backup). Také zdaleka nemá tak širokou podporu kryptoměn jako cenově podobný Ledger Nano S, který je dražší jen o několik dolarů.
Model One však může být ideální volbou jako dárek pro začínajícího bitcoinera, který preferuje především tuto kryptoměnu a dosud nepotřebuje pokročilejší bezpečnostní prvky, které nabízí dražší Model T.
Pokud je však cílovým zákazníkem nováček preferující levnější zařízení a přitom se soustředící na altcoiny, měl by sáhnout po Ledger Nano S. Toto zařízení má však své mouchy minimálně pokud jde o uživatelský komfort při jeho používání.
Obrázek: Ledger Nano S
Podle bezpečnosti
Hardwarové peněženky, bez ohledu na to, kterou si vyberete, nabízejí vyšší míru zabezpečení než softwarové peněženky. Ale i mezi nimi umíme najít několik poměrně významných rozdílů.
Pokud jde o bezpečnost, v tomto ohledu určitě více roboty navíc udělali tvůrci peněženek Trezor, neboli Satoshi Labs, a to ať už jde o model Trezor One nebo pokročilejší Trezor Model T.
Narozdíl od peněženek firmy Ledger totiž zařízení Trezor podporují funkce Shamir Backup (pouze Trezor Model T) a Passphrase (oba modely).
Shamir Backup umožňuje správným kryptografickým způsobem rozdělit seed (privátní klíč) na více částí, přičemž k jeho obnově bude stačit jen určitá část z nich (například 3 z pěti). Tato funkce výrazným způsobem snižuje riziko, že seed ztratíte, ukradnou vám ho, znehodnotí se, nebo zapomenete, kam jste jej dali.
Passphrase je zase funkce, která je jakousi nástavbou seedu. Umožňuje vytvoření dodatečné “skryté peněženky”, ke které se přihlásíte vámi vytvořeným heslem. Takovou peněženku není při standardním přihlášení do aplikace peněženky vidět, což znamená, že vás chrání, pokud by byl váš seed kompromitovaný nebo ukradený.
Obrázek: Přihlašování se do skryté peněženky pomocí Passhprase v aplikaci Trezor Suite
Funkce Shamir Backup a Passphrase jsme detailněji vysvětlili v naší recenzi k modelu Trezor Model T, ale již z výše uvedeného je zřejmé, že pokud máte pochybnosti o způsobu, jakým si zajistíte seed k peněžence (a podvědomě se bojíte jeho ztráty nebo zneužití), měli byste spíše upřednostňovat zařízení od firmy Trezor.
Podle podpory kryptoměn
Pokud jde o podporu kryptoměn, v této oblasti táhne za delší konec provazu francouzský Ledger, který je v rámci své aplikace Ledger Live podporuje významně více než Trezor a Trezor Suite.
Jinak řečeno pokud máte zainvestované nebo plánujete investovat do širšího spektra různých altcoinů, je možné, že natrefíte i na takový, který zařízení Trezor nepodporují.
Pro ilustraci model Trezor Model One nepodporuje ani kryptoměny Binance Coin (BNB), XRP či Cardano (ADA), které patří mezi největší na trhu, nu a kryptoměny Solana (SOL) či Polkadot (DOT) nepodporuje ani dražší Trezor Model T.
Při výběru zařízení Ledger je pravděpodobnost, že narazíte na nepodporovanou kryptoměnu, v tomto ohledu mnohem menší. Je však třeba si uvědomit, že neexistuje „všeobecná hardwarová peněženka“, která by podporovala 100 % všech stávajících kryptoměn.
Detaily o tom, které kryptoměny podporují jednotlivá zařízení Trezor a Ledger naleznete na oficiálních stránkách zde:
Podle uživatelské zkušenosti
Pokud jde o uživatelskou zkušenost, každému může vyhovovat něco jiného, ale my máme lepší pocit z aplikace Trezor Suite a zařízení Trezor, než z francouzských Ledgerů.
