Je to úplně stejné, jako když vy půjdete do obchodu a koupíte si váš oblíbený produkt v akci. Po nějaké době bude produkt znovu v akci a vy opakovaně využijete výhodné nákupní příležitosti. Obchodování na finančních trzích je komplikovanější v tom, že nikdy přesně nevíte, jaká cena je ta „v akci“.
Oblasti podpory (supportu) a rezistence vám každopádně mohou pomoci tyto výhodné ceny identifikovat. Představují totiž oblasti, kde v minulosti došlo k obratu ceny, což znamená, že cena byla výhodná buď pro nakupující (když se odrazila od podpory vzhůru) nebo pro prodávající (když se odrazila od rezistence níže).
Tento článek Vám přináší náš partner
Produkty Crypto Kingdom
Trading | Vzdělání |
---|---|
Signály | Online kurzy |
ASP | Online workshopy |
Hodler | Konzultace |
Video
Ve videu vám podrobně popíšu jak vznikají body obratu a proč jsou pro nás důležité a jak je můžete využít prakticky v tradingu. Jako druhou metodu představím FIBO, což je velmi oblíbeny koncept, na kterém jsou založeny strategie slavných světových obchodníků.
Jak poznat význam určité podpory a rezistence
Jako vždy platí, že na čím větším časovém rámci jsou oblasti podpory a rezistence identifikovány, tím větší váhu jim připisuji. Dále uvedu několik faktorů, které posilují význam konkrétní hladiny podpory či rezistence.
Důležitou indicií, kterou je dobré v oblasti podpory a rezistence sledovat, je objem obchodů, které zde proběhly. Čím větší objem obchodů okolo podpory či rezistence zaznamenám, tím větší počet účastníků na této hladině obchoduje a tím vyšší je šance, že se zde cena odrazí.
Dalším jednoduše sledovatelným aspektem v oblasti podpory a rezistence je cena, na které se oblast nachází. Pokud je podpora či rezistence na kulatém čísle, je větší šance, že se zde bude odrážet. Kulatá čísla mají určitý psychologický efekt a fungují na všech trzích.
Posledním aspektem, který byste měli brát v potaz, je doba, kdy se naposledy na dané podpoře či rezistenci obchodovalo. Trhy jsou jako lidé, rychle zapomínají. Podpora, kde se obchodovalo minulý měsíc, bude mít jistě vyšší význam než podpora, na které se naposledy obchodovalo před třemi lety.
Supporty a rezistence nejsou samy o sobě spásou. Každý obchod, který chci otevřít, musím zasadit do nějakého kontextu. Měl bych vědět, v jaké fázi se trh aktuálně nachází. Měl bych vědět, jaké jsou trendy na různých časových rámcích, a z toho bych měl vycházet při rozhodnutí, zda otevřu pozici. Pokud se ji rozhodnu otevřít, tak bych měl mít jasno v tom, jaký časový rámec je s největší pravděpodobností zodpovědný za aktuální pohyb a jaký je potenciál pokračování takového pohybu. Podle toho bych si měl udělat jasno o tom, jak dlouho budu svou pozici držet a kam s ní budu mířit pro zisk a kde ji případně ukončím se ztrátou. Teprve potom bych měl hledat vhodné místo pro vstup do obchodu.
Nyní si představíme několik konceptů, které můžete využít pro identifikaci supportů a rezistencí na trhu.
Pivotové highs a lows (body obratu)
Jeden z nejznámějších způsobů identifikace vychází z bodů obratu. Myšlenka je jednoduchá, v grafu identifikuji bod, kde v minulosti došlo k obratu a cena se začala pohybovat opačným směrem. Pokud na dané cenové hladině v minulosti došlo k obratu, tak to jistě nebylo jen tak, a proto očekávám, že by se zde mohla cena opět otáčet.
Body obratu jsou ta místa, kde cena po předchozím růstu začne prozkoumávat opačným směrem. V trhu se tak vytvoří momentální vrchol (maximum posledního swingu) nebo dno (minimum posledního swingu). Tyto vrcholy a dna můžeme sledovat na jakémkoliv časovém rámci.
