Bod kontroly (POC – Point of Control) se dá vypočítat dvěma způsoby. Za prvé, z počtu TPO, neboli časového období, které trh strávil na určité cenové hladině. Za druhé, z objemu obchodů uskutečněných na konkrétní ceně. Já dávám přednost výpočtu na základě objemů obchodů, takže se dnes budeme věnovat právě této variantě.
POC pro nás bude cenovou hladinou, na které v rámci jednoho profilu proběhl největší počet obchodů. Pokud tedy budu používat denní profil pro účely intradenního obchodování, bude POC představovat cenovou hladinu, na které v rámci 24 hodin proběhl největší počet obchodů. Když budu používat například měsíční profil pro dlouhodobější obchody, bude POC představovat cenovou hladinu, na které největší objem obchodů proběhl v daném měsíci.
POC mi ukazuje, kde mají v rámci konkrétního časového úseku (profilu) obchodníci největší zájem obchodovat. To mi poskytuje důležitou referenci. Pokud budete obchodovat na základě svíčkového grafu, vaše referenční body budou ceny open, high, low a close. Bezesporu jsou to referenční body, ale díky profilu se dostanete pod povrch svíčky a objevíte úplně nový rozměr vnímaní trhů a cenových hladin.
Jak se POC vyvíjí v rámci jednotlivých profilů
1. POC bude s každým dalším profilem růst. Takový obrázek mi říká, že v trhu jsou dominantní nakupující a že s každým novým profilem vnímají hodnotu podkladového aktiva vyšší. Tato situace je typická pro uptrend. A můžete ji vidět na obrázku u dní s čísly 1, 2 a 3.
2. POC bude s každým dalším profilem klesat. Toto je situace popisující downtrend.
3. POC bude mít podobnou hodnotu jako předchozí profil. Tento moment mě bude hodně zajímat. Napovídá mi, že trh možná přichází do rovnováhy. Když navážu na obrázek u první varianty, tak po dokončení profilu s číslem 3, se vytváří další profil, kdy POC je nižší. V tuto chvíli nemohu tušit, zda vzniká pouze krátkodobá rovnováha a trend bude pokračovat. Možná, že se bude tvořit větší, významnější oblast rovnováhy, která se bude formovat několik dní. Každopádně vidím, že pohyb vzhůru se zastavil a pokud mám otevřený longový obchod, měl bych minimálně část uzavřít, nebo ho ukončit celý, protože další pokračování ceny ve směru předchozího trendu je ohroženo.
Můžete vidět, že cena poté testuje předchozí body kontroly, které tvoří supporty. Den s číslem 5 trh opět roste, ale POC se vytváří na podobné cenové hladině jako den 3. To mě opět ujišťuje, že na trhu dochází k rovnováze, kdy velcí hráči buď akumulují nebo distribuují své objednávky. Jak už jsme si říkali dříve, chceme obchodovat ve směru s velkými hráči, a proto budeme hledat další indicie pro vstup trhu. Například průraz oblasti hodnoty, kterou si představíme v dalším článku.
Vstup do trhu na základě POC – odraz
Už jsme si říkali, že bod kontroly pro nás na grafu představuje velmi silnou cenovou úroveň. Budeme tedy čekat na vytvoření POC podle časového rámce, který obchodujeme. Já jsem pro ukázku zvolil graf S&P 500 a 24hodinový profil. Na obrázku můžete krásně vidět, jak trh tři dny po sobě vždy reaguje na předchozím bodu kontroly. Pro tento typ vstupu je pro nás důležité, aby se trh nejdříve vzdálil od cenové hladiny přechozího POC. A při návratu budeme očekávat reakci (odraz) a budeme chtít vstupovat do trhu. Samozřejmě můžeme vstupovat limitně bez potvrzení anebo využít pro potvrzení některou s býčích svíčkových formací, které jsme si již představili dříve.
Dne 12.1. dochází k velmi silné reakci a na 30M grafu se žádná formace nevytvořila. Pro obchodníka, který by vstupoval limitně by to byl pěkný vstup.
