Známý tržní analytik FilbFilb v rozhovoru pro Cointelegraph konstatoval, že k optimističtější náladě u bitcoinu mu aktuálně mimo jiné chybí proražení 100-týdenního klouzavého průměru na grafu BTC. K němu totiž došlo v předchozích cyklech v období, kdy startoval nový bullrun.
Na tento fundament reagovalo i několik představitelů slovenské a české trading scény.
Jan Charvát, hlavní trader a lídr Crypto Kingdom v reakci na tvrzení analytika FilbFilb přiznal, že klouzavé průměry nepatří mezi jeho oblíbené a považuje je za „zpožděné indikátory“.
,,Každopádně ono zpoždění nám může ukázat trend, kde se trh nachází. V případě BTC jsme při použití 100-týdenní i 100-denního v downtrendu, i když graf spíše vykazuje akumulační charakter v poměrně razantním rozpětí trhu,“ odpověděl pro Kryptonovinky a upozornil, že graf BTC musí ještě dokončit korekční fázi.
,,Pokud na podzim nepřijde černá labuť na akciových trhech, můžeme se bavit o možném nastartování bullrunu. Jsme v období vysokých úrokových sazeb, černé labutě mohou vyplouvat každý den a znepříjemnit bitcoinu jeho další rallye.”
Slovenský trader Jakub Kralovanský, zakladatel projektu Trader 2.0, rovněž nepřikládá 100dennímu klouzavému průměru výraznější význam, přičemž upozorňuje, že cena BTC aktuálně reaguje na okolnosti, které v předchozích býčích cyklech neexistovaly.
,,Byly v minulosti takové úrokové sazby? Byli jsme v minulosti v takové fázi trhu? Čelili jsme globální recesi? Samozřejmě tento indikátor každý vidí a dává mu určitou váhu, ale své nákupy a prodeje bych podle toho určitě neřídil,“ upozornil. ,,Třeba se podívat na celý kontext trhu a v dnešní době už i na akciové trhy, protože provázanost kryptoměn je mnohem výraznější než v minulosti. Já bych osobně toto bral jen jako jakousi zajímavost či okořeněné běžné analýzy, ale určitě ne jako něco směrodatného.”
O názor jsme poprosili i dvojici traderů Kryptotrejder, Mareka Glodžáka a Mareka Jendrála.
Glodžák tvrdí, že klouzavý průměr v rámci proražení může být dobrý indikátor, ale je nutné si u něj uvědomit, že 99 % takových nástrojů na trhu funguje s velkým zpožděním.
,,Samotné proražení je jen jeden z mnoha faktorů, které by BTC musel naplnit, abychom dokázali mluvit o bullrunu. Aktuálně se Bitcoin pohybuje v silném RANGE a to už téměř 180 dní. Během tohoto období se několikrát snažil překonat hranici hlavní rezistence podle techniky Price Action na 32.000 USD, což je silná psychologická hranice, kterou vidí na trhu všichni. Proražení této hranice s podporou nárůstu celkového objemu (TOTAL VOL.), mi osobně přijde klíčovější.“
Glodžák také nevylučuje, že Bitcoin půjde s cenou ještě níže. ,,Bohužel, jak jsem zmiňoval, byli jsme vícekrát odmítnuti a aktuálně se pohybujeme na spodní straně RANGE cca 25.000 USD, kde je vysoká pravděpodobnost podražení této hranice a očekávám spíše další klesání. Silná hranice, kterou při propadu pravděpodobně otestujeme, je kolem 22.000 USD.”
Jendrál s ostatními víceméně souhlasil, když upozornil, že klouzavé průměry jsou jen podpůrným nástrojem, respektive pro tradery sekundární pomůckou.
,,Za mě krátkodobě směřujeme na 22 000 až 23 000 dolarů. V současnosti je Bitcoin ve fázi „nudy“, což se ale ukázalo i v minulosti v předchozích cyklech přibližně ve stejném období před halvingem. Býčí nastavený budu tehdy, když Bitcoin překoná poslední maximum z července.”
Disclaimer: Názory traderů jsou pouze informačního charakteru a v žádném případě neslouží jako investiční rada. Kryptoměny jsou mimořádně volatilní a jejich obchodování může vést ke ztrátám.
Zdroj: Kryptonovinky, Autor