Technická ani fundamentální analýza nám s jistotou neřekne, kam se cena pohne. Všechno je pouze o hře s pravděpodobností a dobře nastaveném risk managmentu. Ale k tomu, abychom tuto hru mohli začít hrát, potřebujeme nejdříve pochopit, co se na trhu děje. A k tomu nám bude sloužit technická analýza a čtení grafu.
Proč je pro mě jako denního obchodníka důležitější právě technická analýza?
Je to prostředek založený na vyhodnocování předchozího vývoje trhu a předvídání dalších cenových pohybů, který se opírá čistě o data z tržního prostředí. Tedy historický vývoj ceny, obchodované objemy, zpracované objednávky, tržní korelace nebo průběhy různých indikátorů.
To znamená, že se spoléhám na pevná data. Hledám na trzích silné cenové úrovně, kde v minulosti proběhla akce. Poté čekám na návrat trhu k této cenové úrovni a očekávám, že účastníci, kteří v minulosti byli aktivní, budou nyní reagovat znovu.
Každý obchodník bude TA používat podle sebe a vytvoří si svou vlastní strategii, která mu bude vyhovovat. Proto je pro ostatní obchodníky velmi těžké kopírovat strategie, které vytvořil někdo jiný. Je potřeba si uvědomit, že každý z nás je unikátní člověk a má naprosto odlišnou psychologii. Což znamená, že pokud chci celý proces učení obejít a koupím si funkční strategii jiného obchodníka, není zde jistota, že i já budu schopen s touto strategií vydělávat.
Pro mě osobně je TA takový základ, díky kterému jsem porozuměl grafům a tržnímu prostředí. Jako naprostý nováček jsem se díval na graf a viděl jsem pouze červené a zelené čáry, které se pohybovali nahoru a dolu. Dnes ale dokážu poznat, zda na trhu dominují prodejci či kupci. Zda iniciují pohyb nebo jen reagují na zajímavou cenovou úroveň. Jestli pohyb směrem nahoru nebo dolu bude ještě pokračovat nebo už převládající skupině dochází dech a nastane pohyb do strany. Mohu dopředu analyzovat silné cenové úrovně a díky dalším vizualizacím a pokročilým obchodním metodám velmi přesně načasovat vstup do trhu.
Dalším důležitým faktorem je hledat na grafech aktivitu velkých hráčů. Protože ať už si o sobě myslíme cokoliv, na trhu jsem jen velmi malí účastníci, kteří nijak neovlivní vývoj trhu. Oproti nám zde stojí velké banky, hedgové fondy, a to jsou účastníci, kteří už pohyb ovlivnit dokážou. Proto pokud chceme vydělat peníze je skvělé obchodovat ve směru s těmito hráči.
Zní to jednoduše, ale skutečnost je jiná. Trh je prostředí, kde vždy vydělá jen jedna strana a druhá strana musí peníze odevzdat. Proto se velcí hráči ze všech sil pokoušejí svou aktivitu všemožně skrývat, používají superpočítače, které jejich objednávky rozdělují do malých bloků, které se potom na první pohled tváři jako objednávky klasických obchodníků. Publikují zprávy, kterými se snaží zamaskovat aktuální dění. Jednoduše probíhá boj mezi retailovými obchodníky a bankami, který na plné čáře vyhrávají banky.
I proto dnes 80 % obchodníků z řad retailu na trzích prodělává. Pokud se chcete dostat mezi těch pár procent ziskových, budete potřebovat vytrvalost a pevnou vůli. A samozřejmě přečíst si zbytek článků z této akademie.
Tento článek Vám přináší náš partner
Produkty Crypto Kingdom
Trading | Vzdělání |
---|---|
Signály | Online kurzy |
ASP | Online workshopy |
Hodler | Konzultace |
Video
Ve videu vám ukážu jak vzniká svíčka a popíšu její hlavni části. To je velmi důležité pro správné pochopení svíčkových formaci. Navíc si představíme nejčastěji používané typy grafů.
Typy nejpoužívanějších grafů a trocha historie
Liniový graf
Tento typ grafu je nejjednodušším typem, který se dnes používá. Jak můžete na obrázku vidět, jde o jednotlivá minulá data, která jsou spojená čárou. Většinou se používají data uzavírací, tedy cena, která nastala na konci vybraného časového úseku. Například z grafu schodového by vznikl graf liniový tak, že bychom spojili všechny uzavírací hodnoty jednotlivých schodů. Podle používané metody se může samozřejmě zvolit i jiná výchozí metoda (otevírací cena).