Dne 13.1. trh nejdříve projede POC bez reakce a reaguje až při návratu, tento typ vstupu vám lépe popíšu v další části článku.
A proto jsem pro ukázku vybral den 16.1., kdy se trh dostal k POC z 13.1. V blízkosti bodu kontroly se vytvořila formace býčí engulfing, která předpovídá nástup kupců do trhu. Po vytvoření formace vstupuji do longové pozice a stopku nastavuji na low formace. Tento obchod aktuálně dosáhl profitu s poměrem risku a zisku 1:2.
Vstup do trhu na základě POC – průraz
Samozřejmě si nemůžeme myslet, že trh bude na bod kontroly pokaždé reagovat, to by bylo příliš jednoduché. Mohou nastat situace, kdy na trhu dominují iniciativní účastníci, kteří chtějí cenu aktivně posunout jedním směrem. A v tu chvíli proobchodují POC bez reakce. To, že nedojde k reakci okamžitě neznamená, že k ní nedojde vůbec. Bod kontroly je velmi silná úroveň na trhu, a proto pokud na ní trh nezareaguje okamžitě a nedojde k odrazu. Očekávám na další test, kdy chci obchodovat ve směru aktuálního tržního pohybu.
Na obrázku můžete vidět, že trh prorazil bod kontroly z 6.1. a pokračuje pohyb dolů. V tuto chvíli se z původního supportu stává rezistence a já už nebudu hledat vstupy do longu, ale naopak do shortu.
Důležitým faktorem pro tento vstup je, aby se cena dostala pod bod kontroly a vytvořila se mi pod ní celá 30M svíce. Někdy se může stát, že se cena pouze dostane pod bod kontroly (testuje nižší ceny, zanechá dlouhý stín), ale svíčka poté zavře nad nebo v blízkosti POC. To není situace, kterou chceme vidět.
Na obrázku jsem našel situaci, kdy se cena dostala pod POC, nedošlo k odrazu a několik celých svíček se již vytvořilo pod cenovou hladinou. V tuto chvíli už tedy mohu v hlavě přehodit výhybku a hledat shortové vstupy.
Tento typ vstupu může být jednodušší pro začínající obchodníky, protože budou obchodovat ve směru aktuálního pohybu. Doporučuji nastavit pouze úzký stop-loss nad POC a snažit se z těchto vstupů odnést větší poměr risku a zisku.
Video
Ve videu se zaměřím na praktické využití bodu kontroly. Naučíte se jak tuto úroveň přidat do svého obchodování a využít ji pro identifikaci aktuální situace na trhu. Představím tři koncepty na kterých můžete postavit jednoduchou obchodní strategii.
Závěr
Bod kontroly je velmi účinný koncept, který doporučuji nastudovat. I kdybyste se do budoucna chtěli věnovat pouze čtení čistého cenového grafu je velmi užitečné vědět, kde jsou tyto cenové úrovně. Primárně tedy denní, týdenní a měsíční. Může vám to pomoci předejít ztrátovým obchodům, kdy otevřete vstup pouze na základě svíček a půjde proti POC. Pamatujte si, že nejsilnější je vždy netestovaná úroveň. Neboli první reakce na bod kontroly. Samozřejmě, celkově trh může reagovat několikrát, hlavně na body kontroly z vyšších časových rámců. Ale pro zvýšení úspěšnosti doporučuji testovat primárně první testy.
Co číst dál?
Série článků Trading akademie Kryptonovinky sestává z 10 úvodních ucelených textů. Začínajícím ale i pokročilým traderům vřele doporučujeme přečíst si celou sérii, která je doplněna o ilustrace grafů a doprovodná videa. Odkazy na další články z této série naleznete zde:
Předchozí články ze série
- Trading jako byznys
- Co je to technická analýza a typy grafů
- Jak správně analyzovat časové rámce?
- Supporty a rezistence
- Fáze trhu a přechody mezi nimi
- Vstup do trhu na základě svíčkových formací (1.část)
- Vstup do trhu na základě svíčkových formací (2.část)
- Jak funguje aukční proces a jak vzniká VOLUME PROFILE?