Nejočekávanější událost tohoto roku v podobě historicky třetího halvingu Bitcoinu je za námi. V pondělí 11. května o 21: 23h našeho středoevropského času se snížila odměna pro těžaře BTC o polovinu z dosavadních 12.5BTC na 6.25 BTC.
Dělení této odměny se děje přibližně jednou za čtyři roky po 210 000 vytěžených blocích. Průměrně se jeden vytěží za 10 minut. Následující čtyři roky budou tedy dostavět těžaři za každý nový blok jen něco přes 6 BTC. Za den se tedy dostane do oběhu pouze 900 nových BTC na rozdíl od dosavadních 1800 BTC. Podle analytika Willyho Wooa to znamená, že těžaři bitcoinu již nebudou největšími denními prodejci Bitcoinu. Tvrdí totiž, že burzy na poplatcích vydělají denně přes 1200 BTC a tudíž oni budou v následujících letech vytvářet na cenu Bitcoinu největší prodejní tlak.
Teorii Willyho Wooa zatím nelze potvrdit ani vyvrátit, ale jisté je, že inflace Bitcoinu výrazně klesla, díky čemuž se stane vzácnějším. Tento efekt při předchozích halvinzích v letech 2012 a 2016 přispíval v dlouhodobém horizontu k významnému růstu nejznámější kryptoměny.
V době prvního halvingu byla cena BTC jen 12 dolarů, v roce 2016 již 650 dolarů, no a včera večer při třetím 8500 USD.
Cenu Bitcoinu pochopitelně neovlivňuje jen halving, ale především celkovou adopci této kryptoměny a důvěru společnosti v to, že se Bitcoin stane skutečným úložištěm hodnoty, respektive nedejbůh hlavní měnou internetu. V aktuální době čelí největší výzvě od svého vzniku, protože až do tohoto roku nečelil dopadům finanční krize.
Zatímco na jedné straně se očekává, že předpokládaná inflace v důsledku tlačení nových bilionů ze stran centrálních bank, které se snaží zachránit ekonomiku, bude mít na cenu Bitcoinu pozitivní efekt, na druhu stranu je třeba upozornit, že Bitcoin v tomto roce zatím silně koreluje s akciemi. Když rostou, roste i on a když v březnu zaznamenaly historicky propad, výrazně padl i Bitcoin.
Pokud jde o nejbližší týdny, je reálné, že klesne Hashrate, tedy celková výpočetní síla vynaložená na těžbu bitcoinu. Je možné, že někteří těžaři nebudou při nižší dodávce nových Bitcoinů schopni pokračovat při současných podmínkách ve své činnosti, protože si to prostě nebudou moci dovolit. Pravděpodobně však půjde jen o kratší období, po kterém se situace uklidní a přizpůsobí novému normálu. Zatím z trhu nepřicházejí signály, které by naznačovaly, že mineři krachují a lámou nad Bitcoinem hůl. Kromě toho halving není žádným překvapením. Firmy specializující se na těžbu Bitcoinu s ním počítali dopředu.
Z krátkodobého hlediska je třeba být připraven snad na všechno. Přes prudký propad ceny, až po nečekaný výstřel. Bitcoin už mnohokrát překvapil a nedivili bychom se, kdyby tak učinil opět. Když se k tomu přidá krize, stoupající nezaměstnanost, rostoucí inflace a nové miliardy dolarů vytištěné FEDem, může to být v následujících měsících velmi zajímavé.
Mimochodem Bitcoinů je v oběhu již více než 18,3 milionu z 21 milionů, které kdy budou existovat, z čehož jsou podle všeho tři až čtyři nenávratně „ztracené“. Ty zbývající se budou těžit až do roku 2140. Již dnes je inflace bitcoinu na přibližně stejné úrovni, než předpokládaná inflace zlata.