Body obratu si tedy označím na všech časových rámcích, od měsíčního až po denní. Pro větší vizuální komfort si můžete linie z různých časových rámců barevně nebo tloušťkou horizontální linie odlišit. Linie kreslím orientačně, ne přesně na high/low bodu obratu. Často linii zakreslím až k tělu svíčky, která vytvořila bod obratu. Z čím vyššího časového rámce je linie zakreslená, tím větší oblast objednávek okolo ní očekávám a tím větší toleranci mám, když k této hladině cena přichází.
Fibonacci
Další nástroj, který nám přináší silné úrovně supportů a rezistencí, jsou Fibonacciho čísla. Myšlenka vychází z číselné řady a z tzv. zlatého poměru. Využití Fibonacciho čísel je řada a já vám představím ty, které se osvědčily mně a které používám. V obchodování se Fibonacciho poměrů využívá pro identifikaci cenových úrovní, kde se dá s velkou pravděpodobností čekat, že sem cena dojde a že zde bude reagovat. Čísla se dají rozdělit do dvou hlavních skupin – 1. FIBO korekce (návraty) a 2. FIBO prodloužení.
Když se podíváme na korekce, tak v praxi se standardně používají hodnoty 23.6%, 38.2%, 50%, 61.8%, 76.4%. Když do cenového grafu zakreslíme linii od maxima k minimu posledního cenového swingu, tak software automaticky vypočítá hodnoty výše uvedených procent. Tyto procentuální úrovně představují procenta návratu ceny posledního swingu.
Kromě korekcí ve svém obchodování používám i FIBO prodloužení. Prodloužení vychází stejně jako korekce z matematické řady čísel. S použitím hodnot FIBO rozšíření 150 % a 200 % se někteří z vás už možná setkali. Já vám k tomu přidám ještě další dvě úrovně rozšíření, které se tak často neobjevují. Možná je to právě proto, že na nich cena často velmi ochotně reaguje. Zařaďte si tedy do svého arzenálu hodnotu 127,2 % a 161,8 %.
V praxi to funguje tak, že si zakreslím linii od minima k maximu cenového swingu a k této linii nechám software vypočítat výše uvedené hodnoty. Ty si potom zakresluji na měsíční, týdenní a denní graf.
V září 2022 jsem tuto techniku používal, protože jsme se na měnových párech EURU a LIBŘE dostali na historicky nízké cenové úrovně a pro určení supportů a rezistencí nebylo možné využít klasickou price action.
Závěr
V tomto článku jsme si představili několik konceptů pro určení supportů a rezistencí. Pro trénink (nakoukáni) jsou samozřejmě lepší nižší časové rámce, protože frekvence výskytu popsaných supportů a rezistencí bude vyšší. Pro reálné obchodování je naopak lepší využívat supporty a rezistence z vyšších časových rámců, protože budou mít větší sílu pohyb ceny zastavit nebo ho otočit.
Tento článek Vám přináší náš partner
Produkty Crypto Kingdom
Trading | Vzdělání |
---|---|
Signály | Online kurzy |
ASP | Online workshopy |
Hodler | Konzultace |
Co číst dál?
Série článků Trading akademie Kryptonovinky sestává z 10 úvodních ucelených textů. Začínajícím ale i pokročilým traderům vřele doporučujeme přečíst si celou sérii, která je doplněna o ilustrace grafů a doprovodná videa. Odkazy na další články z této série naleznete zde:
Předchozí články ze série
Další články ze série
- Fáze trhu a přechody mezi nimi
- Vstup do trhu na základě svíčkových formací (1.část)
- Vstup do trhu na základě svíčkových formací (2.část)
- Jak funguje aukční proces a jak vzniká VOLUME PROFILE?
- Bod kontroly (POC) a jak ho využít pro obchodování
- Co je to VA (Value Area) a jak ji využít pro vytvoření jednoduché obchodní strategie?