Kryptoměny v čele s Bitcoinem s sebou přinášejí výjimečnou technologii, která může zásadním způsobem ovlivnit naši budoucnost. Obzvlášť v souvislosti s Bitcoinem opravdu věříme, že může přispět lepším zítřkům. Kryptotrh jako takový je však zároveň plný různých podvodů, nebo minimálně absurdních cenových spekulací spojených se skutečně bezcennými projekty.
Do této kategorie lze zařadit i kryptoměnu s názvem Dogelon Mars (ELON), která se v době popsání tohoto článku obchoduje za $0.000002102. Podle portálu Cointelegraph za poslední měsíc posílila o neuvěřitelných 3780% až na kapitalizaci přes jednu miliardu dolarů, díky čemuž poskočila už na 94. místo nejhodnotnějších kryptoměn.
Problémem je v tom, že tato kryptoměna nemá žádný fundament a účel. Celý její „hype“ je postaven na skutečnosti, že jde o „meme coin“ spojený se třemi „buzz words“ – Elonem Muskem, jejím velkým „bratrem“ Dogecoinem a planetou Mars. Jinak řečeno jde o jakousi kombinaci oblíbených věcí Elona Muska – od Marsu, kam se chce dostat se svou firmou SpaceX, přes jeho oblíbené krypto Dogecoin, až po jeho samotné jméno, které je tickerem této kryptoměny na burzách, které se neštítí přidávat Dogelon do své nabídky, protože dobře vědí, že si na tom mohou sami dobře nabalit.
,,Vždy když jedna z takových kryptoměn začne trochu pumpovat, všichni si začnou myslet, že by to mohla být další nesmyslná rally,” komentoval důvody, proč posiluje Dogelon Mars (ELON) Eric Wall. Investiční ředitel Arcane Assets dopnil: ,,Je to jako kasino a je to zábavnější než ruleta.”
Wall tímto způsobem snadno popsal iracionální povahu současného trhu s kryptoměnami, který je poháněn investováním do mincí, které nemají žádnou reálnou hodnotu, jelikož s sebou nepřinášejí ani žádnou novou technologii. Jejich cena roste jen díky tomu, že se kolem nich buduje hype (šílenství). Zkušenější investoři s nemalým kapitálem tomu mohou dopomoci vlastními investicemi, kterými přilákají k těmto mincím další investory. Bublina se následně nafukuje až do momentu, kdy splaskne. Tehdy prvotní investoři realizují velké zisky a nezkušený retail, který ani nevěděl, proč do dané kryptoměny investoval, utrží velké ztráty.
Příběh Squid Game dopadl katastrofou
Dogelon Mars (ELON) zdaleka není jedinou kryptoměnou, která zažívá takovou šílenství. Obejdeme-li Dogoecoin a Shiba Inu, které se již staly jakýmsi mainstreamem, tak jen pro ilustraci zmíníme kryptoměnu pojmenovanou podle oblíbeného seriálu posledních týdnů Squid Game. Tato mince za posledních 24 hodin udělala růst neuvěřitelných 1724%. Následně však padla prakticky na nulu (viz. graf níže). Celý hype byl postaven na tom, že měla stejný název jako zmiňovaný seriál. Technologii nebo řešení světového hladomoru však za ní nehledejte.
Za naši redakci zdůrazňujeme, abyste byli v případě takových kryptoměn extrémně opatrní, abyste nedopadli stejně jako ti, kteří kupovali před pár hodinami kryptoměnu Squid Game. Na rozdíl od Bitcoinu totiž neřeší žádný konkrétní problém. Jejich tržní cena je ovlivněna jen spekulací, což znamená, že jednoho dne každé z nich dojde dech a na ulici „bude krev“. Kdy se tak ovšem stane to nikdo předem netuší. Zaplatí to však ti, kteří naskočí do vlaku jako poslední.
Další zajímavé články
Rozhovor s tvůrci NFT série CzechPunks: Jak zaručí, že finance půjdou na slibované donate adresy?
Zapomeňte na Tik Tok či Instagram. „Nejžhavější“ aplikace souvisí s kryptoměnami
3400 dolarů do kryptoměny Shiba Inu udělalo investorovi 1,55 miliardy USD
Binance Coin chce napodobit Ethereum – odpálí šílenství nová aktualizace?
Zdroj: cointelegraph.com