Pokud jde o samotné aplikace, vizuálně jsou zpracovány výborně a ani u jedné z nich zřejmě nenatrefíte na věc, která by vás výrazněji vyrušovala.
Při používání Ledgerů jsme si však ani po delší době nedokázali zcela zvyknout na ovládání zařízení dvěma tlačítky po jejích bocích. Dotykový displej Trezor Model T v tomto směru jednoznačně vyhrává.
Kromě toho velmi rušivým prvkem u levnějšího Ledger Nano S je nutnost neustálého odinstalování peněženek pro vybrané kryptoměny (pracujete-li s více altcoiny) pro jeho omezenou kapacitu paměti. To je opravdu otravné.
U modelu Ledger Nano X na druhou stranu férově je třeba vyzvednout možnost použití Bluetooth díky čemuž lze komunikovat s peněženkou i pomocí mobilní aplikace.
Pokud jde o další detaily jako je designové zpracování zařízení, obsah balení a jiné doplňky, obě firmy zvládly své úkoly a produkty jako takové působí kvalitně i hezky. Ledger v tomto směru je možná pro někoho ještě o něco atraktivnější. Záleží na vkusu.
Finální verdikt?
Jste bitcoiner a je pro vás zajištění seedu nejdůležitějším faktorem? Sáhněte po Trezor Model T a naučte se pracovat se Shamir Backup a Passphrase. Za nás je to určitě nejlepší, byť dražší volba.
Obrázek: Trezor Model T – peněženka přinášející nejvíce funkci pro bezpečnou úschovu kryptoměn
Pokud máte v bitcoinu zatím jen menší „investici” a nemůžete si dovolit koupit poměrně drahý Model T, Trezor One je stále dobrá volba. Naučte se, jak se používá Passphrase a bezpečnost zabezpečení vašich bitcoinů bude na vysoké úrovni.
Výše uvedené lze aplikovat i v případě, že investujete kromě BTC i do kryptoměny Ethereum, jelikož pro ni mají Trezory plnou podporu.
Pokud inklinujete k altcoinům, budete muset začít dělat kompromisy.
Určitě bychom začali nejprve kontrolou toho, zda Trezor podporuje ty, do kterých investujete. Pokud ano, stále se spíše přikláníme k Trezoru (kvůli bezpečnostním prvkům zmiňovaným výše). Pokud vám však Trezor nepomůže, budete muset sáhnout po Ledgeru.
Při výběru Ledgeru to následně bude především o tom, kolik jste za zařízení ochotni zaplatit.
Pokud si potrpíte na pohodlném ovládání a minimalizaci “stresů”, sáhnutí po dražším zařízení Ledger Nano X, které má také podporu pro Bluetooth, což jistě oceníte, pokud už nejste zvyklý pracovat za stolním počítačem či notebookem.
Obrázek: HW peněženka Ledger Nano X se umí pomocí Bluetooth spojit s mobilní aplikací Ledger Live.
Levnější model Ledger Nano S vám také postačí, ale připravte se na více „manuální“ práce a možná trochu „nadávek“, než si se zařízením více potýkáte a zvyknete si na něj.
Naše hodnocení
Název | Hodnocení | Kde koupit? |
Trezor Model T |
Bezpečnostní prvky Shamir Backup a Passphrase, dotykový displej, super aplikace Trezor Suite, ideální peněženka pro bitcoinera |
Oficiální eshop Trezor |
Ledger Nano X | Bluetooth, spárování s mobilní aplikací, podpora pro tisíce kryptoměn, standardní volba altcoinerů |
Oficiální eshop Ledger |
Trezor Model One | Levné řešení pro bitconera, bezpečnost navíc v podobě Passphrase |
Oficiální eshop Trezor |
Ledger Nano S
|
Levné řešení pro fanouška altcoinů |
Oficiální eshop Ledger |