Zatímco ve Spojených státech amerických se intenzivně diskutuje o možném obsahu exekutivního příkazu Joe Bideana týkajícího se regulace kryptoměn, přičemž mezitím unikl obsah prohlášení americké ministryně financí Janet Yellenové, který něco v této věci naznačuje, v Evropě se spekuluje o dalším zákonu, který by mohl podkopat rozvoj evropského kryptoměnového průmyslu.
Jen pár dní od momentu, jak v rámci regulačního zákona MiCA došlo k pozitivnímu posunu vpřed tím, že byl z něj vyňat dodatek požadující zákaz těžby Proof of Work kryptoměn typu Bitcoin, se v Evropské unii řeší jiný návrh zákona, který by mohl vážně ohrozit evropský kryptoprůmysl.
Jedná se o „dílo“ dvou hlavních frankcí Evropského parlamentu, které předložily návrh, podle kterého by v rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu musely být monitorovány všechny kryptoměnové transakce. V čele návrhu stojí belgická poslankyně Assita Kanko (Evropští konzervativci a reformisté) a španělský europoslanec Ernest Urtasun (Zelení – evropská svobodná aliance).
Jejich návrh rozšiřuje stávající verzi zákona „Travel Rule“, který zavazuje banky a platební společnosti uchovávat několik let informace, které „cestují“ mezi plátci a příjemci, a na vyžádání je zpřístupnit regulačním úřadům. Pravidlo se vyžaduje u každé transakce, jejíž hodnota přesáhne 1000 dolarů a je obdobné současným stávajícím nařízením FATF.
Members of the European Parliament introduced a policy blueprint to expand the "travel rule" to all crypto transactions last month. @Oplurus reportshttps://t.co/Jfr9tyT3BN
— CoinDesk (@CoinDesk) March 7, 2022
Nový návrh tento již existující zákon rozšiřuje o kryptotransakce, u kterých se má zároveň práh celkové hodnoty transakce ještě snížit s tím, že by se týkal prakticky každého převodu. Zjednodušeně řečeno pokud by vešel do praxe, kryptoměnové burzy a kryptoměnové peněženky by měly na jeho základě povinnost zaznamenávat „cestovní informace“ o každé jedné transakci – měly by tedy umět identifikovat adresu odesílatele dané transakce, ale stejně tak i totožnost (KYC) příjemce této transakce.
Evropští poslanci Kanko a Urtasun tvrdí, že i malé kryptopřevody se častokrát využívají k financování terorismu nebo praní špinavých peněz. Současná mezera tedy podle nich umožňuje pokračování trestné činnosti.
V jejich návrhu se kromě toho zmiňuje i vytvoření jakéhosi „white listu“ pro kryptoburzy, které by na jeho základě věděly, které transakce mohou schvalovat a které ne. Adresy z whitelistu by umožňovaly realizovat transakce bez nutnosti ověřovat každý jeden převod. Kanko uvedl, že příkladem by mohla být adresa patřící burze Binance, která by byla na whitelistu.
Udusí tím evropský kryptotrh?
Kritici tohoto návrhu upozorňují, že takové požadavky by mohly být pro mnohé kryptoměnové burzy extrémně náročné na dodržování a evropský krypttotrh by mohl být v důsledku toho „udusený“.
,,Úplná implementace tohoto návrhu se ukáže jako velmi složitá, jelikož ne každá technologie umožňuje uchovávat a přenášet konkrétní informace. Bylo by mnohem snazší vytvořit globální rejstřík identifikovaných adres, což je postup, který je používán i v bankovnictví,“ řekl k tomuto návrhu Marc Toledo, který je výkonným ředitelem belgické kryptoburzy Bit4You a ředitel Blockchain Association of Belgium.
Toledo také navrhuje, aby regulátoři intenzivněji spolupracovali s burzami a nevnímali je jako nepřátele. ,,Nepřítelem je a vždy bude anonymita a špatně implementované postupy KYC. Regulační orgány se budou muset úzce zkoordinovat s kryptoburzami, aby určily řešení, která zvýší bezpečnost, aniž by bránily budoucnosti a konkurence schopnosti evropského kryptoprůmyslu,“ tvrdí.
Oliver van Duijn, který stojí za burzou LiteBit, varuje, aby se nedělaly nekoordinované regulace. ,,Pokud bude tato politika implementována v některých regionech spíše než v jiných, může to vytvořit nerovnoměrné riziko,“ varoval. Stejně jako Toledo je však zastáncem přísného dodržování KYC.
Zdroj:finance.yahoo.com