Trezor, firma vyrábějící hardwarové peněženky je přesvědčena, že nejnovější nárůst poptávky je důsledkem toho, že investoři zachraňují své prostředky po selhání burzy FTX.
V souvislosti s rostoucími obavami z centralizovaných kryptoměnových burz po krizi FTX se investoři stále častěji přesouvají k hardwarovým kryptopeněženkám.
Významný poskytovatel hardwarových peněženek, společnost Trezor, zaznamenala v důsledku nákazy FTX výrazný nárůst prodeje peněženek, uvedl 15. listopadu pro Cointelegraph ambasador značky této firmy Josef Tětek.
Trezor zaznamenal 300% nárůst příjmů z prodeje oproti předchozímu týdnu a stále rostou, uvedl Tětek a dodal, že aktuální prodeje jsou vyšší než před rokem, kdy Bitcoin dosáhl svých historických maxim na úrovni 68 000 USD. Trezor také zaznamenal výrazný nárůst návštěvnosti svých webových stránek, která se za stejné období zvýšila o 350 %, poznamenal výkonný ředitel.
Podle Tětka si je společnost Trezor zcela jistá, že nárůst počtu nových uživatelů peněženek byl důsledkem problémů s FTX, krypto burzou, která se ocitla v centru nejnovějšího skandálu v odvětví, jenž se týkal zpronevěry finančních prostředků uživatelů. Nárůst poptávky po peněženkách Trezor začal počátkem minulého týdne, přesně v době, kdy „začaly kolovat zvěsti o platební neschopnosti FTX,“ uvedl Tětek.
Trezor v blízké budoucnosti očekává další nárůst nových uživatelů, protože neúspěch zprostředkovatelů v kryptoměnách by se jen dále rozvíjel, naznačil Tětek a uvedl:
„Očekáváme, že tento trend bude v krátkodobém až střednědobém horizontu pokračovat, protože nákaza způsobená selháním FTX se bude dále šířit a držitelé bitcoinů nebo kryptoměn ztratí důvěru v uschovatele a konečně začnou zkoumat možnosti, jak si svá digitální aktiva opatrovat sami.“
Podle výkonného ředitele je Trezor schopen uspokojit současnou úroveň poptávky v krátkodobém až střednědobém horizontu. „I kdyby prodeje pokračovaly tímto zvýšeným tempem, jsme přesvědčeni, že v dlouhodobém horizontu by to mělo omezený dopad na naše akcie, protože jsme s nárůstem prodejů již počítali,“ uvedl Tětek. Poznamenal také, že společnost Trezor neplánuje zvyšovat ceny svých hardwarových peněženek v souladu se svou vizí učinit „self-custody dostupné pro každého“.
Navzdory prudkému nárůstu poptávky a s tím souvisejícímu zvýšení počtu žádostí o podporu neplánuje společnost Trezor rozšiřovat počet zaměstnanců. „Nemuseli jsme snižovat počet zaměstnanců, protože jsme byli připraveni na dlouhodobý a hluboký medvědí trh,“ uvedl Tětek a dodal, že Trezor v současné době zaměstnává celkem 100 lidí pracujících na několika místech, přičemž většina z nich sídlí v Praze.
Investoři do kryptoměn stále častěji přecházejí na vlastní úschovu pomocí softwarových a hardwarových peněženek, přičemž odliv z burz se v polovině listopadu 2022 přiblížil historickým maximům.
Společnost Ledger, hlavní konkurenční dodavatel hardwarových peněženek, zaznamenala v poslední době také výrazný nárůst poptávky po svých zařízeních. Francouzská firma vyrábějící cold walletky zaznamenala jeden z nejvyšších dnů návštěvnosti vůbec krátce poté, co FTX minulý týden zastavila všechny výběry kryptoměn, což vyvolalo snahu co nejdříve vyložit své prostředky z burz do cold úložišť.
Uprostřed probíhající nákazy FTX začaly i některé z největších krypto burz propagovat potřebu vlastní úschovy. Generální ředitel společnosti Binance Changpeng Zhao 14. listopadu připustil, že centralizované burzy již možná nebudou nutné, protože investoři se přesunou k self-custodial řešením, jako jsou hardwarové nebo softwarové peněženky.
„Pokud budeme mít způsob, jak umožnit lidem bezpečně a snadno držet vlastní aktiva ve vlastní úschově, aby to mohlo dělat 99 % běžné populace, centralizované burzy nebudou existovat nebo pravděpodobně nebudou muset existovat, což je skvělé,“ řekl generální ředitel.
Zdroj: Cointelegraph