Schodový graf
V angličtině nazývaný „bar chart“, patří mezi tzv. OHLC (open, high, low, close) grafy. Z grafu lze vyčíst nejen cena uzavírací, ale také otevírací, nejnižší a nejvyšší. Průběh ceny je zde detailnější, a proto se lépe zpozorují trendy a cenové formace. Jednotlivý schod (bar), se skládá ze 3 částí. Svislá úsečka nám ukazuje, kde se ceny pohybovaly, tedy vrchol (high) a dno (low). Na tuto úsečku se zleva napojuje kratší, vodorovná část, která značí otevírací cenu (open). Vpravo od svislé úsečky je stejnou metodou utvořena cena uzavírací (close).
Svíčkový graf
V angličtině nazývaný „candle stick“ má dlouhou historii. Vznikl v Japonsku už kolem roku 1700 a řadí se tak mezi první způsoby zhotovování grafů. Za jeho tvůrce je považován Munehisa Homma, obchodník s rýží, který s použitím tohoto grafu vydělával ohromné částky. Tento graf dostal své nynější jméno až později. Japonští obchodníci mu nejprve říkali „linie protiúderu“ nebo také „strom pokročilého vojska“.
Na rozdíl od schodového grafu (bar chart) se nejedná pouze o obyčejný typ grafu OHLC. Svíčkový graf má totiž i určitou před povídací hodnotu. Dvě nebo více po sobě jdoucích svíček může vytvořit formaci (vzor, pattern), ze které lze předpovědět pravděpodobné budoucí chování.
Svíčka se dělí na dvě základní části, na tělo a knoty, popř. stíny. Tělo, tlustá část svíce, vyjadřuje rozpětí mezi otevírací cenou a cenou uzavírací. Knot (stín) je úzká část vystupující z těla nahoru nebo dolů. Horní stín reprezentuje maximální cenu za danou časovou periodu, dolní stín pak minimální cenu.
Já osobně používám svíčkový graf, a to hlavně proto, že jsem na něj narazil jako na první, když jsem s tradingem začínal. Znám spoustu obchodníků, kteří používají schodový. Základní informace o tom, kde svíčka otevřela, zavřela a do jakých maxim a minim obchodovala se dozvíme z obou typů.
Proto je jen na vás, jaký typ grafu si zvolíte, jde jen o grafické znázornění, která vám bude vyhovovat. Stejně tak to bude i s barvami svíček. Nikde není psáno, že pozitivní svíce musí být zelená a negativní červená. Důležité je si pamatovat, že pozitivní svíčka zavírá nad svou otevírací cenou a negativní svíčka naopak zavírá pod svou otevírací cenou.
Závěr
Ani technická analýza není zárukou vítězství. Může nám pomoci lépe porozumět tomu, co na grafech vidíme. Ale je potřeba mít na paměti, že trhy se nechovají logicky, protože na nich obchodují lidé, kteří se také často logicky nechovají. Proto nikdy neobchodujte to, co si myslíte, ale vždy to, co vidíte. Díky tomuto jednoduchému pravidlu ušetříte spoustu peněz.
Tento článek Vám přináší náš partner
Produkty Crypto Kingdom
Trading | Vzdělání |
---|---|
Signály | Online kurzy |
ASP | Online workshopy |
Hodler | Konzultace |
Co číst dál?
Série článků Trading akademie Kryptonovinky sestává z 10 úvodních ucelených textů. Začínajícím ale i pokročilým traderům vřele doporučujeme přečíst si celou sérii, která je doplněna o ilustrace grafů a doprovodná videa. Odkazy na další články z této série naleznete zde:
Předchozí články ze série
Další články ze série
- Jak správně analyzovat časové rámce?
- Supporty a rezistence
- Fáze trhu a přechody mezi nimi
- Vstup do trhu na základě svíčkových formací (1.část)
- Vstup do trhu na základě svíčkových formací (2.část)
- Jak funguje aukční proces a jak vzniká VOLUME PROFILE?
- Bod kontroly (POC) a jak ho využít pro obchodování
- Co je to VA (Value Area) a jak ji využít pro vytvoření jednoduché obchodní strategie?