Velké příležitosti roku 2024
Rok 2024 může být pro Bitcoin (BTC) historickým. V době psaní tohoto článku při ceně $45 000 jej dělí od historických maxim přibližně 34 % (v listopadu 2021 byl na ceně $69 000), ale pokud se věci budou vyvíjet podle představ a zaběhnutých chodníčků, v letošním roce by mohl vytvořit nové.
Novoročná tipovačka. Na akej cene vidíte #btc 31.12.2024?
Ceny BTC v posledný deň predošlých rokov 👇
2013 – $754
2014 – $320
2015 – $431
2016 – $964
2017 – $14,156
2018 – $3,743
2019 – $7,194
2020 – $29,002
2021 – $49,306
2022 – $16,597
2023 – $42,560— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) January 1, 2024
V následujících řádcích načrtneme klíčové faktory, které mohou ovlivnit jeho výkonnost v letošním roce.
Schválení Bitcoin ETF
Nejžhavějším tématem je nepochybně spotové Bitcoin ETF. O tomto tématu se v souvislosti s nejznámější a nejstarší kryptoměnou hovoří už přes dekádu. První zmínka o ETF padla na bitcoinovém fóru dokonce už v červnu 2011, tedy před více než 12 lety.
✨ Legend predicting a #Bitcoin ETF approval when the price was only $20, 12 years ago
"This would allow access to billions in capital"
Ahead of his time 👑 pic.twitter.com/5kdV7aMzni
— The Bitcoin Historian (@pete_rizzo_) December 28, 2023
SEC, komise v USA, která má povolení tento produkt schválit, však dosud zamítla všechny žádosti o Bitcoin ETF a byly jich desítky. Dnes se však očekává, že po letech jejich zamítání povolí již v první polovině ledna 2024 hned několik.
Ke změně názoru ji nutí prohrané soudní spory ohledně Bitcoin ETF (zejména s Grayscale) a také nepřímo zřejmě i to, že o ETF se začali zajímat už i giganti z tradičního finančního sektoru, jako je například největší správcovský gigant na světě společnost BlackRock či třetí největší správce Fidelity.
Povolení ETF na Bitcoin je důležité zejména z důvodu, že Bitcoinu dává “značku legitimity” mezi institucemi a výrazně zjednodušuje expozici vůči Bitcoinu i z účetních či daňových důvodů.
Přestože držba BTC přes ETF neznamená přímou držení bitcoinu (my stále doporučujeme mít bitcoin v bezpečí na vlastní privátní hardwarové peněžence), jde o nástroj, který má v dlouhodobém měřítku možnost přilákat k bitcoinu množství nového kapitálu. Připomínáme, že zlato po schválení prvního spotového ETF stouplo za 8 let na ceně o 500 %.
Halving
Jednou za čtyři roky se dělí odměna pro těžaře bitcoinu o polovinu, což snižuje inflaci BTC. Nejbližší halving se děje v dubnu 2024. Po něm budou těžaři za vytěžený blok dostávat už jen 3,125 BTC na rozdíl od současných 6.25 BTC. Jelikož bloky se těží v průměru jednou za 10 minut, nově od dubna bude vznikat denně už jen 450 BTC na rozdíl od současných 900 BTC.
Po nejbližším halvingu se sníží inflace BTC na nižší úrovně, než je odhadovaná roční inflace zlata. Bitcoin bude tedy i z tohoto úhlu pohledu vzácnější než zlato.
Halvingy mají historicky na bitcoin velmi pozitivní vliv. Ty dosavadní (v letech 2012, 2016, 2020), které vedly ke snížení odměn pro těžaře z původních 50 BTC za 1 blok na současných 6,25 BTC za 1 blok, byly spojovány s růstem ceny BTC před ním (což sledujeme i v současnosti ), ale zejména v roce po halvingu.
Jinak řečeno, pokud by se historie opakovala, cena BTC bude v následujících měsících (po dubnu 2024) opět výrazně růst a vytvoří nová historická maxima.
Situace na globálních trzích
Bitcoin ETF a halving jsou dva fundamenty, které hrají ve prospěch býků. Jinak řečeno měly by mít na cenu BTC minimálně ve střednědobém až dlouhodobém horizontu výrazně pozitivní vliv.
Otázkou je, jak růstu BTC zahraje do karet makroekonomická situace a situace na akciových trzích. Obzvláště v USA.
Přestože je Bitcoin vnímán bitocinery jako držitel hodnoty a ochránce před inflací, pravdou je, že v tradičním investičním světě je zatím považován spíše jako rizikový asset. Tím se řadí v očích investorů z Wall Street spíše k firmám z technologického spektra, než k bezpečným státním dluhopisům nebo zlatu.
Z toho důvodu, pokud se toto vnímání BTC zatím výrazněji nezmění (kapitál, kterým disponuje Wall Street je větší, než kapitál zanícených bitcoinerů), cena BTC bude minimálně v krátkodobém horizontu ovlivněna do značné míry i tím, jak se daří světové ekonomice a akciovým trhům.
A tak bude důležité, zda se bude nadále dařit americkým akciím, kterým se podobně jako Bitcoinu v roce 2023 dařilo nad očekávání. Pro ilustraci index Nasdaq, který sleduje právě zmiňované technologické akcie, stoupl od 1. ledna 2023 o více než 44 %.
Dnes, 2. ledna 2024, se očekává, že americká centrální banka (FED) začne letos snižovat úrokové sazby, což by mohlo být pro akciové trhy, ale i Bitcoin pozitivní.
Rizikem však je, že se mezitím dostaví recese. A větším rizikem, že by mohla být hlubší, než se předpokládá. Dnes se totiž počítá zejména se scénářem takzvaného „soft landingu“, tedy měkkého přistání po prudkém zvyšování sazeb v předchozích letech. Soft landing však nebývá běžný. Většinou dochází právě k hlubší recesi.
Pokud se soft landing nedostaví a ekonomika USA padne do recese, reakce trhů může být negativní a přestože by pravděpodobně vedla k ještě rychlejšímu snižování úrokových sazeb FEDem, akcie by se mohly zejména krátkodobě výrazněji propadnout. V onom okamžiku by bylo sporné, zda bitcoinové ETF a bitcoinový halving by byly dostatečně silné fundamenty na to, aby držely BTC v růstové trajektorii, nebo by jeho očekávaný růst zastavily.
Také není třeba opomenout scénář, který je téměř ignorován a to je možnost „návratu inflace“ do USA. Pokud by ceny začaly opět růst, FED by nemohl snižovat sazby, což by mohlo mít stejně jako scénář o recesi na akciové trhy špatný vliv.
Závěr
Abychom to shrnuli, Bitcoin ETF a halving jsou dva velmi pozitivní fundamenty, které zvětšují pravděpodobnost toho, že Bitcoin se vydá na cestu odhalování nových historických maxim. Situace na globálních trzích a vývoj amerických akcií jsou však proměnnou, která může buď pozitivní sentiment ještě posílit (pokud akcie budou nadále růst), nebo jej i výrazně podkopat.
Zdroj: Autor, Twitter (X)